Több női fejlesztő = kreatívabb videójátékok?
26/09/2023 15:09
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Magyar kutatók vizsgáltak meg több mint 4000 videójátékfejlesztő csapatot. Arra voltak kiváncsiak, kreatívabb termékek készülnek-e ha nők is részt vesznek a projektben. A rövid válasz igen, de csak ha nem dísznek vették fel a nőket, hanem valóban integrálták őket a csapatba. Dr. Vásárhelyi Orsolya, adattudóst kérdeztük a Reggeli gyorsban.
A videójátékok a szórakoztatóipar fontos szeletét jelentik, egy tavalyi felmérés szerint ma már a játékosok nagyjából fele nő. Közben a több milliárd dolláros forgalmat bonyolító játékfejlesztő iparágban a nők jócskán alulreprezentáltak.
Vedres Balázs, a CEU Hálózat- és Adattudományi Tanszékének egyetemi tanára és Dr. Vásárhelyi Orsolya, a Corvinus Egyetem és a CEU Demokrácia Intézetének kutatója is felfigyelt erre az ellentmondásra, kutatásukban arra volt kiváncsiak, hogyan hat egy-egy fejlesztőcsapat kreativitására, ha nők és férfiak vegyesen dolgoznak benne. A vizsgálatukban azon túl, hogy milyen a nemek aránya egy-egy projektben azt is figyelembe vették, hogy mennyire fogadták be a csapatba a nőket – vagyis, hogy valós-e az inklúzió és milyen minőségű. A Scientific Reports folyóiratban augusztusban megjelent tanulmányukról a Qubiton jelent meg hosszabb beszámoló.
Kreatívabbak azok a csapatok, amelyekben a nők integrálva vannak, valóban részei a csapat hálózatának – mondta Vásárhelyi a Reggeli gyorsban az eredményekről.
Az alapelmélet az, hogy – a videójátékok világán kívül is – minden csapat annál kreatívabb, annál jobb a problémamegoldó képessége, annál objektívebb, minél diverzebb, vagyis minél sokszínűbbek a tagjai. Ez persze nemcsak a nemi öszetételre vonatkozik, hanem más jellemzőkre is.
A sokszínűségnek, inklúziónak pénzre lefordítható haszna van – hangsúlyozta Vásárhelyi. A videójátékoknál például minél kreatívabb a termék, annál többet vásárolnak belőle.
Ma ezért, illetve a társadalmi elvárások változása miatt is divatos a diverzitással foglalkozni, a nagy multiknál is mindenki olvassa a vonatkozó menedzsment kutatásokat – mondta Vásárhelyi, de a felületes megvalósítás nem segít. A kutatásból, amelyben több mint 4000 csapatot vizsgáltak meg, az derült ki, hogy ha valahol csak egyfajta kvótát akarnak teljesíteni és ezért vesznek fel egy nőt, tehát úgymond dísznek, az nemhogy nem javítja a kreatív teljesítményt, inkább rontja.
"Képzeljük el, hogy mi vagyunk egyedül mások egy csapatban, például egyedül vagyunk nők, vagy külföldiek vagy elég egy személyiségjegyre gondolni, például egyedül vagyunk introvertáltak. Ha például gondot okoz, hogy a többiek előtt beszéljünk és senki nem bátorít, nem olyan a közösség, hogy ebben segítsen, nem gondolkodnak abban, hogyan váljunk a csapar részévé, akkor a tudásunk gyakorlatilag elvész" – magyarázta a kutató.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.09.26., kedd 9:33
Riporter: Dési János