„Köszönjük
Reggeli gyors

Szakértő: Kérdés, hogy a Meta törli-e az álhíreket, és az is, hogyan reagál erre az Európai Bizottság

13/10/2023 11:38

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

A probléma az, hogy csak a platformok üzemeltetői látják a felületeken kiáramló összes hírt, így nem lehet tudni, hogy teljesítik az Európai Bizottság az álhírek kiszűrésével kapcsolatos követelését – véli Rab Árpád digitális kultúra-szakértő. Hozzátette, ha az EB csak figyelmeztet, de nem büntet, akkor az egész procedúra súlytalanná válik.

2023. október 13. Reggeli gyors - részlet 23.10.13. Rab Árpád
08:28
00:00

24 órát adott az Európai Bizottság a Facebookot és az Instagramot működtető Meta tulajdonosának is arra, hogy törölje az izraeli-gázai konfliktusról szóló álhíreket a cége által működtetett közösségi oldalakról – írja a Media1.

Hasonló ultimátumot kapott az Elon Musk által alaposan felforgatott X (leánykori nevén Twitter) is.

"Ez nagy erőpróba, hiszen a DSA, vagyis az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló törvény még élesebb, mint eddig volt" – mondta a Reggeli gyors pénteki adásában Rab Árpád digitális kultúra-szakértő, jövőkutató, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa. Hozzátette, a konfliktus kibontakozását követően újra terjedni kezdtek az álhírek a social media felületeken. Ezért született az EB hivatalos felszólítása. "És indul a csiki-csuki játék. A platformok – mivel arra nem hivatkozhatnak, hogy ezt nem tudják megoldani – azt mondják, hogy mindent megtettek, az viszont jól látszik, hogy ez nem így van."

Megjegyezte, ha sikerül bizonyítani a felületek felelősségét, azt, hogy tehettek volna többet is, a szigorításnak megfelelően jóval nagyobb, akár bevételeik 6 százaléknak megfelelő mértékű büntetést is kiszabhatnak rájuk.

Rab szerint a Facebook-atya, Mark Zuckerberg valamennyire, valamelyest jobban igyekszik eleget tenni a felszólításoknak, "ott lehet látni izzadó embereket",  Musk ennyire nem alapos. Ő azt várja, hogy pontos iránymutatást adjon az EU, mit szeretne, és ha a változtatások nem hozzák meg a várt változást, lerázza magáról a felelősséget.

A probléma az, hogy a teljes képet csak a platformok üzemeltetői látják, ha a 100 millió álhír helyett csak 100 ezer jut ki, azt a szakember szerint nevezhetjük eredménynek, de ezt nem tudjuk bizonyítani. Kérdés, hogy a szabályozás szigorodásával lesz-e, és ha igen, milyen mértékű lesz büntetés. Ha valóban kirónak büntetéseket, abban az esetben a 2024-es EP-választások körüli "médiazaj" kisebb lehet. Ha az EB csak figyelmeztet, de nem büntet, akkor az egész procedúra súlytalanná válik.

Hangsúlyozta, mivel nincs rálátás a kiáramló hírtartalmak teljes skálájára, nem lehet megállapítani, hogy teljesítették-e a kívánt változtatásokat.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó: Flickr.com

Reggeli gyors/interjú Rab Árpáddal
2023.10.13., péntek 8:45
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert