Putyin proxy embere Orbán, aki lebénítja az EU-t, s ezért sürgős a voksolás reformja
21/12/2023 08:41
| Szerző: Csernyánszky Judit
Hogy oldjuk meg a Viktor-féle problémákat címmel jelentetett meg a CEPA egy elemzést, amely igencsak kritikus a magyar kormány uniós politikájával szemben, noha azt feltételezi a szerző, hogy mindennek hátterében az illiberális ideológia áll. Nemzetközi lapszemle.
30 százalékos adóengedménnyel lehet forgatni az NFI fóti stúdiójában
2500 négyzetméterrel és több száz munkahellyel bővül az Nemzeti Filmintézet fóti stúdiója, hogy megfeleljen a megnövekedett igényeknek és a többet-jobbat igénylő elvárásoknak – írja a brit filmmagazin, a Screen Daily. A beágyazott videó kedvéért is érdemes a cikkre kattintani, ahol a középkori falvak képétől a western világán át az amerikai kisvárosokig, igazán széles spektrumú díszleteket láthatunk, s megtudjuk, hogy legalább 100 ezer darabos a ruhatára a fóti stúdiónak, illetve igencsak figyelemreméltó a kellékfegyverkészlete is. Akárcsak a vizes medencéje, ami a maga nemégben Európa legnagyobb installációja. Egyébként Káel Csaba promotálja a stúdiót, 30 százalékos adóengedményt hirdetve. Itt viszont legalább felmerül az a kérdés, miként tud Magyarország versenyképes maradni a filmiparban. Mert másban aligha.
Orbán mint az oroszok trójai falova
A török elnök hétfői villámvizitjét még mindig bőven tálalják a nemzetközi sajtóban. Most leginkább csak azért utalok rá, mert a New Voice of Ukraine portálon részletesen beszámolnak a török-magyar, valóban nagyvolumenű stratégiai energetikai megállapodásról, ám emellett az írás kitért arra is, hogy a magyar kormány korábban azzal fenyegetőzött, nem szavazza meg a 12. uniós szankciós csomagot, amennyiben az az orosz energiahordozókra is vonatkozik. Mint ismeretes, ezt mégiscsak megszavazták Orbánék, a korábbi 11. szankciós csomaghoz hasonlóan.
A Chatam House szakértői megerősítik a régről ismert tételt: az oroszok trójai lova Orbán. Hisz amit tett a múlt héten az EU-csúcson, egyértelműen bizonyítja. Igyekszik az orosz érdekeket védeni azzal, hogy késlelteti vagy akadályozza az ukránok uniós tagságát – ami most csak részben sikerült, de továbbra sem tett le erről a szándékáról a magyar kormányfő – illetve megtorpedózta pénzügyi támogatásukat. A szaknyelven úgy írják a Chatam House elemzői, hogy Putyin proxy emberén, azaz Orbánon keresztül siklatja ki az EU bővítését. S a nagyon szkeptikus amerikai republikánusokkal épít ki Orbán Viktor egy olyan szövetséget, amelynek hosszútávú célja Ukrajna legyőzése bármi áron, továbbá a liberális Nyugatra megsemmisítő csapást mérni. Ám világosan kell látni, hogy ennek következtében Európa biztonsági helyzetét is veszélybe sodorja. S nem mellesleg Orbán igyekszik aláásni Biden elnök újraválasztását. S Orbán alakítása az EU-csúcson azt üzeni mindannyiunknak, hogy ez az egyhangú szavazás követelménye az EU lebénulásához fog vezetni, ezért azonnal lépni kell, hogy az bénuljon le, aki az EU-t akarja szétverni. Az alapokmány változtatása nélkül be lehet vezetni a többségi szavazási rendet a technikai, másodlagos ügyek terén, amelyek a lényegi döntéseket készítik elő. Így meg lehet akadályozni, hogy Orbán továbbra is zsarolja Brüsszelt, és azt is, hogy sérüljön magának az EU-nak is a jogállami berendezkedése.
S ennek a sürgős lépésnek a megtételét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy most megint a rebellis Magyarországra vetődik a nemzetközi sajtó szeme, hisz nem fogadta el a hazánk az Unió évek óta izzadsággal, vérrel-verejtékkel készülő migrációs törvénycsomagját – erről még a Prensa Latina tudósításában is olvashatunk. S ezt is jó előre lehetett tudni, hisz a magyar kormány minden alkalmat megragadott, hogy ellenkezésének nyilvánosságot adjon. Merthogy a magyar kormány szerint Brüsszel nem tesz mást, mint megkönnyíti a menekültek beáramlását – Magyarországra. Szijjártó jelezte, nem fog menekültenként 20 ezer EUR-t fizetni Magyarország csak azért, mert nem fogadja be őket. Márpedig – jegyzi meg az írás: a szabályozás nem választott, kötelező érvényű.
Orbán mint fejtörő
Új szelek fújnak a lengyel támogatással egykoron Washingtonban alapított CEPA-nál is (Európai Politikai Elemzések Központja), amelynek egykoron a fideszes washingtoni nagykövet, Szemerkényi Réka az ügyvezető alelnöke volt. És ahol még mindig igazgatósági tag az a Wess Mitchel, akit meg-meghívogatott Szijjártó Péter a washingtoni nagyköveti rezidenciára a magyar-amerikai ügyeket jól kitárgyalni. Hogy oldjuk meg a Viktor-féle problémákat címmel jelentetett meg a CEPA egy elemzést, amely igencsak kritikus a magyar kormány uniós politikájával szemben, noha azt feltételezi a szerző, hogy mindennek hátterében az illiberális ideológia áll.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.