Villanások az univerzum túlsó oldaláról
30/03/2023 13:56
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
A csillagrobbanások modellezését egyszerűsíti a Csillagászati Intézetben fejlesztett kisműhold gamma-felvillanás mérése – mondta Molnár László csillagász. A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet munkatársa hozzátette, az univerzum túloldalán történt nagy energiájú csillagrobbanás tanúi lehettünk.
A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetében (CSFK CSI) épített, magyar-japán-szlovák-cseh együttműködésben fejlesztett, mindössze 10 centiméteres GRBAlpha kisműholddal a kutatóknak sikerült pontosan meghatározniuk a 2022. október 9-én megfigyelt GRB 221009A jelű gamma-felvillanás csúcsértékét – írta meg a Qubit.
"Ezak az égi jelenségek az univerzum túloldalán történő nagy energiájú csillagrobbanások eredményei" – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásában Molnár László, csillagász. A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet munkatársa hozzátette, amikor egy óriáscsillag felrobban hatalmas energiát bocsát ki amelyeket a Földről is lehet érzékelni. Ezek nyomait jellemzően nagy űrtávcsövekkel vadásszák a tudósok. Most azonban a kisműhold tudta lekövetni a felvillanást.
A GRBAlpha műholddal a GRB 221009A jelű esemény megörökítésén kívül több tucat hasonló, kisebb gamma-felvillanást, az űridőjárási folyamatokat meghatározó nagyenergiás napkitöréseket, valamint aktív csillagok kitörését is sikerült detektálni.
Molnár elmondta, ez azért is lényeges, mert a csillagrobbanások lemodellezése sokkal precízebbé válik.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.03.20., csütörtök 8:45
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János