Donald Tusk: Becsületes embernek nincs kétsége afelől, kinek az oldalára kell állnia ebben a küzdelemben
16/03/2022 07:37
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
Az Európai Néppárt elnöke, a lengyel ellenzéki Polgári Platform vezetője felszólította az Egységben Magyarországért pártszövetség ünnepi nagygyűlésén résztvevőket, váltsák le Orbán Viktort, aki keményen megdolgozott azért, hogy őt tekintsék a leginkább Putyin-párti tényezőnek Európában. Kárpáti János lapszemléje.
"A szabadság és a szolidaritás nem üres szavak, hanem az alapjainkat jelentik. Együtt voltunk ’56 októberében, valamint amikor a Szolidaritás megszületett. Együtt voltunk 1989-ben is, amikor nemzeteink felszabadították magukat. Bem József, Lengyelország és Magyarország közös hőse nem máshol, hanem ezen a gyűlésen venne részt” - idézi Tuskot a lap, és kitér arra, hogy a lengyel politikus felszólította a résztvevőket, váltsák le Orbán Viktort, aki keményen megdolgozott azért, hogy őt tekintsék a leginkább Putyin-párti tényezőnek Európában. ”Ne higgyenek azoknak a politikusoknak, akik azt hiszik, a Putyin előtti kapitulálás jelenti a biztonsághoz és a békéhez vezető utat” – olvasható a beszéd ismertetésében.
A liberális Gazeta Wyborcza már előzetesen is hírt adott arról, hogy Donald Tusk lesz a legfontosabb külföldi vendég a magyar ellenzék március 15-ikei megemlékezésén, és hogy támogatásáról kívánja biztosítani az – idézem – Putyin-párti Orbán elleni harcot.
Az AP amerikai hírügynökség a tegnapi Békemenet résztvevőinek számát több százezerre, az ellenzék hívására összegyűltekét több ezerre becsülte. Megjegyzem, hogy a másik nagy angolszász világhírügynökség, a Reuters szerint a Kossuth téri kormánypárti rendezvényen nem száz-, hanem csak tízezrek voltak jelen. Abban viszont összhangban volt egymással az AP és a Reuters beszámolója, hogy mindkét eseményen az Ukrajna elleni orosz háború, illetve Magyarországnak a változó geopolitikai környezetben elfoglalt helye volt a fő téma. Orbán Viktor – írta az AP – Magyarország biztonságának a garantálójaként igyekezett beállítani magát, miközben Márki-Zay Péter, az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltje szerint Kelet helyett Európát kell választani. Donald Tusk beszédéből az AP kiemelte, hogy becsületes embernek nincs kétsége afelől, kinek az oldalára kell állnia ebben a küzdelemben.
Ami az ukrajnai háborúval kapcsolatos friss nemzetközi állásfoglalásokat illeti, a Frankfurter Rundschau felhívja a figyelmet arra, hogy a lengyel vezetés immár fegyveres támogatást élvező NATO-békeküldetés szükségességéről beszél, legalábbis ilyen értelemben idézte a PAP lengyel hírügynökség Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök-helyettest, aki nem mellesleg a vezető kormánypárt irányítójaként az ország de facto első embere. Kaczynski, aki a lengyel, a cseh, illetve a szlovén kormányfő társaságában Kijevbe utazott, úgy véli, kísérletet kell tenni arra, hogy humanitárius és békés segítséget nyújtsanak Ukrajnának, akár NATO-, akár ennél szélesebb nemzetközi keretek között, és hogy ezt a segítségnyújtást fegyveres erők is oltalmazzák az ukrán kormány egyetértésével.
Europe must understand that if it loses Ukraine it will never be the same again. It will no longer be Europe. Rather it will be a defeated, humiliated and pathetic version of its former self. I want a strong and resolute Europe. pic.twitter.com/ENMRSDNuVU
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March 15, 2022
Végül néhány mondat arról, hogy Erhard Busek, a vasárnap váratlanul elhunyt volt osztrák alkancellár keleti politikájáról emlékezik meg a bécsi Der Standardban Hans Rauscher.
A szerző szerint Busek azon kevesek egyike volt a nyolcvanas években, aki felfogta Ausztria keleti szomszédainak a jelentőségét, és ellenpontozta az osztrák külpolitikának azt az addigi jellemzőjét, hogy jórészt csupán a német-szovjet viszony alakulásához próbált meg igazodni. Busek Közép-Európa-koncepciója azon nyugodott, hogy támogatni kell a térség kommunista államaiban a demokratikus mozgalmakat. Ezt ténylegesen gyakorolta is, diszkréten, de hatékonyan segítette ezekben az országokban a civil társadalmat. Közép-Európát nem szabad leírni, ez nem a monarchia iránti nosztalgia – válaszolt a vádakra annak idején. Úgy vélekedett, hogy a közép-európaiság jelenti Ausztria elkerülhetetlen sorsát, a kérdés csak az, hogy Bécs ezt csupán megállapítja, vagy maga is alkotója lesz ennek a sornak. Busek néhány nap múlva lett volna 81 éves.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.03.16., kedd 06:00
Riporter: Kárpáti János