Egerekkel a pajzsmirigybetegségek ellen
22/05/2022 20:06
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
A pajzsmirigyhormon-jelátvitel követésével az egyes agyterületeken, a gyógyszerek hatását is tesztelni tudják – állítja Gereben Balázs és Fekete Csaba, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai.
Az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben (KOKI) kifejlesztett THAI transzgenikus egérvonal egyedülálló lehetőségeket teremt a pajzsmiriggyel összefüggő hormonális problémák jobb megértéséhez és az enyhítésüket célzó kutatásokhoz. Az európai, amerikai és magyar szabadalommal védett THAI-egérmodell (mozaikszó a „Thyroid Hormone Action Indicator Mouse” névből) bizonyítottan alkalmas gyógyszerfejlesztési és környezettoxikológiai vizsgálatokra, a piaci hasznosításához szükséges ismeretek és kapcsolatrendszer azonban eddig nem állt a fejlesztők rendelkezésére. A KOKI ezért együttműködési megállapodást írt alá a Blue Seven Grouppal, amelynek révén a különleges hazai innováció a nemzetközi piacokon is sikeressé válhat – írja az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat.
Az Utópia vendégei Gereben Balázs és Fekete Csaba, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai voltak. Gereben beszélt a pajzsmirigyhormon sejtekre gyakorolt hatásáról.
Alacsony hormonszint mellett - a folyamat súlyosságától függően - jelentkezhet:
- gyengeség és fáradékonyság, állandó fáradtságérzet;
- rossz közérzet, idegesség, ingerlékenység vagy álmatlanság, amely negatívan befolyásolja munkavégzést és a társas kapcsolatokat is;
- koncentrálóképesség csökkenése, hangulatingadozások;
- bőr szárazság, hajhullás,
- testsúlynövekedés, megfelelő táplálkozás vagy elegendő testmozgás mellett is;
- székrekedés,
- szívműködés lassulása,
- nemi funkciók felborulása.
Pajzsmirigy-túlműködés esetén pedig
- szapora szívverés, szívritmuszavar
- magas vérnyomás
- hasmenés, fogyás, akár fokozott étvágy mellett
- hajhullás, bőr- és körömeltérések
- lábszáron észlelt úgynevezett pretibialis ödéma
- idegesség, ingerlékenység, álmatlanság
- melegintolerancia, meleg, izzadékony bőr
A KOKI kutatói, módosított genomú kísérleti egerek szövetei fényt bocsátanak ki, a fény intenzitása pedig összefügg a pajzsmirigyhormonnak az adott szövetben kifejtett aktivitásával. Az alacsony pajzsmirigyhormonszint, a hypothyreosis, óriási betegcsoportot érint. Azzal, hogy a kutatók követni és mérni tudják a pajzsmirigyhormon-jelátvitelt az egyes agyterületeken és a különböző szövetekben, nemcsak a pajzsmiriggyel összefüggő betegségek kialakulását érthetik meg jobban, de a gyógyszerek hatását is tesztelni tudják.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg.
2022.05.17 kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor