„Köszönjük
Reggeli gyors

Trump tanácsadójaként ismét bírálják Gorka Sebestyént a szélsőséges nézetei miatt 

25/11/2024 06:03

| Szerző: Csernyánszky Judit

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

Trump első beiktatási bálján Gorka a Vitézi Rend jelvényét viselte – emlékeztet a Forbes magazin. Nemzetközi lapszemle.

2024. november 25. Reggeli gyors, részlet (2024.11.25) Csernyánszky Judit lapszemléje
05:51
00:00

A magyar soros elnökség diplomáciai sikereként értékeli a Forbes magazin is, hogy Budapesten a pénteki uniós belügyminiszteri találkozón megegyezés született Románia és Bulgária schengeni zónához való csatlakozásáról, miután több mint kétéves hezitálás után az osztrák vétó veszélye elhárult. Ugyan még hivatalosan Bécs nem deklarálta álláspontját. Persze a fordulat mögött az osztrák belpolitikai csatározások és a bonyolult kormányalakítás is áll, hisz a migrációt radikálisan ellenző Osztrák Szabadságpárt alulmaradt a kormányalakítás esélyesei között, noha megnyerte a szeptemberi választásokat. A kancellár nem az FPÖ-t kérte fel kormányalakításra, mi több, ők ki is maradtak belőle, mert az összes párt kizárta velük az együttműködést. Az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner, engedett a budapesti tanácskozáson, s minden valószínűség szerint decemberben tető alá hozzák Brüsszelben a megállapodást és januártól mindkét ország a schengeni térség része lesz.

Szijjártó Péter nem aggódik az Ukrajnán át érkező orosz gázszállítás leállítása miatt, mert a török áramlaton keresztül a probléma megoldódik – ezt nyilatkozta a külügyminiszer az ankarai központi hírügynökségnek, az Anadolunak. Semmilyen hatással nem lesz Magyarországra, ha Ukrajna a jövő évtől kezdve leállítja az orosz gáz tranzitját – fogalmazott az isztambuli Energia Fórum alkalmából a tárcavezető. Elmondta, hogy Törökországgal, Bulgáriával, Szerbiával és Oroszországgal a Fekete-tengeren keresztül haladó Török Áramlatban való együttműködés biztosítja a szükséges energiát. Napi 20 millió köbméter gázt importál hazánk manapság, ami rekordmennyiségnek számít. Ebben az évben 6,6 milliárd köbméter gáz érkezett a Török Áramlaton keresztül, ami a tavalyi évhez képest nagyobb mennyiség, ami a jövőben tovább fog növekedni. Ezért nincs szüksége hazánknak alternatív útvonalakra – véli Szijjártó. A BOTAS-szal, a Török Olajipari céggel való szerződés véglegesítése is folyamatban van, s nemcsak a gáz- és olajszállítások, de az atomenergetika terén is szorosabb lesz az együttműködés. Utóbbi a Roszatommal való kooperáció keretében, merthogy mindkét ország elkötelezett ebben az együttműködésben. A külügyminiszter kiemelte, hogy a jó kormányközi kapcsolat Recep Tayyip Erdogan elnök és Orbán Viktor jó személyes kapcsolatán alapul. Ami pedig az orosz-ukrán háborút illeti, Szijjártó bírálta Biden elnököt a hosszú hatótávolságú rakéták orosz területen történő bevetésének engedélyezése miatt, amely nemcsak, hogy eszkalálja a háborút, de jelentősen megnehezíti Trump leendő elnök béketeremtését. Úgy fogalmazott, hogy mindebből az látszik, hogy a távozó Biden kormányt egyáltalán nem érdeklik intézkedéseinek/döntéseinek következményei.

A Központi Kínai Hírügynökség (CGTN) szintén beszámolt erről az isztambuli Energia Fórumról, viszont Szijjártónak a kínai elektromos autókra kivetett uniós vámtarifákra vonatkozó részét emelte ki. A több mint 45%-os büntetővám ellen a lehető leghatározottabban tiltakozott a magyar diplomácia első embere. Hozzátette, hogy a 27 tagállamból 10 ellenezte, merthogy szerintük az az uniós gazdaságot is gyengíteni fogja. Véleménye szerint az EU-nak sokkal szorosabban kellene együttműködnie Kínával, ha a gazdasági kapcsolatokról, partnerségről van szó, s itt utalt a magyar-kínai aktív együttműködésre.

 
Gorka Sebestyén és  Novák Katalin 2019-ben Washingtonban 
Fotó: Facebook/Novák Katalin/Tony Powell
 

Gorka Sebestyént érdemesnek tartotta a Forbes magazin arra, hogy külön cikkben foglalkozzon vele, miután Donald Trump a terrorelhárító és nemzetbiztonsági tanácsadó csapata főigazgatójának nevezte meg. Az 54 éves politikus ugyan Londonban született, de a család Piliscsabára költözött a 90-es évek elején. 2006-ban a város polgármesteri székéért szállt harcba, s ekkor próbált ultranacionalistákkal kapcsolatba hozható pártot alapítani. 2012-ben szerezte meg az amerikai állampolgárságot és 2015-ben 8000 dollárért adott tanácsokat Trumpnak. Első elnöksége idején terrorelhárítással foglalkozó stratégiai tanácsadó-helyettese lett, s ő volt az, akinek tanácsára a muzulmánok beutazásának radikális tilalmát vezette be az elnök. 2017-ben viszont kiadta Gorka útját, s onnantól a Fox News, a Newsmax elemzője lett, illetve házigazdája lett az Amerika az első rádiós műsornak. S a Forbes még arra is emlékeztet, hogy Trump beiktatási bálján Gorka a Vitézi Rend jelvényét viselte. Az amerikai külügyminisztérium a náci kormány befolyása alatt álló szervezetként tartotta számon a Vitézi Rendet. Gorka ekkor azt nyilatkozta, hogy apja emlékére tűzte ki a jelvényt, aki a kommunisták ellen harcolt. De ő maga nem volt a tagja. Akkor az Anna Frank Center Gorka azonnali lemondását követelte. Hogy kirúgták-e vagy magától távozott – egymásnak ellentmondó hírek olvashatók erről, de az tény, hogy Trump kabinetfőnöke, John Kelly túlságosan harciasnak tartotta, nem jöttek ki egymással.

A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors
2024.11.14., csütörtök 6:00
Riporter: Csernyánszky Judit