Székely: Nem elég csak bemondani, hogy 500 ezer új munkahelyet akarnak
19/11/2024 10:15
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Sok tisztázandó kérdést lát Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökségi tagja, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke a kormány tervével kapcsolatban, hogy 2030-ig 500 ezer új munkahelyet teremtsen.
Az uniós túlzottdeficit-eljárásban beadott költségvetési terv szerint a magyar kormány 500 ezer új munkahellyel számol 2030-ra. Addigra a munkaerőtartalék optimista számítás szerint is csak 250 ezer fő lesz, tehát vendégmunkások nélkül nem lehet majd betölteni az új munkahelyeket – olvasható a hvg360-on.
„Három következtetést lehet ebből levonni. Ha a magyar munkaerőpiacot nézzük, akkor ezzel a bejelentéssel a kormányzatnak az a szándéka, hogy a fiatalok előtt, akik adott esetben munkanélküliek, vagy tovább szeretnének tanulni, úgy nyitja ki a pályakezdési lehetőséget, hogy az új munkahelyekre tereli a fiatalokat” – mondta a Reggeli gyors keddi adásában Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökségi tagja, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke. „Kérdés az, hogy a fiatalok ezt akarják-e, mert ha olyan munkahelyek jönnének Magyarországra, amelyekben van innováció, tudás, akkor azt lehet mondani, hogy igen, de az utóbbi időben azt látjuk, hogy inkább az egyszerű munkát igénylő beruházásokat támogatja az állam. Ennek köszönhetően a fiatalok vagy nem mennek el ezekre a helyekre dolgozni, vagy külföldre mennek tanulni, munkát vállalni.”
Másik lehetőségként Székely szerint a nyugdíjas korú munkavállalókat igyekeznek valamilyen kedvezményes foglalkoztatás keretei közt a munkaerőpiacon tartani. Megint csak az a kérdés, hogy mi miatt vállalna további munkát. Egyéb kényszer, vagy a nyugdíjkorhatár megemelése miatt. A harmadik eset akkor következhet be, ha sem a fiatalokat, sem az időseket nem tudják rávenni, hogy elvállalják ezeket a munkákat: a külföldi munkavállalók számára nyitják meg.
Összességében problémásnak tartja a kérdést, mert ha valaki tudja, milyen munkaerőre lesz szükség 2030-ban, azt is tudnia kell, milyen szakképzés szükséges hozzá, ezek hossza, ha csak szakgimnáziumi képzésről van szó, körülbelül 4 év. Ha ezt komolyan gondolják, „már most el kellene kezdeni, nem elég csak bemondani egy számot”.
A magyarországon megvalósuló távolkeleti beruházások esetében, mint amilyenek az akkumulátorgyárak is, Székely azt látja, hogy a beruházók saját munkaerővel terveznek.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.19., kedd 7:33
Riporter: Dési János