"Putyin önszántából nem fog tárgyalóasztalhoz ülni, csak katonai fölénnyel lehet arra kényszeríteni, hogy adja fel Ukrajnát"
5/12/2024 11:23
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A médiába trójai falóként betolt orosz propagandát sikeresen terjeszti a magyar kormány – interjú a CEU bécsi központjának politológusával, Anton Sehovcovval.
Oroszország nem tekinti egyenrangú félnek az Orbán-kormányt a maga propaganda hadjáratában, ami Magyarországon zajlik, az csak egy szála, járulékos eleme a nemzetközi illiberális hálózatépítésének – összegez három tanulmányt Anton Sehovcov, Bécsben, a CEU-n kutató ukrán politológus, aki a German Marshall Fund által szervezett online konferencia egyik résztvevője volt, és akivel ezt követően beszélgettem, hogy a most publikált tanulmányokból kiemeljük a magyar specifikumokat.
Nem tudnék egyetlen hangsúlyos propagandaelemet sem kiemelni az oroszok információs háborújából, amit én egyébként inkább politikai hadviselésnek neveznék. Ennek elemei összeadódnak és együttes hatásukkal gyengíti Washington és Brüsszel, a két fő ellenség narratíváját a közvetítőkön, így Magyarországon keresztül. De azért a békepropagandát azért mégiscsak kiemelném.
Ami Orbán legfőbb narrációs eleme is.
Igen. Oroszország állandóan arról beszél, hogy békét akar. S a szövetségesei ezt a narrációt alkalmazva mondják azt, illetve indokolják, hogy miért nem küldenek katonai segítséget Ukrajnának. Mert Magyarország és Ausztria is békét akar. Békét orosz módra. Azaz a béketeremtés csak egy olyan átmeneti időszak lenne Oroszország számára, amelynek idején felkészül a Nyugattal szembeni háborújának következő etapjára.
Szóval maga szerint is a Nyugattal szembeni háborúnak Ukrajna csak egy szála?
Amikor 2008-ban Grúziában lázadás tört ki, mi, a putyinizmus ismerői, tudtuk, hogy Oroszország győzelme azt jelenti, előkészítette a terepet Ukrajnához. Putyin geopolitikai ambíciói vezettek 2014-ben a Krím annektálásához és aztán Ukrajna teljes letámadásához 2022-ben. Ukrajna célállomás csupán ahhoz, hogy Putyin átvegye globális irányítószerepét Európában, hogy ismét ő diktálhasson a régmúlt dicsősége felélesztésével. Számomra az az szomorú, hogy egyre több ország egyszerűen megadja magát Oroszországnak – harc nélkül!
Lásd Magyarországot vagy a németeknél az AfD-t, az osztrákoknál a Szabadságpártot és így tovább.
Meggyőződésem, hogy Magyarország adott esetben nem aktiválná a NATO 5-ös cikkelyét, a mindenki egyért, és az egy mindenkiért elvet, amennyiben valamelyik NATO-tagországot megtámadná Putyin. De ugyanezt mondhatom el Szlovákiáról is. Nem alkalmazná a kollektív védelem elvét. Számomra ez árulás. Európa és a NATO elárulása. És elszomorít, hogy az EU erről nem beszél világosan, nem foglalkozik ezzel a problémával.
Számos interjút készítettem Orbán szavazóival, akik mind meg voltak győződve arról, hogy az Ukrajna elleni háborúért kizárólag Ukrajnát és nem Oroszországot terheli a felelősség. 2022-ben sikerült is megnyernie Orbánnak ezzel a választást. Elég reménytelennek látszik meggyőzni az ország többségét.
Aszimmetrikus harcot vív a liberális sajtó Magyarországon a Fidesz-kormány által támogatott propaganda sajtóval szemben. Olyannyira elbillen a mérleg nyelve a kormány irányába, hogy reménytelennek és haszontalannak látom ezt a küzdelmet. Ezért csak azt tudom javasolni, hogy a legjobb védekezés a támadás. Az oknyomozó újságírás jelenti a megoldást, a trójai lóként betolt propaganda-gépezet mechanizmusát és logisztikáját feltárva lehet csapást mérni a kormány-médiára. Tudom, nagyon sokan már sikeres munkát végeztek önöknél is, de az oknyomozó újságírásra most mindennél nagyobb szükség van. Az ellenpropaganda szerintem nem eredményes – óriási túlsúlyánál fogva. Az orosz propaganda repetatív jellege miatt kitölti a tért, már csak azért is, mert pénzzel alaposan meg van támogatva.
Kérdésemre, hogy Trump hatalomba kerülésével mennyire erősödik meg a most már a transzatlantinak is tekinthető illiberális közösség, Anton Sehovcov azt mondja, mivel Trump mindent az üzlet, és nem a politika felől közelít meg, és a tarifák nyilván elmérgesítik majd a viszonyt ezzel az illiberális világgal is, azt gondolja, nem fog megerősödni ez a közösség. Hiába hangsúlyos most Orbán narratívájában Trump szerepe, mi olyan kis ország vagyunk gazdasági súlyunkat tekintve, hogy aligha kerül Orbán Trump a fókuszába. Végül arról kérdezem, hogy Zelenszkij elnök a napokban nem zárta ki, hogy a NATO-tagság fejében esetleg szóba jöhetne az oroszok által kontrollált területekről való lemondás a békekötés elérése érdekében.
Ukrajna számára – mint független ország – az uniós tagság garantálása lenne az elsődleges szempont. Nem hiszem, hogy Ukrajna vissza tudná szerezni az oroszok által elfoglalt területeket a jelen pillanatban, még ha azok egyébként ukrán területek is a Szovjetunió megszűnése óta. A nép és az értékrend most fontosabb szerintem Ukrajna számára, mint a terület. A békekötés pedig a Nyugat stratégiájától függ, meg akarja-e Európa védelmi kapacitásait erősíteni vagy sem. Mert Putyin célja a a teljes képet nézve nem csak Ukrajna. Putyin a saját akaratából soha nem fog tárgyalóasztalhoz ülni. Putyin nem fog leállni. Őt csak meg lehet állítani, méghozzá jelentős katonai túlerővel. Csak így lehet meggyőzni, hogy a célját nem érheti el.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatjákl meg.
2024.12.04., szerda 18:53
Riporter: Csernyánszky Judit