„Köszönjük,

Tüntetés a Pride betiltása ellen: Négy hidat is elfoglaltak a demonstrálók

25/03/2025 17:20

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

A tüntetés végül a Kossuth téren fulladt ki. 

Délután ötre nagyjából megtelt a Ferenciek tere, ahová a Pride betiltása miatt szervezett tüntetést Hadházy Ákos. A Váci utca és a Ferenciek tere találkozását lezárták a rendőrök, a másik irányból az Astoriától kezdték terelni a forgalmat. Tudósítónk – az előző hetivel összehasonlítva – mérsékelt rendőri jelenlétről számolt be. 

 
 Tüntetés a Pride-ot is ellehetetlenítő gyülekezésitörvény-módosítás ellen 2025. március 24-én a Ferenciek terén.
 Fotó: Mátyus László
 

Orbán takarodj! Mocskos Fidesz! „Nem leszünk szolgák"– töltötte meg a levegőt a tömeg. A plakátokon Orbán Viktor szerepelt „Elég volt kicsi, vége van!” felirattal. Egy csoport rózsaszín füstbombákkal fokozta a hangulatot, a hangfalakból Bródy János Ezek ugyanazok, az Illés Ne gondold, Kovács Kati Nem leszek a játékszered és a Karsay Dorottya Nem tetszik a rendszer című dala szólt.

 
Fotó: Mátyus László
 

„A legnagyobb hazugság, amit a propaganda rólunk mond, hogy nem szeretjük a hazánkat” – mondta az egybegyűlteknek mindenekelőtt Hadházy Ákos. Ezután elénekelték a Himnuszt, majd Hadházy felhívta a figyelmet, hogy ez egy békés tüntetés. „Aki most itt a rendőrséggel akar lökdösődni, az vagy egy beépített ügynök, vagy nem érti a lényeget” – mondta a független képviselő.

 Fotó: Mátyus László
 

Utána a műtét után lábadozó Hodász András (Hodász atya) videóüzenetét játszották le, arra kért mindenkit, hogy a szeretetet, az elfogadást válassza. Ennek a hatalomnak az ereje abban van, hogy megosztja a társadalmat – tette hozzá.

Aztán egy négygyerekes családanya, Niki kapott szót, aki elmondta: „Nap mint nap azzal a gondolattal kelek, hogy mikor kell elmenni innen „Én elmondhatom, hogy teleszültem az országot” Az egyik gyereke meleg, a másik pedig transznemű, szerinte  ilyen esetben egy olyan jobboldali szülőnek, mint ő is,  kérdés nélkül támogatnia kell a gyerekét. „Az én gyerekeim nem láttak Pride-on vonulókat, mégis érintettek lettek'" – jegyezte meg. 

 
Fotó: Mátyus László
 

„Minden diktatúra a szabad sajtó korlátozásával kezdi a szabadság felszámolását” – mondta a következő felszólaló, Hargitai Miklós, a 2016-ban bezárt  Népszabadság egykori munkatársa, korábbi MÚOSZ-elnök, akit tudósítónk szerint már nagyjából 5000 ember hallgatott. Hargitai szerint a Youtube-ot is simán lehetne külföldi médiának tekinteni, amely ellen a kormány fel tudna lépni. Arra kért mindenkit, hogy kövesse ki a Facebookon Orbán Viktort, a közmédiát, az összes jormánypárti influenszert, propagandistát, és támogassa a független sajtót.

Mácsai Pál sem tudott személyesen jelen lenni, tőle a Petőfi-féle Dicsőséges nagyurak videót láthatta-hallgathatta a publikum.

Ezután  Heindl Péter pécsi jogvédő lépett a színpadra, a kormányt akkor lehet megbuktatni, ha létezik egy ellenállási mozgalom, ami nem engedi, hogy elcsalják a választást – mondta. Szerinte ennek az ellenállásnak Hadházy a szimbóluma, a küzdelem tétje pedig a szabad és demokratikus Magyarország újrateremtése.

A Momentum-alelnök Lőcsei Lajos szerint Orbán Viktor rendszere a jog ellen fordult, tudatosan egymásnak uszít csoportokat, korlátozza az egyének jogait. Szerinte ez a mostani rendszer tragédiába viszi az országot, ha nem állítja meg senki. Nincs rendes gyerekvédelem, százezer gyereknek nincs gyermekorvosa, ötszázötvenezer gyerek penészes lakásban él, kétszázezren élnek szegregátumban. „A 21. században, Európa szívében, ezt érdemli a magyar gyermek?” – tette fel a kérdést.  Deák  és Széchenyi forogna a sírjában, ha látnák, hogy a parlament orosz-párti senkiháziak gyülekezete. Roma származásúként megszólalt benne egy vészcsengő. Arra kérte a magyar roma honfitársakat, hogy csatlakozzanak az ellenálláshoz. A parlamentből kitilthatnak bennünket, megbüntethet Kövér elvtárs több millió forintra, de az utcáról nem tudnak kitiltani minket – mondta Lőcsei, aki biztosított: folytatják az ellenállást, mert nincs hova hátrálniuk.

Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere arról beszélt, hogy Orbán szerint is Trump politikája engedi azt meg, ami az országban történik. Ami Oroszországban történik, a Pride 19 évvel ezelőtti betiltásával, a szabad sajtó megszüntetésével, ismerős forgatókönyv lehet. „Kérdés, hogy Orbán Viktor meddig jut el a diktatúrában” -- mondta. Hozzátette: vannak, akik szerint Pride gumicsont, amire nem kell reagálni. Ez taktikai okokból lapítani nemcsak rettenetes morális megalkuvás, hanem a kormányváltás szempontjából is végzetes hiba – mondta, vélhetőleg Magyar Péterre reagálva. Amikor betiltják a Pride-ot, nem lapítani kell, hanem szivárványba öltöztetni kell a várost – figyelmezetett.

Gyülekezési Ferenciek tere
 
Baranyi Krisztina beszéde.Fotó: Mátyus László
 

Egy Laura nevű gimnazista elárulta, hogy most menne egyetemre, de azt már külföldön tervezi: „ez nem demokrácia már, fáj, hogy politikai okokból kell elhagynom az országomat” – osztotta meg. 

A zöldpárti EP-képviselő, Daniel Freund elmondta, hogy Európa közepén, különösen Magyarországon van tapasztalatuk abban, hogyan üldözzünk el önkényurakat. A szabadság az unió egyik alapértéke. A szabadságot nagyobb támadás éri, mint az elmúlt 35 évben bármikor. Magyarországon egy szabadságharcosból lett autokrata veszélyezteti a szabadságot. Freund, szerint a szabadságjogok megnyirbálása közben ellopja a pénzünket, 5 és fél trillió forintot, amelyet a közszolgáltatásokra, tömegközlekedésre is fordíthattak volna, ehelyett ebből fizették a jachtjaikat és a Maldív-szigeteki nyaralásaikat. Elmondta még: sikerült elérniük azt, hogy ne érkezzenek uniós pénzek Magyarországra, ezzel egyértelművé vált, hogy, hogy autokrata vezetők nem kaphatnak uniós közpénzeket.

 
Daniel Freund
Fotó: Mátyus László
 

Tudósítónk szerint a hangulat óriási, szinte minden mondat után zúg a már korábbról ismert mocskos Fidesz. 

Az volt a mai cél, hogy két órája lezárják az Erzsébet hidat, gyakorlatilag ezt sikerült is teljesíteniük, a beszédét két mondattal is elintézhetné, de tovább fog tartani, hogy még tovább zárva legyen a híd – mondta az ismét színpadra lépő  Hadházy, aki szerint a cél az, hogy ezt a törvényt vonják vissza, ezt pedig csak akkor érheti el,  hogy újra és újra tüntetnek. A független képviselő azt mondta: a módosítás egy nagyobb léptékű törvénycsomag bevezetése. Ha legyintünk erre a törvényre, akkor megágyazunk annak, hogy a következő törvényeket még könnyebben átvihesse a parlament.

Hadházy Ákos beszél.
 Fotó: Mátyus László
 

Hadházy szerint téved, aki szerint ezeket ezeket a törvényeket kapkodva találta ki a kormánypárt. Minden ki van számítva, a Pride-törvény csak az első lépés volt. Nem szabad viszálykodni, mert akkor a hatalomnak kedvezünk – mondta az ellenzékről: Megjegyezte: megérti Magyar Pétert, amiért taktikailag nem akart ezzel foglalkozni, de szükség van a támogatóikra, hogy meg legyen a tömeg. „El lehet jönni Tisza-póló nélkül is” – tette hozzá. Szerinte, ha a hatalom bekeményít, nekik is be kell, és el kell kezdeni követelni. Eddig panaszkodás, picsogás ment a tiltakozásokkal, de már nincsen hova hátrálni.

Az emberek közben megindultak az Erzsébet hídra, de tömegek indultak meg a szomszédos Szabadság hídra is az autók között a Belgrád rakparton.

 
Fotó: Mátyus László
 

A tömeg a Szabadság hídon van:  

 
Fotó: Mátyus László
 

A híd budai hídfőjénél a rendőrök álltak ellent. Hadházy Ákos azt mondta, ő ezt a hídfoglalást nem szerette volna. Reméli, hogy nem lesz erőszakos esemény.

Menjünk át!! Mocskos Fidesz! Magyar rendőr velünk van! – skandálta a tömeg, majd azt, hogy „másik híd”! A Petőfi híd felé indultak a tüntetők.

 
Fotó: 
Mátyus László
 

Közben Hadházy Ákos befejezte a beszédét. A jövő héten újra lesz tüntetés  – tudatta. 

A tömeg egy része a Petőfi hídon demonstrált, többen a földön ülnek a rendőrsorfal előtt. Sokan visszamentek az Erzsébet hídra és a Szabadság hídon is maradtak. 

 
Tüntetők a Petőfi hídon
 Fotó: Mátyus László
 

A tömeg egy része a Nagykörúton, majd Margit hídon kötött ki – jelentette kollégánk. Fél 11 körül a többség átvonult a Kossuth térre, a hídon néhányan maradtak. Háromnegyed 11 körül megindult a forgalom is.

 
 Fotó: Mátyus László