„Köszönjük
A lényeg

A jegybank szerint mindenkinek rossz a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslata

25/01/2024 11:42

| Szerző: Klubrádió

A Magyar Nemzeti Bank szerint nem lenne jó, ha a tárca beavatkozna a változó kamatozású hitelek működésébe.

Az ad hoc beavatkozások nem segítik a magyar gazdaság stabil, fenntartható növekedési pályára állását – ilyen című tanulmánnyal reagáltak a jegybank szakértői a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) minapi felvetésére, miszerint indokolt lenne újraszabályozni a változó kamatozású vállalati hiteleket, amelyet a hvg.hu szemlézett.

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, a forint mélypontra zuhant, elemzők szerint pedig ez összefüggésben állhat a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatával. "Vitaindítónak" nevezett cikkükben arról értekeztek, hogy indokolt volna újragondolni a változó kamatozású hitelek referencia kamatlábait. Egész pontosan amellett érveltek, hogy a bankközi kamatlábak (a BUBOR-ok) helyett a jelenleg alacsonyabb diszkontkincstárjegy-hozamokat kellene referenciaértékként használni. Mivel a dkj-hozamok jelenleg alacsonyabbak a BUBOR-oknál, ez egyebek mellett a hiteltermékek kamatainak azonnali csökkenését jelentené.

Válaszában az MNB  úgy fogalmazott: "Az elmúlt másfél év fontos tapasztalata, hogy a monetáris transzmisszióba történő beavatkozások többségében a káros mellékhatások messze meghaladták azok várt rövid távú előnyeit".

Legtöbb esetben csak a piaci bizonytalanság nőtt, aminek súlyos ára volt: romló kockázati megítélés, emelkedő hozamfelárak és a leminősítési kockázatok növekedése” – emlékeztetnek a jegybanki szakértők a kormányzat korábbi beavatkozásaira, főként a különféle kamatstopokra, amelyekkel a kormány hatósági eszközökkel beavatkozott a kamatok alakulásába.