Végre igaziból is láthatjuk a kozmikus behemótot
23/04/2019 11:30
| Szerző: Klubrádió
Eddig csak elnagyolt animációkban, vagy tudósok segítségével megtervezett sci-fi jelenetekben láthatott az emberiség fekete lyukat, most azonban először, közvetlenül is megfigyelhető, mi történik a világegyetem eddig ismert talán legegzotikusabb képződménye környezetében. Szabó Róbert, az MTA csillagászati intézetének igazgatója magyarázta el, mi a jelentősége az első, fekete lyukról készített felvételnek.
Csak egy üveggolyónyi fekete lyukra lenne elég a bolygónk
A megfigyelt objektum az M87 számú, elliptikus óriás galaxis középpontját elfoglaló szupermasszív fekete lyuk, illetve annak eseményhorizontja és erősen sugárzó anyagbefogási korongja, amely viszonylag közel, 55 millió fényévnyire van a Földtől. A róla készült felvétel az első, amely egy fekete lyukat ábrázol
Csillagászati léptékkel a mérete sem túl nagy, sőt aprónak mondható, mivel, a mi naprendszerünkhöz hasonló kiterjedésű. Azt, hogy miért illenek rá mégis a felsőfokú jelzők, egy másik mennyiség magyarázhatja meg a laikusoknak: az újonnan meglátott képződmény tömege a Napénak 6,5 milliárdszorosa. A mi galaxisunk, vagyis a Tejútrendszer közepén ülő fekete lyuk tömege ennél sokkal kisebb, a Powehiének mintegy ezredrésze, ha pedig a mi Földünkből valamiképp fekete lyuk keletkezhetne, akkor a tömege egy üveggolyó méretű térrészben zsúfolódna össze.
Postások nélkül nem ment volna
Ahhoz, hogy a begyűjtött jelekből vizuálisan feldolgozható, vagyis emberi szem által is érzékelhető végeredmény szülessen, kombinálni kellett a detektálást végző – bolygónk egymástól távoli pontjain álló – majdnem egy tucat nagyméretű rádiótávcső által készített felvételeket.
A hatalmas adatmennyiséggel végzett számításokhoz több hónapra és több szuper komputerre volt szükség. A feldolgozandó információmennyiség olyan hatalmas volt, hogy annak továbbküldésére az internet áteresztő képessége kevésnek bizonyult, ezért a hagyományos csomagszállítással foglalkozó posta közreműködésével lehetett csak eljuttatni a mágnesszalagokra rögzített adatokat egyik kutatóhelyről a másikra.
29 éves főszereplő
Habár a munkában rengeteg szakember vett részt, a világ elsősorban mégis Katie Bouman, 29 éves csillagász-matematikust ünnepli. A fiatal tudós azért emelkedhetett ki a több száz fős csapatból, mert a végső kép összeállításához szükséges, rengeteg és intenzív matematikai számítást igénylő algoritmus kifejlesztésében vezető szerepet játszott.
A rádióhullámhossz tartományban rögzített, majd láthatóvá tett felvétel rendkívül sok olyan ismeretet ad, amellyel tovább lehet majd lépni a fekete lyukak megismerésében. Szabó Róbert csillagász, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet igazgatója magyarázta el, miképpen lehet, és szabad értelmezni a világszenzációt.
Az asztronómus szerint fantasztikus, lélegzetelállító képről van szó, amelyet a csillagászok régóta vártak, miután a jelenséget, a fekete lyukak létezését már száz éve megjósolták Einstein általános relativitás elmélete alapján. A teleszkóphálózat felvételei alapján végre nagy pontossággal megfigyelhető, hogy mi zajlik egy ilyen nagyon egzotikus csillagászati objektum közvetlen környezetében, például megfigyelhető, mennyi anyagot nyel el a kozmikus behemót, akár az is, hogyan kebelez be egy közelébe tévedt csillagfelhőt.
Azt a tudományos tanácsadók és a filmesek jóvoltából már az Insterstellar című sci-fiben is láthatta az ember, hogy milyen látvány fogadna egy fekete lyuk körül, most azonban ezt már a valóságban is láthatjuk.
És még
Az Utópia című műsor másik témája a tavasz apropóján is, a madárének volt, amit Garamszegi László, az MTA országos botanikai kutatóintézetének igazgatója próbált értelmezni a hallgatók számára.
A műsor hangfelvételét a poszt elején kattinthatja! (Az első téma a madárének, a második a Powehi)
2019. április 16., szerda 19.00
műsorvezető: Neuman Gábor