"A magyar egészségügy olyan, mint a zuhanóspirálba került repülő" – jobb egészségügyért tüntettek a Parlament előtt
8/03/2025 15:53
| Szerző: Klubrádió
"Álljunk ki egy jobb egészségügyért!" felszólítással szervezett tüntetést a Kossuth térre a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ). "Nyakon ragadnám a mi magyar politikusainkat, és behoznám őket, hogy csak egy éjszakára éljék meg ezt" – mondta Hábetler András orvos, operaénekes, arra utalva, hogy milyen a helyzet a kórházakban.
Csaknem kétórás demonstrációt tartott a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) a Kossuth téren, a Parlamentnél. A kamara a jobb egészségügyért hívta tüntetni az ágazatban dolgozókat és mindenki mást. Több orvos, ápoló, mentálhigiénés szakember, valamint színészek szólaltak fel, álltak színpadra. Bár a tüntetés pártpolitikától mentes volt, a tömegben feltűnt Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is.
Svéd Tamás kamarai főtitkár a demonstráció elején hangsúlyozta, hogy az állam az EU átlagának felét sem költi a magyar emberek gyógyítására, egymillió magyarnak nincs állandó háziorvosa, több száz napos várólisták vannak, a lakosság a TB mellett évente több száz milliárd forintot kényszerül a magánegészségügyre költeni, hogy ellátáshoz jusson, és a rákos halálozásokban elsők vagyunk az egész EU-ban.
Ugyancsak ő olvasta fel Gálvölgyi János támogató levelét, amelyben az ismert színész felidézte tavalyelőtti esetét, amikor súlyosan rosszul lett, de a mentő félóra után sem érkezett meg érte, így a lányai vitték kórházba. Svéd Tamás arról is beszélt – válaszul Takács Péter egészségügyi államtitkárnak, aki szerint az orvosi kamara beállt az ellenzéknek kampányolni –, hogy a tüntetés nem pártpolitikai rendezvény, mert nincs jobb- és baloldali egészség, ráadásul egy átfogó egészségügyi reform 10-15, akár 20 évre is szól.
Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke atöbbi között azt emelte ki, hogy az EU-hoz képest feleannyi alkalmazott dolgozik az egészségügyben, vagyis túl sokat dolgoznak az egészségügyi munkavállalók, ami miatt kevés a pihenőidejük, ráadásul egészségügyben a jogszabályok lehetővé teszi, hogy valaki 72 órát is folyamatosan dolgozzon.
„A magyar egészségügy olyan, mint a zuhanóspirálba került repülő: nincs már felhajtóerő” – fogalmazott Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke. Magyarország a felénél is kevesebbet költi idén az állampolgárai egészségére, mint más EU-tagállamok teszik. Egy magyar ember egészségére évente 720 000 forinttal jut kevesebb, mint az EU-ban.
Tapasztó Orsolya mentálhigiénés szakember, kutatófizikus, tartalomgyártó a gyerekellátás problémáira hívta fel a figyelmet. Azt mondta: ma Magyarországon több mint 100 ezer gyereknek nincs háziorvosa. Az iskolás gyerekeknek alig van ismerete alapvető biológiai funkciókról, mert ma Magyarországon nem létezik egészségnevelés, az egészséges étkezés nagyon sokaknak elérhetetlen, mert nagyon sokba kerül. Kiemelte, hogy jelenleg nincs az országban mentálhigiénés stratégia sem. Zárásként azt mondta: a tüntetéseken követelni szoktak, ő csak kérni szeretne: „empátiát ebbe az épületbe” – mutatott az országházra.
Hábetler András orvos, operaénekes azokról a tapasztalatokról beszélt, amelyek az egészségügyben érték mind orvosként, mind betegként. Kiemelte, hogy amikor veserákkal diagnosztizálták, a kapcsolati hálójának köszönhetően műtötték meg időben, de felhívta a figyelmet arra, hogy ez nem jó így, mindenkit megillet a megfelelő ellátás akkor is, ha nincs olyan kapcsolatrendszere, mint neki. „Nyakon ragadnám a mi magyar politikusainkat, és behoznám őket, hogy csak egy éjszakára éljék meg ezt” – mondta, arra utalva, hogy milyen a helyzet a kórházakban.
Álmos Péter, a MOK elnöke azt mondta: az állami egészségügy egészében a színvonal egyértelműen esik, és szolgáltatások egymásra épülő rendszereként már nem éri el az elfogadható szintet. Az elhivatottság fontos, de nem váltja ki a CT- vagy MR-készülékeket, aminek számában messze leszakadtunk Románia és Bulgária mögött is, tette hozzá. A spórolás árát pedig mindannyian megfizetjük, ami látszik az egészségügyi mutatókban is. Azt is megjegyezte, hogy a politika beleavatkozott az egészségügy tisztán szakmai kérdéseibe. Ez nem lehet politikai játszmák része, mert ez az önök bőrére megy, mondta a tüntetőknek.
Sodró Eliza színésznő olvasta fel egy betegnek a kamarához írt levelét, majd Gryllus Dorka színésznő is beszédet mondott. A tüntetés résztvevői egy perc néma csenddel emlékeztek a covid áldozataira. (A hivatalos statisztikák szerint Magyarországon több mint 49 ezer áldozata volt a koronavírus-járványnak.)
"Folytatjuk" – ezzel zárta le és búcsúzott el Svéd Tamás, a MOK főtitkára. Miután bejelentették, hogy a tüntetés véget ért, a tömeg el is kezdett oszladozni.
(via telex.hu)