Szórakázzatok, majd beállítjuk optimálisra
A Fidesz finom üzenete: izmozhattok, küzdhettek, tehettek amit akartok – mi is azt tesszük, amit akarunk. Bármikor átírjuk, átszabjuk, átejtünk titeket.
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
Péter a rengetegben - Hardy Mihály jegyzete
31/10/2024 18:04
| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Ez a külügyminiszteri látogatás minden elemében súlyos diplomáciai katasztrófa. Magára valamit is adó európai vagy nyugat-európai politikus az elcsalt 2020-as választások és a vérbefojtott belarusz tüntetések óta be sem teszi a lábát Minszkbe.
Добрый вечер дорогие дамы и господа, у микрофона Клубрадио вас приветсвует Михай Харди!
Nem, kedves Klubrádió hallgatók, a hiba nem az Önök készülékében van, hanem tényleg oroszul köszöntöttem Önöket. Pontosan úgy, ahogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter az ún. Eurázsiai Biztonsági Konferencia résztvevőit Minszkben. Szijjártó, akiről úgy tudjuk, hogy csak társalgási szinten tud oroszul (bármit is jelentsen ez, Na zdorovje! – egészségre!), kész volt elmondani egy félperces köszöntést oroszul a beszéde elején, hogy érzékeltesse, mennyire fontosak a számára a résztvevők. Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter pedig a produkció alatt elégedetten lapozgatta a jegyzeteit.
Nekünk meg maradt a szekunder szégyen, amikor még nézni is rossz, hogy valaki hogyan csinál hülyét saját magából. Ismerik az érzést, amikor az ember legszívesebben félrenézne, hogy ne is lássa a szánalmas erőlködést, a minden áron való megfelelni akarást. Egyszerűen szánalmas, csakhogy a külügyminiszter nem magánemberként, hanem Magyarország hivatalos képviselőjeként mutatta be a túlfűtött produkcióját.
Ez a külügyminiszteri látogatás minden elemében súlyos diplomáciai katasztrófa. Magára valamit is adó európai vagy nyugat-európai politikus az elcsalt 2020-as választások és a vérbefojtott belarusz tüntetések óta be sem teszi a lábát Minszkbe. Ahol épp a minap jelentette be Olekaszndr Lukasenka, hogy jövőre ismét elindul az elnökválasztáson. Találják ki, hogy a véreskezű diktátor vajon hogyan végez majd a választáson! Elvégre csak harminc éve, 1994 óta ül a belarusz nép nyakán.
A minszki Szijjártó-vizit abból a szempontból is ordító melléfogás, hogy éppen az oroszok által összekovácsolt katonai-politikai szervezet, az Eurázsiai Nemzetközi Biztonsági Konferencia egy európai ellen-NATO. Ennek legfőbb szerepe, hogy Moszkva továbbra is nemzetközi csendőrként léphessen fel a volt szovjet térségben vagy ahol kedve tartja. Annak rendje és módja szerint be is avatkoztak Kazahsztánban, amikor úgy látták helyesnek. Vagy éppen, hogy nem avatkoznak be, amikor Azerbajdzsán tavaly lerohanta az örmények lakta Karabahot. Oroszország, amelyet súlyosan megterhel az Ukrajna ellen vívott rablóháború, itt már nem tudott és nem akart időben közbelépni. Ebből a szempontból Szijjártó Péter eltévesztette a házszámot. Magyarország ugyanis egy NATO nevű szervezetnek a tagja, aminek a székhelye nem Minszkben, hanem a belgiumi Brüsszelben van, az III. Lipót sugárúton.
Végül Szijjártó Péter akkor csinált igazán hülyét magából, amikor a válogatott oroszajkú közösség előtt arról értekezett, hogy a szovjet megszállás és a szocializmus idején Magyarország „negyven évet elvesztegetett.” Üzenem Péternek: Magyarországnak nincs még egy elpazarolható negyven éve orosz igában…
Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2024. október 31-ei adásában hangzott el.