Pride: alig néhányan tiltakoztak ellene
23/07/2022 15:06
| Szerző: Klubrádió
A 27. Pride-felvonulást követően megetelt a Szabadság tér. Beszédet mondott Molnár Áron, Hrubi Zita, Szomjas Jennifer, Edward Reese, Vig Dávid, Hübsch Lilla és B. Hábel Géza.
A Dráva utca sarkánál, a Duna partján gyülekeztek a résztvevők és onnan indult 15 órakor a felvonulás. Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, a tavalyihoz képest közel 30 százalékkal többen, rekordszámú, 54 nagykövetség és kulturális intézet állt ki a 27. Budapest Pride Felvonulás mellett, és biztosítottak támogatásukról – olvasható a rendezvény honlapján. A felvonulás a Dráva utca sarkáról indul, a Carl Lutz rakpartra. Onnan az id. Antall József rakpartra, majd tovább Széchenyi rakpartra mennek. Végül a Zoltán utcán át a Szabadság térre érkezik meg a menet.
Miután több ezren összegyűltek, megindult a menet. A Budapest Pride kamionja halad az élen, mögötte civil szervezetek, vállalatok, pártok is vonulnak, a momentumosok szivárványszínű legyezőt is osztanak.
A Momentum, a Kétfarkú Kutya Párt, az MSZP és a Párbeszéd is kint van, néhány pártnak saját kamionja is van. A momentumosok szív alakú szivárványos szórólapot is osztogatnak.
A 444 fotói szerint ukrán zászlókat, és a kijevi Pride címerét is látni.
A Margit szigeten néhány ellentüntető azt skandálta, "Mocskos buzik, ria-ria Hungária". Több kisebb ellentüntetést is bejelentettek, ami már szinte hagyomány a felvonulás napján. Az Andrássy út például, ahova a Mi Hazánk tüntetést jelentett be, teljesen üresen kong.
Amikor a tömeg eleje a Szent István parkhoz ért a vége még mindig a kiindulópontnál tartózkodott. A Parlamentnél lassítottak, hogy bevárják a menet végét.
Röviddel 17 óra előtt megtelt a Szabadság tér a pride-ozókkal, akik még a játszóteret is elfoglalták. Az emberek közben még folyamatosan érkeznek a Zoltán utca felől.
"Bárcsak minden nap ilyen lehetne Magyarországon" – mondta a Molnár Áron, a noÁr Mozgalom alapítója. Elmondta, hogy vannak provokatőrök is, Budaházy Edda férje például bement a színpad mögé, és megfogta a fenekét. "Miért csinál valaki ilyet? Egyrészt ez szexuális zaklatás", másrészt szerinte legalább ő is megtudja, milyen nagyszerű a Pride. És bár ő heteroszexuális, ígértet tett arra, hogy azért fog dolgozni, hogy az LMBTQ-közösség egy "pillanatra se érezze magát egyedül".
Szomjas Jennifer közösségi médiaszereplő elmondta, "tíz évig tanultam történelmet, mégse lettem Napóleon". Szerinte pont ekkora hülyeség attól félni, hogy ha a gyerekek megtudják, mi az az LMBTQ, akkor rögtön melegek lesznek.
Hrubi Zita, a Pride szóvivője arról beszélt, mennyien próbálják megkérdőjelezni az LMBTQ emberek érzéseit. Szerinte ezt először belül kell megtanulni kezelni, mert a környezet formálása sokkal nehezebb feladat - ezért foglalkoztak a Pride-hónap során önismereti kérdésekkel is.
Edward Reese, a kijevi Pride képviselője, aki transzneműként határozta meg magát, arról beszélt, hogy a szivárvány helyett idén kék-sárga nemzeti színeket visel a háború miatt. Azt mondta, tudja, milyen erős az orosz propaganda Magyarországon, de valójában Ukrajna se nem náci, se nem homofób, számos városban szoktak Pride-ot tartani Kijevtől Odesszáig, de idén a bombázások miatt ez nem lehetséges. "Népirtás történik Európában, Ukrajnában, és máshol is ez fog történni, Magyarországon is, ha nem segítetek megállítani."
Bejutott egy ellentüntető a színpadhoz, a tömeg kifütyülte, a rendőrök kivezették.
Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója beszélt arról, hogy megtöltötték a Szabadság teret, ezzel "ma két melegrekord is megdőlt". Azt mondta, az elmúlt időszakban sötét felhők gyülekeztek: felidézte a kormány által gyermekvédelminek nevezett homofóbtörvényt, az örökbefogadás lehetőségének szűkítését.
Hübsch Lilla beszélt a noÁr Mozgalomtól: köszöntötte a külföldi résztvevőket, majd a Pride eredetéről beszélt, ami valaha "nem ünneplés, hanem lázadás volt", amit fekete amerikaiak indítottak. Szerinte az "elnyomó rendszer" ma is azt próbálja elhitetni az LMBTQ emberekkel, hogy kevesebbet érnek, az emberi jogokért pedig folyamatosan harcolni kell.
"Hogyan lehetne Novák Katalin mindenki köztársasági elnöke, amikor megakadályozza a melegek örökbe fogadását?" - kérdezte B. Hábel Géza tanár, a pécsi Pride szervezője, roma emberi jogi aktivista, az utolsó felszólaló. És ha olyan állami gyermekvédelmi rendszert működtet a kormány, amely magára hagyja a gyerekeket, és megfosztja a szeretettől? "Szorítgassa csak a keresztjét, de a néppel a kutyaszart díszcsomagolásban nem etetheti meg belga csokiként" – mondta.