"Sokkal keményebben kéne büntetni a vízen"
14/06/2023 07:20
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
Egy szállodahajón gyümölcslére többet költenek, mint a maximálisan kiszabható 150 ezer forintos büntetés – véli Szalma Botond. A Mahart egykori vezérigazgatója szerint a Hableány katasztrófája miatt bevezetett protokollokat ezért kezelik a olyan lazán.
Bár a Hableány-baleset után nagy nehezen elfogadtak új szabályokat a dunai hajózással kapcsolatban a budapesti szakaszon, nem úgy tűnik, hogy a szállodahajós szakma ezeket betartaná. Több esetben is arról kaptunk információt, hogy az esti órákban a szállodahajók fel-le járnak a Dunán sétahajóként, majd a Margit hídnál – pont ott, ahol a katasztrófa történt – fordulnak meg, miközben az tilos – írta az RTL.
"Ez olyan mint a KRESZ: minden szabály annyit ér, amennyit betartanak belőle. Különben nem lennének balesetek" – mondta az Esti gyors keddi adásában Szalma Botond. A Magyar Hajózási Zrt. (Mahart) egykori vezérigazgatója úgy sejti, ebben a dacos magatartásban "van egy kis hisztéria is". Állítását arra alapozza, hogy a különböző hajós társaságok a hatóságokkal tárgyalt nemrégiiben, hogy a protokollokat legalább a nyári szezonban oldják fel.
A Kresz hasonlatnál maradva Szalma elmagyarázta, hogy amikor megszegi a KRESZ-t, a rendőr megbünteti. Ilyenkor két dolgot tehet, kifizeti a büntetést, vagy a minisztériumhoz fordul, hogy ne kelljen fizetnie. Ugyanez kellene a vízen is, mivel az illetékes hatóságok feladat belátni a Dunát, ez adott, a büntetések mértéke azonban elmarad a szárazföldi közlekedés során kiszabható bírságokhoz képest. Mindössze 150 ezer forintig terjedő pénzbüntetést szabhatnak ki a vízirendőrök. Egy szállodahajón "gyümölcslére többet költenek".
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.06.13., kedd 18:47
Riporter: Kárpáti Iván