„Köszönjük
Reggeli gyors

Trump nem érti a világgazdaság működését - Matura Tamás

7/11/2024 08:29

| Szerző: Klubrádió

Donald Trump rövid távon rosszabb lehet Kínának kiszámíthatatlansága miatt, de hosszabb távon akár előnyökkel is járhat. A demokrata jelölttel rövid távon a megnyugtató kapcsolatok jót tettek volna a kínai gazdaságnak, de a hosszú távú stratégiai építkezés egy harrisi kormányzás esetén Kínának jobban fájt volna. Összességében ha Trump nem követ el valami őrültséget – ami nem zárható ki – akkor a kínaiak jobban járnak a republikánus elnökkel – így értékelte Matura Tamás a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában. De lássuk a részleteket.

2024. november 07. Reggeli gyors - részlet, Matura Tamás 2024.11.07.
12:23
00:00
A Budapesti Corvinus Egyetem oktatója azt mondta, ennek oka, ha Trump gyaníthatóan folytatja az első ciklusában megkezdett a párhuzamos harcot az amerikai szövetségesek ellen is, tehát célba veszi Európát, Japánt és Dél-Koreát, akkor Amerika szavahihetőségét, globális reputációját tépázza meg, ezzel az USA globális hatalmát ássa alá. Ide kell érteni azt is, hogy Trump folyamatosan azzal fenyegeti szövetségeseit, ha nem emelik jelentősen katonai kiadásaikat, akkor az Egyesült Államok elhagyja őket. És nem látja azt, hogy az USA-t az teszi globális hegemónná, hogy messze a legtöbbet költi katonai kiadásokat.  A Kína-szakértő szerint, ha Európa, Japán vagy Dél-Korea elkezdne hozzá hasonlóan költeni hadászatra, akkor nem lenne szükség az Egyesült Államokra, mint nagy szövetségesre. ebből kifolyólag hosszú távon a Trump által esetleg végrehajtott pusztítás az amerikai globális kapcsolati tőkében a kínaiak malmára hajtaná a vizet, ahogy az történt  az első Trump- adminisztrációban is.

A Trump által megkezdett és a Biden-kormányzat által folytatott kereskedelmi háború a jövőben is folytatódni  fog Matura szerint. Emlékeztetett Trump hangoztatott olyat is, hogy 100 százalékos védővámot vet ki a kínai termékekre, ám ez az amerikai  gazdaságára éppolyan pusztító hatással lenne, mint a kínaira. Azt is látni kell, hogy Trump előző ciklusában végrehajtott kereskedelmi háború, nyomán az amerikai külkereskedelmi deficit minden rekordot megdöntött.

Matura Tamás a kereskedelem mellett jobban tart a geopolitikai feszültségek fokozódásától. A Tajvan körüli vizek kapcsán a legtöbb szakértő a következő öt-tíz évben valamilyen fegyveres konfliktust vizionál, amennyiben  ezek jelentős háborúvá eszkalálódnának, nehéz lenne elkerülni az amerikai kínai közvetlen katonai konfrontációt, ami elképesztő katasztrófához vezetne.

És a legnagyobb gond, hogy a trumpi gondolatokkal kapcsolatban egyetlen forrásunk van, ez maga Donald Trump véli Matura Tamás. Nincsenek szövetségesei, koalíciós partnere, nincs kijelölt külügyminiszter- jelöltje, akik megerősítenék vagy cáfolnék Trump szavait. Az pedig, hogy Donald Trump mennyire megbízható forrás, arról csak annyit mondott: az első ciklusában 30 ezer hazugságot számoltak össze négy év alatt, ami elhangzott a szájából. Így nehéz készpénznek venni egyetlen szavát is. Az biztos, hogy Ukrajnában, Tajvanon most nagyobb aggodalommal tekintenek a jövőre, mintha Kamala Harris győzött volna. Úgy véli, érdemes figyelni, hogy a tajvani elnök felhívja-e majd az új elnököt gratulálni. Ez egy lakmuszpapír lehet a jövőben kapcsolataikban.

A fő kérdés, hogy Trump úgy tekint-e ezekre a konfliktusokra, ahol ő győzhet és erősnek tűnhet vagy úgy tekint rájuk, mint felesleges púp a hátára.

A vámháború lehetséges hatásai kapcsán azt mondta, Trump biztosan talál majd olyan adatot, amivel győzelmet hirdethet. Matura Tamás szerint a legnagyobb baj, hogy Trump nem érti a világgazdaságot – sem. Mert hiába akarja korlátozni az amerikai-kínai kapcsolatokat brutális vámokkal, ha a kínai termékek harmadik országon keresztül ugyanúgy beáramlanak az Egyesült Államokba. Ezt csak akkor tudja megállítani, ha minden irányból bezárkózna, de az egy vergődő, haldokló gazdaság reakciója lenne. A valódi megoldás az lenne a Kína-szakértő szerint, ha az amerikai innovációba, oktatásba, kutatás-fejlesztésbe mérhetetlen pénzeket tennének, hogy tartani tudják a technológiai előnyüket Kínával szemben. Megállítani nem tudják a kínaiak növekedését. Szerinte bármilyen szimplán a kereskedelmi konfliktusra korlátozódó intézkedés halálra van ítélve.

A vámháború kimeneteléről pedig azt mondta, jelentősen függ majd attól, hogy Trump kit nevez ki külügyminiszternek, ám az eddig felmerült személyek egyike sem Európa-barát. Márpedig, ha egy Európát nem kedvelő külügyér jön, akkor könnyen előfordulhat, hogy elkövetik ugyanazt a hibát amit az első ciklusban is, és egyszerre mennek neki Európának, Kínának és a többi szövetségesüknek. Európának így nem maradna más választása, mint megpróbálni közeledni Kínához. Ám, ha Trump okosabb – amire Matura Tamás nem sok esélyt lát - akkor megpróbálná Európát magához édesgetni és együtt felvenni a harcot Kínával szemben.

Reggeli gyors: Matura Tamás, Kína-szakértő, a Corvinus Egyetem oktatója
2024.11.07. csütörtök, 7.33
Riporter: Herskovits Eszter, Selmeci János