Szentpéteri Nagy: A konzultáció ellenséggyártás
30/10/2024 12:32
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Minden elemében hazugságnak tartja az új nemzeti konzultációt Szentpéteri Nagy Richard. Szerinte a rendszer eddig legalább arra figyelt, hogy legyen valami alapja manipulatív kérdéseinek, amik egyetlen célja, hogy a közvéleményt maguk mögé állítsák. Ez az eszköz kifulladóban van, és a Tisza Párt megjelenésében is egy általános ébredést vél felfedezni.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, elindította a kormány az új, sorrendben 14. nemzeti konzultációját, amiben ezúttal a gazdasági semlegességről tesznek fel kérdéseket.
„Nem az a célja a nemzeti konzultációnak, hogy az illető, aki kitölti, elhiggye, hogy ezek fontos kérdések, és hogy bárki kíváncsi az ő véleményére. A nemzeti konzultációt arra találták ki, hogy felsorakoztassa közvéleményt a kormány mögé, hogy elmondhassa, milliók állnak mögötte, vagyis legitimációt biztosítson számára. Maga a választás is erre való egy nem demokratikus rendszerben” – mondta a Reggeli gyors vendége Szentpéteri Nagy Richard. A jogász, politológus segített „kitölteni” a legújabb nemzeti konzultáció felvetette kérdéseket. Hozzátette, a jelenségnek megvannak a múltbeli gyökerei, de olyan „innováció a hazugságcunamiban”, amely alapján tanítani fogják, „hogyan lehet olyan konzultációt kitalálni, amelynek minden eleme hazugság”.
Célját Szentpéteri Nagy abban látja, hogy valamilyen manipulatív eszközzel, tendenciózus kérdéssel azt az eredményt hozzák ki (nem demokráciákban), amit a kormány akar. Mondanivalója, érdemi tartalma nincs. „A hazugság érdekes dolog, ha azt mondom, tegnap Budán voltam, de nem igaz, mert Pesten voltam, az hazugság, és azért, mert reális dolog, hiszen lehettem volna éppen Budán is. De ha azt mondom, hogy a Holdon voltam, az nem hazugság, mert nincs a Földön egyetlen ember sem, aki ezt képes elhinni”.
A jelenlegi konzultáció azonban ehhez képest is más. „A rendszer eddig figyelt arra, hogy legyen valami alapja, legyen valami közérzet. Itt már nincs semmi, és ez is azt jelzi, ez az eszköz kifulladóban van”.
A szakember nem gondolja úgy, hogy akárcsak kitöltők közt is sokan lennének, akik hisznek a konzultáció tartalmában. A kitöltők jelentős része a kormány iránti elköteleződésüket kívánják kifejezni. Itt nem a tartalom a lényeg szerinte, hanem állandó mozgásban tartani a közönséget, feszültséget adni nekik. „Ez a konzultáció ellenséggyártás.”
Ezért is helyteleníti, hogy 2010 óta teljesen „belesimult” – a független sajtó is – a nemzeti konzultáció, az egykor kinevetett jelenségébe, és kész tényként értelmezni az azzal kapcsolatban közzétett adatokat. Ugyanezt látja a szuverenitásvédelmi hivatal esetében is, amelyet értelmezhető hatáskör nélkül hoztak létre azzal a céllal, hogy a közvéleményben ventilálhassa a kormány véleményét, amelyet a vegzált szervezetek vagy komolyan vesznek, és beijednek, vagy nem. Bárhogy is, a kormány berántja őket ebbe „a játékba”.
Magyar Péter megjelenését úgy értelmezi, hogy bár a kormánynak még hosszú évekre elegendő tartaléka van, „egy általános ébredés” tapasztalható. A közvélemény hangulatában érez olyan változást, hogy bátrabban szólnak már az olyan dolgok ellen, mint a teljesen értelmetlen nemzeti konzultáció. „Most már van realitása annak, hogy legalább akkora az ellenzék tábora, mint a rendszeré” – összegezte.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.10.30., szerda 9:00
Riporter: Para-Kovács Imre