Szél Bernadett: Hitelkényszerbe kerülhetnek az endometriózisos nők
7/07/2021 10:23
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Átadta az endometriózisban szenvedők közfinanszírozott ellátásáról szóló petíciót Horváth Ildikó egészségügyi államtitkárnak Szél Bernadett. A független országgyűlési képviselő azt reméli, hogy 33 ezer aláírás elegendő lesz ahhoz, hogy a kormány végre biztosítsa az elérhető ellátást azoknak a betegnek, akik nem tudják megfizetni a magánellátás költségeit.
Kedden az Emberi Erőforrások Minisztériumában egyeztetett Szél Bernadett független országgyűlési képviselő Horváth Ildikó egészségügyi államtitkárral az endometriózisban szenvedők közfinanszírozott ellátásáról. Szél a Klubrádiónak beszélt arról, hogy az új, 2020-ban bevezetett szolgálati jogviszony, amely elválasztja a magán- és a közegészségügyi ellátást, lényegében ellehetetlenítette az endometriózisos betegek ellátását. Az így kialakult helyzetet a pandémia is súlyosbította.
Szél megjegyezte, hogy a tárgyalás alapját az a betegségben szenvedők közfinanszírozott ellátásáról szóló petíció adta, amelyet több mint 33 ezren írtak alá. Most arra kérte a kormány illetékeseit, hogy azonnal hatályba lépő törvénnyel biztosítsa az endometriózistól szenvedő nők megfizethető ellátását.
Enélkül hitelkényszerbe kerülhetnek azok, akik nem tudják megengedni maguknak a magánellátás magas árait.
Endometriózis – ahol az idő a legnagyobb ellenség
Ahogy az május elején a kormány részéről elhangzott, az állam évente egymilliárd forintot fordít az endometriózisos betegek ellátására (fele-fele arányban gyógyszertámogatásra és kezelésekre). Hazánkban minimum 200 ezer nő küzd a betegséggel az Endometriózis Magyarország adatai alapján. Rövid számítás után kiderül, hogy egy endometriózisos betegre átlagosan 5 ezer forint jut. Tehát még a hormonális gyógyszer árát sem fedezi.
A Klubrádió egy, az ügyben érintett hallgatója segített felderíteni a lehetetlen helyzetet, amivel az érintettek szembesülnek.
Máig él az a cinikus álláspont, hogy a menstruációval esetenként együttjáró görcsök és fájdalmak csupán "kellemetlenségek". Pedig ha rendszeresen jelentkezik, az riasztó jel, amelyet érdemes kivizsgáltatni. És itt kezdődnek a gondok:
Az Azonnali.hu cikkéből kiderül, hogy az addig bevett gyakorlatnak – miszerint a beteg a mihamarabbi diagnózis érdekében magánrendelésre ment konzultációra, a műtétet viszont a társadalombiztosítás terhére már az állami szférában végeztette el – lőttek a tavaly november 18-án életbe lépett új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény miatt.
Hallgatónk állítása szerint a diagnózis felállításáig több 100 ezer forint megy el a különböző vizsgálatok miatt:
- nagy labor
- hormonvizsgálat
- speciális ultrahang
- speciális MR vizsgálat
- gyomor és béltükrözések
- mellkasröntgen
- végül pedig az ezeket kiértékelő szakorvosok szakvéleményei
Ezekre a magánúton felkeresett orvos továbbra is csak magánúton tudja elküldeni a beteget, ezért már a kivizsgálások végösszege is sok esetben vállalhatatlan, nemhogy a műtét ára.
Az endometriózis nem kizáróan, de jellemzően beleket támadja meg elsőként, itt jelenik és ül meg a méhnyálkahártya. Az ennek kezelésére irányuló beavatkozás speciális eszközöket igényel, amelyek megdobják a műtét árát. Így a legkevesebb 500 ezer forintos operáció – különösen ebben az esetben – inkább 2,5-3 millió forintos ajánlatnál kezdődik.
Az ok pedig igen egyszerű, az endometriózist még mindig a nőgyőgyászati betegségek közé sorolják, nem az onkológiai esetek közé. És mivel a cisztás megbetegedés jóindulatú tumor, így a szakemberek álláspontjuk szerint nem igényel sürgősségi ellátást. Sürgősségi ellátásban csak a végső, negyedik stádiumú betegek részesülnek.
Hallgatónk szerint a helyzetet tovább árnyalja, hogy a magánklinikákon dolgozó orvosok nem nyilatkozhatnak az ügyben, mert az őket foglalkoztató cégek többsége NER-közeli.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallghathatják meg.
2021.07.07., szerda 8:33
Riporter: Mérő Vera