„Köszönjük
Reggeli gyors

Transparency: Újabb magyaros tao-történet Felcsúton

11/03/2021 14:54

| Szerző: Klubrádió/szg

Minden szempontból magyar történet: a felcsúti Puskás Akadémia visszakapott több mint 3 milliárd forintnyi önrészt saját fejlesztései után, egy olyan rendelkezésnek köszönhetően, amely egyébként a rossz anyagi helyzetű klubokat hivatott segíteni – foglalta össze Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója az esetet.

2021. március 11. Reggeli gyors - részlet 21.03.11. Ligeti Miklós
09:36
00:00

A bizonyára nehéz helyzetben lévő felcsúti Puskás Akadémia érdekes körülmények között kapott újabb hárommilliárd forintnyi tao-pénzt – valahogy így vezette fel műsorvezetőnk az ügyet, amelyről Ligeti Miklóst, a Transparency International Magyarország jogi igazgatóját kérdeztük.

Szerinte ez a történet minden szempontból magyar. A jogszabályok meglehetősen lazán fogalmazottak, de még így is sikerült őket „alulról-felülről áthágni”. A tao-rendszer a látványsportok támogatását jelenti, és hogy lássuk az összképet, a cégek adójából ebbe 800 milliárd forintot irányítottak 2011 és 2020 vége között. Ettől az összegtől fosztotta meg magát és mindannyiunkat az állam azáltal, hogy ezt az összeget a cégek nem az adókasszába, hanem sportegyesületekhez irányították.

Ebben a rendszerben meg van határozva, hogy a támogatott projektek mekkora arányban tartalmazhatnak tao-pénzt. Ha valaki sportcsapatként építkezik – és Felcsúton mindig építkeznek –, akkor az építkezéseknek legfeljebb 70 százaléka lehet tao-támogatás, a többi önerő. Azért, hogy a kispénzű sportegyesületek is élhessenek ezzel a lehetőséggel, Bánki Erik, a gazdasági bizottság fideszes elnökének 2019-es javaslatára módosították ezt a szabályt, úgy, hogy bizonyos esetekben az önerőt is ki lehessen váltani támogatással. Ezen a jogcímen kapott a felcsúti akadémia 3,3 milliárd forintot, noha a 34-35 milliárd forintnyi tao-támogatással kistafírozott csapatnak „az égvilágon semmi szüksége nem volt rá”.

 
Pancho Aréna, Felcsút (kép: Wikipedia)
 
 

A tao-rendszer a Transparency szerint minden sebből vérzik, meg nem engedett, torzító hatású állami támogatást jelent, de az EU kétszer is jóváhagyta. Hiába nyertek bírósági pert arról, hogy ez közpénz, és hiába nem lett igaza a miniszterelnöknek, aki szerint, ha valaki ezt vitatja, az kommunista. Azóta módosították a közbeszerzési törvényt és az adótitokra vonatkozó szabályokat is, hogy a jövőre nézve ne tudjanak kutakodni a támogató cégek azonossága után.

Ennek a 800 milliárdnak a nagy része gyakorlatilag nem kerül ki a közpénz-körből: közbeszerzésen meggazdagodott haveri cégek nem adót fizetnek, hanem taót a politikailag jól helyezkedő, megfelelő csapatoknak, amelyek építkeznek, ahol közbeszerzés nélkül kiválasztják az adományozó cégeket. „Egyik zsebéből a másikba pakolja a pénteket a haveri kör” – mondta Ligeti Miklós. Úgy fogalmazott: erősen valószínűsítik, hogy naiv, aki azt gondolja, hogy az adófizetők kasszájába nem bekerült 800 milliárd forint mind a sportban hasznosult volna.

Hangsúlyozta, nem a sport ellen van, ezt a támogatási módszert kell megszüntetni. Ezt az összeget címzetten, költségvetési pénzként, rászorultsági alapon odaadhatják sportra.

A felcsúti futballklub jelenleg az NB I második helyén áll, a Ferencváros (amelynek Kubatov Gábor Fidesz-pártigazgató az elnöke) és a Garancsi István, a miniszterelnök kötélbarátjának tulajdonában lévő MOL Fehérvár között.

Az interjút a fenti lejátszóra Kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Illyés Tibor

Reggeli gyors
2021. március 10., csütörtök 07:35
Műsorvezető: Para-Kovács Imre