Szél Bernadett: Ránk vágták az ajtót
19/02/2019 07:00
| Szerző: Galavits Patrik/Klubrádió
Nem engedték be a Suzuki esztergomi gyárába az ellenzéki képviselőket, akik azután indultak oda, hogy az országgyűlés hétfői plenáris ülésén kivonultak a Parlamentből. Esztergomban a gyár vezetőit akarták kérdőre vonni a túlóráztatások és egy dolgozó kirúgása miatt, akinek azt követően mondtak fel, hogy megtudták: szakszervezetet próbál szervezni.
A kommunikációs vezetőt a párbeszédes Szabó Tímea vonta kérdőre. Elmondta, hogy a Suzuki rengeteg állami támogatáshoz jut, és nem szívességet tennének az ellenzéki politikusoknak, akik hárommillió szavazót képviselnek, ha beengednék őket a gyárba.
Nehezen jutott vissza a hálás dolgozó
Egy gyárban dolgozó közben köszönetet mondott az ellenzéki képviselőknek. Az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikónak és Kunhalmi Ágnesnek azt is elmondta, hogy sokan félnek kifejezni a véleményüket az úgynevezett rabszolgatörvénnyel kapcsolatban.
Őt aztán nem akarták a biztonságiak visszaengedni a gyárba, de később azt mondták, félreértés történt és bemehetett.
Még visszatérnek
Az eseményeket követő rögtönzött sajtótájékoztatón a képviselők a szakszervezetek fontosságát hangsúlyozták és a kormánypártokat kritizálták az új túlóraszabályozás miatt. Szabó Tímea kijelentette: nem adják fel, és visszatérnek még a Suzuki-gyárhoz, hogy beszélni tudjanak annak vezetőivel.
A Klubrádiónak Varga-Damm Andrea jobbikos képviselő azt állította, akár másnap kész lenne visszatérni a gyárhoz.
Párttársa, Jakab Péter a sajtótájékoztatón arról beszélt: a Suzuki nem az ország, hanem a Fidesz stratégiai partnere. Szerinte a kormány nem a magasabb bérek, hanem az olcsó munkaerő mellett tette le a voksát és a multik már bármit megtehetnek a munkavállalóikkal, például büntethetik őket azért, mert szakszervezetet akarnak létrehozni.
Családellenességgel vádolták a kormányt
A DK-s Gréczy Zsolt kijelentette, pártjának elfogadhatatlan, ami Esztergomban történt. Egyben arra szólította fel a választókat, hogy ne szavazzanak olyan pártra az EP-választáson, „amelyik semmibe veszi a magyar munkavállalókat, kiszolgálja a multikat és nem képviseli a magyar emberek érdekeit.”
Tordai Bence videója az ellenzék esztergomi akciójáról:
Varga László, az MSZP képviselője azt mondta: már a 2012-es Munkatörvénykönyv is kiszolgáltatottá tette a munkavállalókat és a szakszervezetek jogait is szűkítette. Szerinte ezt követte az ún. rabszolgatörvény, ami azt mutatja, hogy a Fidesz „a magyar munkavállalók jövőjét a rugalmas kizsákmányolhatóságban látja.” A kormánypártok politikáját emellett családellenesnek nevezte.
Elképesztőnek nevezte a Suzuki-gyárnál történteket a párbeszédes Szabó Tímea, aki azt is elmondta: nem csak saját szavazóikat képviselik, hiszen az az egész ország érdeke, hogy senki ne dolgozzon éhbérérét heti hat napot.
Nem így működik
Szél Bernadett is a túlóratörvény elleni küzdelem fontosságáról beszélt. Szerinte a Suzuki-gyár vezetősége ahelyett, hogy leült volna tárgyalni az ellenzéki képviselőkkel, rájuk vágta az ajtót, ami „Európában nem így működik.” Kiemelte ezután a szakszervezetek és az érdekképviseletek megerősödésének szükségességét.
Az LMP-s Csárdi Antal azt mondta: az, hogy a gyár elöljárói nem álltak szóba a képviselőkkel igazolta a félelmeiket arról, hogy a Suzukinál hogy gondolkodnak a munkavállalói érdekképviseletről. Szerinte azonban az érdekképviselethez mindenkinek joga van, és addig nem hagyják abba a tiltakozást, amíg ezt nem látják biztosítottnak.
Az esztergomi akció után az ellenzéki képviselők kedden újra részt vesznek a parlamenti munkában.
Kifigurázta őket a Fidesz
A kormányoldal a Suzukinál hétfőn történteket egyelőre nem kommentálta de reagált az MSZP-s Kunhalmi Ágnes és Bangóné Borbély Ildikó szintén hétfői demonstrációjára, amikor a parlament tavaszi ülésszakának első napján a képviselői irodaházban a mentelmi bizottság ülésterme előtt demonstráltak. Egy papírlapot tartottak maguk előtt amin azt kérdezték: "Képviselőkbe folytani a szót illendő?". A képviselők a túlóratörvény korábbi vitájára utaltak, ahol a levezető elnök elvette tőlük a szót, a tiltakozó szöveget azonban nem sikerült helyesírási hiba nélkül lejegyezniük – a fojtani szó nem ly-os. Kunhalmi Ágnes később elismerte, hibázott, és elnézést kért.
Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő a Facebook-oldalán egy Kunhalmi-képet tett közzé, amin az ellenzéket parodizáló mondatot adott a szájába: "A hejesírás egy álprobléma, amit a Fidesz kreált".
Galavits Patrik esztergomi riportja
2019. február 19., kedd 07.00h
Az összefoglaló hangfelvételét a poszt elején kattinthatja!