Posztbiotikumokkal az egészségért – Nem csak vakcinákban érdemes gondolkodni
16/05/2020 18:43
| Szerző: Lay Viktória/Klubrádió
Dr. Fehér János szemész professzor, kutatóorvos volt a Klubrádió vendége, akivel hasznos baktériumokról, “posztbiotikumokról” és koronavírusról beszélgettünk.
A védőréteg tulajdonképpen egy nyálkahártya, amit a szervezetünk termel, és olyan összetételű, ami alkalmas arra, hogy a probiotokus baktériumok megtelepedjenek rajta. Ezek a baktériumok hozzásegítenek a táplálékban lévő anyagok megemésztéséhez, amihez amúgy nincs megfelelő emésztőenzimünk.
Jó 10 évvel ezelőtt indultak el kutatások, hogy feltérképezzék, milyen mikroorganizmusok élnek az emberi szervezettel kölcsönhatásban. A kölcsönhatás pedig végig fent állt az evolúció során. Minden magasabb rendű élőlénynek együtt kell élnie az alacsonyabb rendű vírusokkal, baktériumokkal, gombákkal, amit sajnos súlyosan kompromittáltunk, nem védenek meg minket egy új vírussal szemben.
A koronavírussal kapcsolatban most mindenki arra vár, hogy lesz vakcina, lesznek gyógyszerek. Ez persze reális elvárás, de ezek mind a vírus ellen vannak, a szervezetbe bekerült vírusok semlegesítésére. Fontos lenne azonban előre is gondolkodni. Ha jó a zár, eleve be se tudnak jönni a lakásba - mondja erről Fehér János. Az egyénnek az a feladta, hogy be se engedje a szervezetébe a kórokozókat, hogy fokozza az ellenállóképességét, a veleszületett immunitást. Manapság sok szó esik az élőflórás készítményekről. Ez egy kézenfekvő megoldás, hogy ha nincsenek ott a hasznos baktériumok, akkor különböző formában vigyük be, pótoljuk. A probléma, hogy ha már a szervezet egy bizonyos ponton túljutott, akkor nem tudja a probiotikumokat hasznosítani. Erre találták ki az úgynevezett posztbiotikumokat, amelyekkel helyre lehet állítani azt a védekezési mechanizmust, ami meggyengült, vagy éppen hányzik. Posztbiotikumok előállításánál speciális metódussal feldolgozzák, és az emberi szervezet számára hasznosítható formába teszik azokat az anyagokat, amit egyébként a szervezetnek az élőbaktériumokból kellene felszívni. Ezekből az élőflórás készítményekből pépet csinálnak, ezáltal a súlyosan beteg szerveket is fel tudja szívni. Az élőflóra általában nem tartalmaz kórokozó baktériumokat, de ha olyan szervezetbe jut be, aminek az immunrendszere nagyon legyengült, a nem kórokozó baktériumok is megtámadhatják ezeket a szervezeteket. A posztbiotikumok nem tartalmaznak élőbaktériumot, így ez a lehetőség kizárt. Másik előnyük pedig, hogy ezek eltarthatósága gyakorlatilag végtelen.
Ez természetesen nem fogja helyettesíteni a védőoltásokat, de megelőzésképpen hasznos lehet.
2020. május 11. hétfő 14:00
Szerkesztő-műsorvezető: Lay Viktória