„Köszönjük,
A lényeg

Az árstopnak több a kára, mint a haszna - Nagy Mártonhoz fordul a Levegő Munkacsoport

26/03/2025 12:35

| Szerző: Klubrádió

A zöldségek és gyümölcsök lesznek drágábbak az árrésstop miatt a Levegő Munkacsoport szerint.

A civil szervezet a nemzetgazdaság miniszterhez fordul, mert a kormány által bejelentett árrésstop elsősorban a környezeti és egészségi szempontból káros termékek vásárlását ösztönzi. A Levegő Munkacsoport attól is tart, hogy a kereskedők az egészségesebb növényi eredetű termékek árán hozzák be veszteségüket. 

A civil szervezet felteszi azt a kérdést Nagy Mártonnak, hogy elkészítették-e a törvény által előírt környezetvédelmi hatáselemzést az árrésstop kihirdetése előtt?  Az árrésstop alá eső élelmiszerek túlnyomó többségének fogyasztását ugyanis környezeti és egészségi szempontból is korlátozni kellene, nem pedig ösztönözni.

Az árrésstop alá eső 30 termékcsoportból mindössze 7 nem állati eredetű, és ez utóbbiak nagy része (cukor, liszt) sem olyan, aminek a fogyasztását elő kellene segíteni. Az árrésstop pedig várhatóan arra is fogja ösztönözni a kereskedőket, hogy a veszteségeik elkerülése végett egyéb termékek árát emeljék, így például a zöldségekét és a gyümölcsökét, ami még inkább visszaveti ezeknek a termékeknek a vásárlását. A tudományos kutatások alapján készült nemzetközi ajánlások viszont éppen a növényi eredetű élelmiszerek, különösen a zöldségek és gyümölcsök fokozottabb fogyasztását és a húsevés visszaszorítását sürgetik. Az is várható, hogy az árrésstop hatására megnövekszik a gyengébb minőségű termékek aránya a boltokban - véli a Levegő Munkacsoport.

A nagyüzemi hús- és tejtermelés az egyik legkörnyezetrombolóbb tevékenység: többek között az üvegházhatású gázok 18 százalékát bocsátja ki – nemcsak szén-dioxidot, hanem metánt is, amely 84-szer erősebben melegíti a légkört, mint a szén-dioxid, és a légszennyezést is növeli. A hústermelés számottevően hozzájárul a természetes élőhelyek pusztulásához is - hívják fel a figyelmet.

Pogátsa Zoltán, a civil szervezet elnökségi tagja elmondta: „Már az ókor óta tudjuk, hogy ha az állam beavatkozik az árakba, annak sokkal több a kára, mint a haszna. De nem is kell az ókorig visszamenni: a Szovjetunió összeomlásában is jelentős szerepet játszott, hogy az állam eltérítette az árakat a valódi költségektől, és így teljes zűrzavar alakult ki a gazdaságban. A helyzet azóta azzal is romlott, hogy amennyiben az árak nem tükrözik a valódi költségeket, akkor nem csak a gazdaság, hanem a létünket biztosító természeti feltételek összeomlása is előre látható.”

A Levegő Munkacsoport levelében kifejtette, hogy az egyre nagyobb válságok elkerülése érdekében a kormánynak minden jelentősebb intézkedése előtt alapos környezeti elemzést kell készítenie, és azt nyilvánosságra kell hoznia (amint ezt a vonatkozó törvények is előírják).