„Köszönjük
Megbeszéljük...

Tordai Bence zöld pólust szeretne, nem lát sok okot arra, miért van külön a Párbeszéd és az LMP

7/02/2023 21:54

| Szerző: Klubrádió

Tordai Bence szerint nagyon kevés ok van arra, hogy miért van két pártban a magyar zöld politika képviselete. Éppen tíz éve, hogy kivált a Párbeszéd az LMP-ből, és szerinte azok az okok, amelyek akkor ehhez vezettek, mára megszűntek. A párbeszédes országgyűlési képviselő erős zöld pólust szeretne az európai parlamenti választásra, de úgy látja, hogy az önkormányzatin lesz ellenzéki együttműködés.

2023. február 07. Megbeszéljük / részlet, Tordai Bence (23.02.07.)
17:28
00:00

Vadai Ágnes, a DK alelnöke a Megbeszéljük adásában azt mondta, ők csinálják a maguk dolgát, a többiekkel nem foglalkoznak, de sok sikert kívánnak nekik, mindenki hozza ki magából a legjobbat. Mit mond ilyenkor az együttműködés esélyeiről egy kis párt vezető politikusa – kérdeztük a párbeszédes Tordai Bencét.

Szerinte az ellenzéki kollégái eléggé reálpolitikusok, tehát pontosan tudják, hogy a jövő évi önkormányzati választásokon kizárólag akkor van esélyük, ha közösen indulnak, és ez nem is pártos, hanem civil, lokálpatrióta ernyőszervezeti keretekben valósul meg. Ezt tudják, be is árazták, talán nem is nagyon ágálnak ellene. Más kérdés az európai parlamenti választás, ahol a Párbeszéd azt mondja, hogy értékalapon, elvi kérdések mentén érdemes tömbösödni. Szerintük erős zöld pólust kell létrehozni, mert ez a jövő útja. A következő évtizedek legalapvetőbb kérdései a klímaváltozás, a víz és a levegő minősége, nem pedig az, hogy „mit mondott Orbán Viktor 28. szárnysegédje”. Ilyen szempontból fontos az akkumulátorgyárak ügye is, mert az megmutatja, hogy miért kell egy beruházásnál a víz- és az energiahasználat mennyiségét, környezeti kockázatait vizsgálni, illetve azt, hogy kik viselik ennek a terheit és van-e demokratikus lehetőség beleszólni az ilyen döntésekbe.

Ilyen pólust szeretnének képezni „zöld elvtársaikkal” – összegezte Tordai Bence. Az LMP-vel kapcsolatos kérdésre úgy folytatta: nagyon kevés ok van arra, hogy miért van két pártban a magyar zöldmozgalom politikai képviselete. Éppen tíz éve, hogy kivált a Párbeszéd az LMP-ből, és szerinte azok az okok, amelyek akkor ehhez vezettek, mára gyakorlatilag megszűntek. Lát esélyt arra, hogy integrálódni tudnak, és könnyen lehet, hogy baloldaliak is csatlakoznak. Hogy egy konkrét párt milyen döntést hoz, azt rájuk bízzák, sajtóértesüléseket nem akarnak kommentálni – mondta. (Ungár Péter, az LMP társelnöke viszont a napokban azt mondta: az ellenzéki összefogás halott.)

Van-e értelme vitázni fideszesekkel?

Tordai Bencét arról is kérdeztük, hogy a múlt héten nyilvános vitában vett részt Dömötör Csabával, a Miniszterelnöki Kabinetiroda (a Rogán-féle minisztérium) államtitkárával a kormányközeli Scruton kávézóban. Miért van értelme leülni egy ilyen vitára velük, ha a választás előtt erre nem voltak hajlandók? – tette fel a kérdést műsorvezetőnk.

Tordai Bence azt mondta, lehet látni, hogy a fideszes hazugságrendszernek hol vannak a gyenge pontjai, mert akkor kezdenek el gyurcsányozni. Szerinte azt kell megmutatni a kormány felé húzó közegben, jobboldali, konzervatív, de nem mindennel elégedett embereknek, hogy a régi mondás – „lehet, hogy lopnak, de legalább tudnak kormányozni” – nem igaz, nem tudnak, lassan az egész régió ellép mellettünk. Amit csinálnak, az nemcsak, hogy ellentétes az ígéreteikkel, de nem szolgálja az ország érdekét és egyáltalán nem számít kiemelkedő teljesítménynek sem – fogalmazott a kormányról.

Az erkölcsi kérdések ingoványos talajt jelentenek, mert bár a Fideszt nagyon korruptnak tartják az emberek, az ellenzéki pártokat is valamennyire így látják. Ez persze a Fidesz kommunikációjának „érdeme”, mindenkit igyekszik besározni, lehúzni a maga szintjére – vélekedett Tordai. Mindig felmerül, hogy „de hát 2010 előtt is volt korrupció”; hogyne lett volna, de nem mindegy, hogy mekkora és mennyire felülről szervezett vagy küzdöttek ellene.

Ezért jutnak arra, hogy talán jobban el lehet érni a választókhoz zsebbe vágó kérdésekkel, amelyekben a magyar kormány kimutathatóan rosszabbul szerepel, mint szomszédos országok kormányai. Szerinte Dömötörnek is az fájt a legjobban és arra nem volt ellenérve, hogy a legfrissebb kereseti kimutatások, az Eurostat adatai alapján már Románia is megelőzte Magyarországot és hátulról a másodikok vagyunk az Európai Unióban.

A választók egy csoportja gondolhatja, hogy ugyan, mi baj azzal, ha sokáig van hatalmon egy párt, ha jól csinálják és elhiszik nekik, hogy ők képviselik a magyar érdeket. A demokrácia se annyira népszerű a választóknál, ő is sokszor hallotta, hogy minek az a sok párt, '90 előtt jobb volt, mert volt egy párt és megmondta, hogy mi legyen. Természetesen ezzel nem értenek egyet, a demokráciáért önmagában is kiállnak, mert abból jobb minőségű döntések és eredményesebb közpolitikák születnek.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Facebook

Megbeszéljük...
2023. február 07., kedd 17:20
Műsorvezető: Bolgár György