Szakértő: A tradícionális építkezés nem földrengésálló
11/09/2023 11:31
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
"Kőből épült épületeket, gyenge kötőanyaggal, vagy anélkül építenek, az pedig a földrengés hatására könnyen összeomlik. Ilyen vonatkozásban nem a földrengések, amelyek igazán sok áldozatot követelnek, hanem a leomló épületek, amelyek az embereket maguk alá temethetik" – véli Tóth László szeizmológus. Hozzátette, nagyon szerencsétlen időpontban, éjszaka történt a rengés, amikor a lakosság többsége épületekben tartózkodott.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, 6,8-as erősségű földrengés rázta meg Marokkót péntek este, helyi idő szerint 23 órakor. A mentés azóta is folyik, a legfrissebb adatok szerint több mint 2100 halálos áldozata van, és sokezer sérültje.
"Egy majdnem 7-es magnitúdójú földrengésről van szó, amely néhányszáz kilométeres távolságban is érezhető, és az épületek minőségétől függően károkat is okozhat" – mondta a Reggeli gyors hétfői adásában Tóth László szeizmológus. Hozzátette, éjszaka történt a rengés, amikor a lakosság többsége érthetően épületekben tartózkodott.
Annak dacára, hogy a mediterrán térség a világ egyik szeizmikus értelemben legaktívabb területe, a földrengések többsége Görögország, Törökország környékén történik. Marokkóban legutóbb 1960-ban volt jelentősebb rengés. Tóth elmondta, hogy a Marokkótól észak-keletre elhelyezkedő területeken, a Gibraltár, Málaga és Granada felé eső területeken gyakoribbak rengések.
"A tradicionális építkezés nem földrengésálló. Kőből épült épületeket, gyenge kötőanyaggal, vagy anélkül építenek, az pedig a földrengés hatására könnyen összeomlik. Ilyen vonatkozásban nem a földrengések, amelyek igazán sok áldozatot követelnek, hanem a leomló épületek, amelyek az embereket maguk alá temethetik" – foglalta össze.
Prayers for #Morocco #moroccoearthquake #earthquake #BREAKING_NEWS pic.twitter.com/7X9NVRCL4m
— Zhiiva Skincare, Inc. (@ZhiivaSkincare) September 9, 2023
Hozzátette, a sivatagban nehéz könnyű szerkezetes, fa alapanyagú épületeket felhúzni, amelyek kevésbé omlásveszélyesek, és könnyebben pótolhatók, de napjainkra a vasbeton elterjedt annyira, hogy megfelelő fegyelem mellet egy 7-es erősségű földrengést is minimális károkkal átvészelje ember és épület egyaránt.
A térség földrengéseit afrikai és eurázsiai tektonikus lemez ütközése okozza, amely előbbi 4-6-8-10 centiméterre szorítja évente utóbbit. Az ebből adódó feszültségek eredménye a térség szeizmikus aktivitása.
Tóth legutóbb az 50 ezer halálos áldozatot követő törökországi, majd pedig a román földrengések kapcsán elmondta, a Földön folyamatosak ezek az események, és teljesen véletlenszerű, melyik okoz katasztrófát, melyikből lesz hír és melyek azok, amelyeket csak az ezzel foglalkozó emberek vesznek észre.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: MTI/AP/Moszaab es-Sami
2023.09.11., hétfő 7:19
Riporter: Szénási Sándor