„Köszönjük
Reggeli gyors

Szakértő: Politikai felelősségünk a közös európai haderő

3/05/2023 10:16

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

A közös európai haderő felállításának akadálya, hogy míg egyes országok szorgalmazzák felállítását, mások a NATO létezésére – és az onnan remélt amerikai segítségre – hivatkozva nem támogatják – véli Wagner Péter biztonságpolitikai szakértő. Szerinte nem a szervezet felállításának költségei igazán fontosak, hanem az illetékességé, meg kellene állapodni abban, hogy ki és milyen felhatalmazásokkal dönthet a haderő működéséről.

2023. május 03. Reggeli gyors - részlet 23.05.03. Wagner Péter
08:07
00:00

2021 májusában az EU 14 védelmi minisztere felszólította Josep Borrellt, az EU külpolitikai főképviselőjét, hogy dolgozzon ki javaslatot egy új uniós gyorsreagálású haderő létrehozására, amely az EU-n kívüli nemzetközi válságokra reagál. Tavaly májusban készült el az úgynevezett Stratégiai Iránytű, amely az EU előtti kihívásokat és az arra adandó válaszokat részletezi – ebben már szerepet kapott az uniós hadsereg, 5000 fővel. Nemrégiben az Európai Parlament is hozzájárulását adta ennek – Rapid Deployment Capacity (RDC) – felállításához. Ugyanakkor bőven vannak még nyitott kérdések – írja a hvg360.

"Érdemi lépések nem történtek európai haderő felállítására az elmúlt években" – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Wagner Péter biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette ez a helyzet most változni látszik főként az orosz-ukrán háború elhúzódása miatt. Azt is fontos változásnak tartja, hogy az Európai Unió már saját forrásaiból költ a hadi iparra.

Számításai szerint Ukrajna a háború kitörése óta 3,6 milliárd euró értékben kapott segítséget az EU-tól, ami azért is példátlan, mert korábban – mint Mali, vagy Mozambik esetében – a segítségek főként tanácsadából, vagy a kommunikáció fejlesztéséből álltak. "Most Ukrajna kapcsán fegyvereket finanszíroz az unió" – foglalta össze.

A közös európai haderő felállításának akadálya, hogy míg egyes tagországok szorgalmazzák felállítását, más tagországok a NATO létezésére – és az onnan remélt amerikai segítségre – hivatkozva nem támogatják az ötletet. "A NATO csak azért tud működni, mert az Amerikai Egyesült Államoknak olyan komoly kapacitásfeleslege van, amellyel ki tudja egészíteni a többi tagország esetleges igényeit" – mondta Wagner. Ő politikai felelősség kérdésének tartja a közös haderő felállítását. Meg kell határozni, hogy milyen feltételekkel és ki vezesse ezt a gyors reagálású szervezetet, hogy ne a tagországokra és a bizottságra kell várni, amíg döntésre jutnak.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Wagner Péterrel
2023.05.03., szerda 7:33
Riporter: Para-Kovács Imre