Szociális érzékenység, mint politikai eszme – 61. epizód
15/12/2024 09:10
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Mozgóképizmus új sorozatában a szociális alapú politizálás példáit vesszük sorra a felvilágosodás korától. A 18. századi Dániában, VII. Keresztély uralkodása idején vizsgálódunk tovább ezen a héten. Paár Ádám történész-politológus Skandinávia korabeli politikai adottságait, illetve földrajzi felosztottságát elemzi az Egy veszedelmes viszony című kosztümös drámán is keresztül.
Legutóbbi adásunkban folytattuk a skandináv területek vizsgálatát ebből a szempontból. Az Egy veszedelmes viszony című kosztümös dán filmet használtuk illusztrációnak.
Ahogy korábbi szériáinkban, úgy ebben is bejárjuk a világot, hogy megnézzük, az egyes országokban, mikor és milyen formában mutatkozott meg a humanista szándék a politikában.
A 18. századi Dániában, VII. Keresztély uralkodása idején kezdtük a kutatást. A műsorból kiderült, hogy a közösségi érdekek figyelembevétele újszerű uralkodói elgondolásnak tűnt akkoriban ezen a területen is. Ahogy azt is megtudhattuk, hogy ebben a konkrét esetben a nép megsegítésére adott parancs ugyan az udvarból érkezett, de nem a királytól.
Paár Ádám történész-politológus már az előző héten elemezte Skandinávia korabeli gazdasági és politikai adottságait, ebben az adásban pedig a földrajzi sajátosságokra fókuszált.
Megtudhattuk, hogy a korábban birodalmi méretű Dánia a többi között olyan területeket tudott egykor a magáénak, mint Észtország, Schleswig és Holstein fejedelemségek, Grönland, illetve Svédország déli része. Már a 18. században elkezdett csökkenni a területe, különböző felkelések eredményeként, majd a következő évszázad végére elérte jelenlegi formáját.
Történetünk idején már egy kissé szűkülőben van, de kulturális jelentőségét nem veszítette el, tette hozzá Paár Ádám.
A Méltányosság Politikaelemező Központ munkatársa a 61. epizódban az Egy veszedelmes viszony című kosztümös drámát alkalmazta filmes forrásként, amelyből megismerhető VII. Keresztély durva természete; hogy miként bántalmazta a feleségét, és hogyan ismerkedett meg Johann Friedrich Struensee doktorral, aki meggyógyította, így jó ideig a király pártfogását élvezte. Mikor pedig ő vált az ország miniszterévé, nekilátott Dánia átszervezésének. Első cselekedeteként bevezette a németet, mint hivatalos nyelvet. A cél az egységesítés volt, és azért az a saját anyanyelvét választotta, hogy véletlenül se tudjanak ellene szervezkedni. Ugyanakkor felvilágosult gondolkodóként Struensee döntései jellemzően az ország, a nép hasznára születtek, hiszen létrehozta a szegényházakat, megadóztatta a gazdagokat és elrendelte a prostituáltak folyamatos egészségügyi ellenőrzését is.
Néhány radikális változtatásával persze sokak nemtetszését is kiváltotta, majd elkövette azt a hibát, hogy viszonyt kezdett a király feleségével. Pályafutásának és életének végét jelentette, mikor több, de főleg az utóbbi rossz döntése kiderült.
A következő héten Franciaországba utazunk, hogy ott ellenőrizzük a szociális alapú politika megjelenését. Egy igazi klasszikus mű filmes adaptációját alkalmazzuk az adásban.
Az adást a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
2024. december 14., szombat 13:30
Műsorvezető: Timár Ágnes