„Köszönjük
A lényeg

Elutasította a Fidesz, hogy jövő héten szavazzanak a svéd NATO-csatlakozásról

29/06/2023 15:58

| Szerző: Klubrádió

Nem támogatták a kormánypártok a házbizottság ülésén azt a DK-s ellenzéki javaslatot, hogy a jövő héten vegyék napirendre a svéd NATO-csatlakozást. Mivel politikai okokból lassan egy éve halogatják az ügyet, egyre valószínűbb, hogy csak a várhatóan szeptember 25-én kezdődő őszi ülésszakban kerül elő újra.

Újabb kísérletet tett az Országgyűlés házbizottságának csütörtöki ülésén a DK-s Vadai Ágnes, hogy hosszas halogatás után végre napirendre vegyék Svédország NATO-csatlakozásának megszavazását, de a kormánypártok elutasították, hogy a jövő heti háromnapos rendkívüli ülésen – hétfő, kedd és péntek – szavazzanak erről, ismerteti a hvg.hu.

Vadai szerint "Putyin és Erdogan érdekeit szolgálja a Fidesz azzal, hogy tovább akadályozza Svédország NATO-csatlakozásának parlamenti ratifikálását".

Az eredetileg csak június közepéig tervezett tavaszi parlamenti ülésszak így is hosszabbra nyúlt, de a jövő heti rendkívüli ülésezés – amelyen megszavazzák például a jövő évi költségvetést és a pedagógusokat érintő, rengeteg tiltakozást kiváltó státusztörvényt – után már tényleg nyári szünetre vonul a törvényhozás, a legvalószínűbb az, hogy a NATO-bővítés témája újra majd csak ősszel kerül elő. 

Méghozzá a portál értesülései szerint legkorábban szeptember végén lehet szavazás a svéd NATO-csatlakozásról, úgy tudják, szeptember 25-én kezdődik a parlament őszi ülésszaka.

Amúgy, ha a kormánypárti frakciókban valóban lenne erre akarat, akkor a kétharmados parlamenti többséggel bíró Fidesz-KDNP maga is felvethetné a javaslatot. Egy négyötödös támogatottságú indítvánnyal ugyanis bármikor el lehet térni a napirendtől, fel lehet venni új szavazást. Ehhez meglenne a szükséges plusz 25 ellenzéki képviselő, hiszen a Mi Hazánk kivételével minden ellenzéki a svéd csatlakozás mellett van – többször is javasolták a szavazást róla, de a Fidesz-KDNP állt ellen – tették hozzá a cikkben.

A Klubrádióban Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő is arról beszélt szerdán, hogy nem lát elfogadható indokot magyar részről a ratifikáció halogatására. Szerinte elég egyértelmű, hogy „két országnak próbálunk megfelelni, az egyiket úgy hívják, hogy Oroszországi Föderáció, a másikat úgy, hogy Törökország”.

(Kiemelt kép: MTI/EPA/Compic/Kimmo Brandt)