Az EU emberi jogi biztosa levelet írt Kövér Lászlónak
1/04/2025 16:05
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Azt kéri, az Országgyűlés tagjai vonják vissza a gyülekezésitörvény-módosítást és tartózkodjanak az Alaptörvény 15. módosításának elfogadásától. Ezek ugyanis jelen formában sértik az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
Michael O' Flaherty, az Európai Bizottság emberi jogi biztosa egy Kövér László házelnöknek címzett levélben arra kéri a magyar Országgyűlés tagjait, gondolják újra a gyülekezési törvény nemrég elfogadott módosítását, és tartózkodjanak a belengetett alkotmánymódosítás megszavazásától. Továbbá azt kéri, hogy Magyarország egyeztessen az Európa Tanáccsal, találjanak megoldást arra, hogy miként védhetőek a gyermekek jogai a nemzetközi emberi jogi normák teljes körű betartása mellett – számolt be a EuroNews.
A biztos a levélben kifejti, munkája része, hogy párbeszédet folytasson a tagállamok kormányaival és parlamentjeivel, hogy segítséget nyújtson nekik a jogszabályaikban tapasztalható esetleges hiányosságok orvoslásában, illetve az uniós joggal össze nem egyeztethető szabályozások megvitatásában.
O' Flaherty egyrészt aggályosnak tartja a Pride-ot is ellehetetlenítő gyülekezésitörvény-módosítást, szerinte az összeegyeztethetetlen a nemzetközi emberi jogi normákkal. Az Emberi Jogok Európai Egyezménye szerint a békés gyülekezési jog kulcsfontosságú minden demokratikus társadalomban, az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) pedig számos ítéletben leszögezte, hogy az LMBTQ emberek jogainak korlátozása ellentétes az egyezmény 11. cikkével. A biztos szerint éppen a nemi identitással kapcsolatos információk hiánya, valamint az LMBTQ emberek megbélyegzése káros a gyermekekre nézve, a "gyermekvédelemre" hivatkozó korlátozások sérthetik az egyezmény 10. és 14. cikkét. Azt is megjegyzi, szerinte az LMBTQ emberek jogaiért tartott tüntetéseken jelen lévő gyermekek megismerik a sokféleség, az egyenlőség és a tolerancia eszméit, ami egy elfogadóbb társadalmat eredményezhet.
O' Flaherty kitér a törvénymódosítás kapcsán az arcfelismerő szoftverekre is, érvelése szerint ezek használata visszatartóan hat a szabadsághoz való jogok gyakorlására, így összeegyeztethetetlen a demokratikus társadalom eszméivel és értékeivel, így a jogállamisággal is.
A biztos kifogásolta az alaptörvény tizenötödik módosításáról szóló tervezetet is, külön tárgyalva azt a kitételt, hogy "az ember férfi vagy nő". Ez tagadja az interszexuálisok létezését, valamint az emberek és a nemi identitás sokféleségét, az egyezmény pedig a nemi identitást védett tulajdonságként ismeri el.