Valóban létezik a "férfinátha"?
12/12/2019 13:09
| Szerző: Klubrádió
Így szól a régi vicc: Miért jó, hogy szülnek a nők? Azért, mert átérzik, milyen szenvedéseken megy keresztül egy férfi, ha náthás.
A hormonok az emberi szervezet folyamatosan áramló kémiai ingerületátvivő anyagai, amelyek a test különböző belső elválasztású mirigyeiben termelődnek és a véráram útján jutnak el a megfelelő helyre. Ezek szabályozzák a szervrendszerek működését, valamint az elsődleges és másodlagos nemi jellegeket is meghatározzák. A legismertebb ilyen anyagok közé tartozik a tesztoszteron és az ösztrogén, előbbi a legfontosabb férfi, utóbbi a legfontosabb női hormon. Mindkettő jelen van mindkét nemben, de nagyon eltérő mennyiségben.
A nátha szempontjából pedig mindez azért érdekes, mert az ösztrogénnek - amiből a férfiakban tehát jóval kevesebb van, mint a nőkben – fontos szerepe lehet a betegség elleni védekezésben.
A nátha lefolyása, legyen az akár bakteriális vagy vírusos eredetű, mindig attól függ, hogy a szervezetben milyen mennyiségben tud elszaporodni az adott kórokozó. Az ösztrogén a vírusok szervezeten belüli szaporodását gátolja, ha pedig kevesebb a vírusszám, akkor az általuk hordozott betegség is gyengébb. Mivel a férfiak szervezetében kevesebb az ösztrogén, bennük a vírusok sokkal jobban tudnak szaporodni. Ezt a jelenséget szokták férfináthának hívni – mondta el dr. Komáromi Zoltán.
Igaz, a férfinátha kifejezésben, van némi féligazság, mert a nők, a háziorvos szerint, nem csak az ellenállóképességük miatt, hanem habitusukból eredően is általában sokkal jobban tudják tolerálni a fájdalmat. A férfi nemi hormon, a tesztoszteron inkább a férfiak tanult magatartását erősíti, mely szerint, ha valami baj van, akkor az már jelentős probléma.
A prevencióról Komáromi doktor azt mondta, a szaunázás, gőzfürdőzés által kiváltott izzadás méregtelenítő hatású lehet, ilyenkor a verejtéken keresztül távoznak a toxikus anyagok. De ez csak a betegség megelőzésére ajánlott, köhögve, tüsszögve már nem tanácsos közösségbe menni, másokat is megfertőzni.
Az elegendő folyadékfogyasztás a mindennapokban is nagyon fontos, azonban betegség esetén kiemelt jelentőséggel bír, a mielőbbi gyógyulás érdekében érdemes jobban odafigyelni a folyamatos folyadékpótlásra – tanácsolta dr. Komáromi Zoltán.
Címlapi kép: Flickr
2019. december 10. kedd 10:00