Varju: Kövér elárult, én pedig nem nem leszek félőlény
6/01/2020 22:26
| Szerző: Klubrádió
Hiába próbálja félőlényekké tenni a kormánypárt az ellenzéki együttműködés résztvevőit, a 2022-választáson a fideszes jelöltek ellen így is egy-egy ellenzéki jelölt indul majd – mondta Varju László, DK-s képviselő. A politikus hétfői ügyészségi kihallgatását kommentálta a Klubrádiónak. A vádhatóság kétféle bűncselekménnyel is gyanúsítja, Varju szerint, akinek tavaly ősszel függesztette fel mentelmi jogát a parlament, politikai bosszúról van szó.
Az ügyészség szerint Varju László 2018 februárjában, az országgyűlési választás előtt, ellenzéki képviselőjelöltként anyagi juttatást ígért a szintén Újpesten induló Horváth Imre független jelöltnek, azért, hogy az visszalépjen.
A másik gyanúsítás lényege az, hogy 2018 decemberében, amikor több országgyűlési képviselővel együtt bement az MTVA székházába, hogy az ellenzék öt pontból álló követelését beolvastassa, nekirontott a biztonsági szolgálat sorfalának és dulakodás közben megszorította az egyik biztonsági őr vádliját. A gyanú szerint Varju később a székház első emeletéről többszöri felszólításra sem távozott, ezért testi kényszert alkalmaztak vele szemben, amelynek ellenszegült. A földre feküdt, elkapta egy biztonsági őr lábát, majd azt kihúzta, melynek következtében a férfi a földre esett. A sértett az esés következtében nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett – állítja az ügyészség.
A dulakodásról nyilvánosságra került videón ez látható:
Az ügyészség közleménye szerint Varju László a gyanúsítotti kihallgatása során vallomást tett, érdemi védekezést terjesztett elő és védőjével együtt panasszal élt a gyanúsítás ellen.
Soha senkinek
A választási ügyben Varju szerint többek közt azzal indokolták a gyanúsítását hogy ő a két évvel ezelőtti találkozón arról beszélt Horváth Imrének a baloldalnak csak abban az esetben lehet nyerési esélye a választókerületben a Fidesz ellen, ha ők is csak egy jelöltet állítanak. A kihallgatásán azt is felrótták neki, hogy Horváthot, aki korábban az MSZP parlamenti képviselője volt, beszélgetésük végéig a visszalépés felé terelte.
Varju szerint ennyi valóban történt, hiszen miután a Fidesz a törvény módosításával egyfordulóssá tette a választást, politikai szükségszerűséggé vált, hogy az ellenzéki jelöltek szóba álljanak egymással. Hasonló megbeszélésen, a DK egyik vezetőjeként, több más helyen is részt vett az országban, de soha senkinek semmilyen körülmények között nem ajánlott pénzt, illetve anyagi juttatást választási visszalépésért – hangsúlyozta.
Félőlények
A politikus szerint a mostani eljárásokkal a Fidesz bosszút akar állni azért, hogy 2018 áprilisában ellenzéki, DK-s jelöltjeként végül megnyerte az újpesti országgyűlési képviselőválasztást. A kormánypárt egyúttal akadályozná a további ellenzéki együttműködést is, „félőlényekké” akarja tenni az abban résztvevőket.
Varju szerint azonban a Fidesz ne számoljon azzal, hogy bármilyen módon elrettentheti az ellenzékieket attól, hogy az egy az egy ellen választási stratégia megvalósítása érdekében beszéljenek egymással. A 2022-es országgyűlési képviselőválasztáson a fideszes jelöltek ellen egy-egy ellenzéki áll majd ki, még akkor is, ha a fenti módszerekkel kriminalizálják a választási felkészülést – tette hozzá.
Kövér László áruló
Varju, aki panasszal élt a gyanúsítás ellen, ismét elmondta, szerinte hivatalos személyként jogosan tartózkodott az MTVA épületében, ahogy azt első fokon már a bíróság is kimondta néhány hónapja. A politikus, álláspontját ismertetve, hangsúlyozta, országgyűlési képviselőként volt a Kunigundai úti székházban, ahol a költségvetési bizottság elnökeként próbált tájékozódni, illetve ellenőrizni a 100 milliárdból gazdálkodó közintézményben zajló munkát. Ezt próbálták szerinte az MTVA-nál fegyveres őrökkel megakadályozni.
Varju mentelmi jogának parlamenti felfüggesztésére utalva hozzátette, a kormánypárti többség és Kövér László az Országgyűlés fideszes elnökének „árulása” kellett ahhoz, hogy ebbe a helyzetbe kerüljön, amikor ügyészségi gyanúsítás ellen kell panaszt tennie. Tette ezt a parlament ahelyett, hogy megvédené azokat a tagjait, akik a jogállásukat kihasználva mindet megtesznek, például az MTVA ellenőrzéséért.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
2020. január 06., hétfő 18.45
riporter: Dési János