

Ma is a Klasszikusok újratöltve rovatunkkal indultunk, ezúttal Bárány Tibor filozófus fogadta el a meghívásunkat. A magyar irodalom egyik ikonikus darabját, Szerb Antal Utas és holdvilág című regényét ajánlotta újraolvasásra, újragondolásra. Hogy miért? Ezt is megkérdeztük tőle.
Ezt követően Barcsay Jenőről volt szó, Szabó Noémi, művészettörténészt vártuk a stúdióba. Az alkalom pedig nem más, mint hogy 125 éve született a magyar festészet kiemelkedő alakja, az absztrakt-konstruktivista irányzat meghatározó képviselője, akit talán mégis a Művészeti anatómia című tankönyve révén ismerünk leginkább. Ki volt ő, és mi várható a Barcsay-emlékévben? Erről is szó volt.
A folytatásban a reformkorba utaztunk. Azt szerettük volna egy kicsit körbejárni, hogy miért tartja a nemzetközi közvélemény Florence Nightingale-t a modern tábori ápolás megteremtőjének, miközben kortársára, Kossuth Zsuzsannára szinte alig emlékszünk. Vendégünk volt Gulyás Adrienn, történész, a reformkori nőtörténet ismert kutatója.
Végül Balogh Mirjána érkezett hozzánk, aki a MOMÉ-n készült animációjával Kristály Medve-díjat nyert pár hete a Berlinálén. Filmje, a Wish You Were Ear a szerelmi kapcsolatok önképformáló hatásáról szól, és a fiataloknak szóló rövidfilmek kategóriájában választották a legjobbnak. Az alkotói folyamatról és a fesztivál-élményeiről kérdeztük Balogh Mirjánát.