Szlovákiai politológus: Mindenkinek az érdeke, hogy józan elszámoltatás történjen
5/05/2022 10:39
| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter
Szlovákiában szerdán a parlament nem szavazta meg Robert Fico volt miniszterelnök mentelmi jogának a felfüggesztését, így az ügyészség nem fogja májusban őrizetbe venni a volt kormányfőt. A szlovák politikai kultúrának kezd a része lenni, hogy az éppen kormányzó párt rendőrségi vizsgálatokkal próbál leszámolni az aktuális ellenfelével. Tokár Géza szlovákiai politológus szerint majd kiderül, mennyire megalapozottak a Fico elleni vádak, de szerinte általában politikai csak PR-akciókról van szó.
A szlovák parlament szerdai döntése, ami meghagyta Robert Fico volt kormányfő mentelmi jogát még nem azt jelenti, hogy befejezik a rendőrségi vizsgálatot, és ne lehetne ellene vádat emelni, mondta Tokár Géza szlovákiai politológus, aki szerint az ügyészségnek azért lett volna szüksége a parlamenti hozzájárulásra, hogy adott esetben, májusban Ficót vizsgálati fogságba tudják venni, hogy ne befolyásolhassa a tanúkat az ellene indított bűntetőügyben.
A képviselők nem szavazatai "a kormánykoalíción belül komoly feszültséget okoztak", ezért Tokár elképzelhetőnek nevezte, hogy a következő napokban Szlovákiába kormányválság bontakozik ki. Ugyanakkor a politológus szerint nem a jó és a rossz küzdelméről van szó. "Több oldalnak is vannak beültetett belső emberei az ügyészségen, több párt kapcsolatai is átnyúlnak a hagyományos határokon" - mondta Tokár, aki szerint a "Fico-történet sokkal inkább emlékeztet a pártok egymással való leszámolására, mint egy valós megtisztulási folyamatra".
Ezt azzal együtt mondta, hogy szerinte "Robert Fico kártékony szereplője a szlovák politikának, és sokat ártott az országnak", de úgy véli Tokár, hogy "kétség merülhet fel, hogy mennyire megalapozottak a rendőrségi vádak, és az ügyészség fel tud-e állítani egy vádat, ami meg is áll majd".
Szlovákiában a mostani ügy annyiban példátlan, hogy volt miniszterelnök ellen még nem folyt hasonló ügyben eljárás. A szervezett bűnözői csoport üzemeltetése, az adótitok megsértése Tokár szerint "elég homályos néhány helyen", de majd kiderül, hogy "mennyire gondolja komolyan az ügyészség a volt kormányfő elszámoltatását, vagy hogy egy politikai indíttatású vizsgálatsorozatról van-e szó".
Tokár szerint az ügy veszélyes precedenst teremt. "Ebben a pillanatban a szlovák ellenzéki pártok népszerűségi mutatói sokkal jobbak a kormánypártokénál, és elképzelhető, hogy a vörös vonal átlépése még jobban motiválni fogja a jelenleg ellenzékben lévő erőket arra, hogy majd kormányra kerülve, így próbálják meg diszkreditálni a politikai ellenfeleiket" - mondta a szlovákiai politológus.
Ehhez az adok-kapokhoz elég közel voltak már az előző Fico- illetve Pellegrini-kormány idején is, amikor a számukra kellemetlen Andrej Kiska államfőt adócsalással vádolták meg. Az az ügy sem jutott el a vádemelésig. Tokár könnyen elképzelhetőnek tartja ezért, hogy a szlovák politikai kultúrához hozzá fog tartozni a rendőrségi vizsgálat és büntetőeljárás az aktuális politikai ellenzék ellen.
"Az nyilván mindenkinek az érdeke, hogy józan elszámoltatás történjen, legyen egy korrekt vizsgálat és korrekt vádemelés, és minden elemében korrekt bírósági döntés szülessen", de Tokár szerint a szlovák igazságszolgáltatás jelenlegi állapota nem ad optimizmusra okot.
Elképzelhetőnek mondta, hogy Ficót és köreit tényleg bűncselekmények terhelik, de szerinte önmagában az, hogy valakit a rendőrség bilincsben visz el, és pár hónapot őrizetben tölt, mind inkább politikai PR-nak tűnik. "Sok párt környékén lehet titkos ügyeket találni, így joggal tehetik fel a kérdést, hogy ha valakit elítélnek, akkor a másik oldal kétes figuráit miért hagyják futni a hatóságok" - állapította meg Tokár Géza.