Szent-Iványi: Közelednek Meloniék és a Néppárt, Orbán Viktor ebben tehertétel lenne
18/05/2023 14:36
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Az Európa Tanács reykjaviki csúcstalálkozóján Novák Katalin vett részt, aki úgy funkcionál, mint egy második, nyugaton is eladható külügyminiszter, de a kétarcú politikán átlátnak a szövetségesek – mondta Szent-Iványi István, volt külügyi államtitkár a Reggeli gyorsban. Az atlantista, Ukrajnát támogató Meloni és a lengyel Jog és Igazságosság is inkább a Néppárt felé közeledik. Orbánnak lehet, hogy csak a szélsőjobboldalon marad hely Európában.
Magyarország nem csatlakozott az Európa Tanács nyilatkozatához, amely egy hágai és egy ukrajnai helyi iroda felállítását irányozta elő, az oroszok háborús bűncselekményeinek és az Ukrajnának okozott károknak a módszeres összegyűjtésére. A szervezet 46 tagállamából hatan döntöttek így, Magyarországon kívül Azerbajdzsán, Bosznia Hercegovina, Örményország, Szerbia és Törökország.
A nemzetközi szervezet 18 év után tartott csúcstalálkozót, aminek a központi témája Oroszország számonkérése, illetve a kártérítés volt. "Nem túloznám el a találkozó jelentőségét" – mondta Szent-Iványi István, volt külügyi államtitkár és korábbi nagykövet a Reggeli gyorsban.
Az Európa Tanács csúcstalálkozóján Novák Katalin köztársasági elnök képviselte Magyarországot, aki úgy funkcionál, mint "egy második külügyminiszter", ő nem Moszkvába és Minszkbe jár, "eladható nyugaton" – mondta Szent-Iványi. A találkozón nyilvánvalóan megmutatkozott a magyar külpolitika kétarcúsága. Novák szívélyesen elbeszélgetett különböző országok vezetőivel és kemény Twitter-üzenetekben ítélte el az orosz agressziót. Az eladhatóság fenntartásához meg kell tennie ezeket a gesztusokat. Ugyanakkor, amikor határozott lépésről lenne szó, mint a nyilatkozat elfogadása, akkor Magyarország nem csatlakozik. "Megmutatkozik a teljes ambivalencia, névleg elítéljük az agresszort, de, ahogy Orbán Viktor fogalmazott, ahol lehet, betesszük a botot a küllők közé" – mondta Szent-Iványi.
Már csak a szélsőjobb maradhat Orbánéknak
Bár Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a csúcstalálkozón baráti beszélgetést folytatott Novákkal, Orbán Viktort nem fogadta, pedig a magyar fél nagyon szeretett volna összehozni egy találkozót, januárban, amikor a miniszterelnök XVI. Benedek emeritus pápa temetésére utazott. Meloni ezzel szemben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel kétszer is találkozott és teljes támogatásáról biztosította.
Meloni a lengyel Jog és Igazságosság párt mellett az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsalád meghatározó szereplője, akinek a szövetségére Orbán apellált, végül azonban egy erősen atlantista, Ukrajna mellett határozottan kiálló politikust kapott. Úgy tűnik, ez a frakció a Néppárt felé közeledik, többször találkoztak az utóbbi időben Manfred Weberrel, a Néppárt elnökével és hamarosan együttműködési megállapodást köthetnek. A cél egy nagy jobboldali blokk létrehozása lehet a jövő évi európai parlamenti választásokra, ebben a szövetségben pedig "Orbán Viktor csak egy tehertétel" – véli Szent-Iványi. A magyar miniszterelnököt és a Fideszt most már elsősorban az Európai Parlament Identitás és Demokrácia képviselőcsoportjával együttműködő szélsőjobboldali pártok, például a Marine Le Pen-féle francia Nemzeti Tömörülés vagy a német AfD látnák szívesen – mondta a volt államtitkár.
A kétarcú magyar külpolitikán átlátnak a szövetségesek
Az, hogy nem csatlakoztunk az Európa Tanács nyilatkozatához, megint egy olyan kis mozaikdarab, amely hozzátesz ahhoz a nagyon kedvezőtlen képhez, ami a magyar külpolitikáról az utóbbi időben kialakult – értékelt a volt külügyi államtitkár. Szijjártó Péter kilátásba helyezte, hogy a magyar kormány meg fogja vétózni a 11. szankciós csomagot és blokkolja az Európai Békekeretből Ukrajnának szánt 500 millió eurós csomag kifizetését, amiről hétfőn szavaznak a külügyminiszterek tanácsán.
Utóbbival kapcsolatban először az volt a kormány kifogása, hogy mivel a globális béke elősegítésére hozták létre, nem mehet el ekkora összeg Kijev felfegyverzésére. Most pedig az, hogy Ukrajna felvette az OTP-t arra a listára, amelyen a háborút szponzoráló cégek vannak. Erre a listára gyakorlatilag minden olyan nyugati cég felkerült, amely még bent van Oroszországban, köztük más bankok, például az osztrák Raiffeisen is, más országoknak mégsem jutott eszükbe ezért vétózni – hívta fel a figyelmet Szent-Iványi.
Ukrajna továbbra is a nagy offenzívára készül, szüksége van erre a pénzre. Az EU nagyon szeretné, ha meglenne a kompromisszum, így a hétfői külügyi ülésen részt vesz Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is, erről Josep Borell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője beszélt, aki próbál közvetíteni a felek között.
A kétarcú magyar külpolitikán átlátnak a szövetségesek, sokat nem változtat a megítélésünkön és a vétónak belpolitikai haszna sincs, mivel az emberek többségét ez nem érdekli Szent-Iványi szerint. Egyedül az lehetne rá magyarázat, ha a kormány Moszkva felől kedvező lépéseket várna ezekért a szívességekért cserébe, de "ennek eddig semmi jelét nem adták, még a gázt is mi kapjuk a legdrágábban" – emlékeztetett a volt államtitkár.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.05.18., csütörtök 7:16
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János