„Köszönjük
A lényeg

Gulyás Gergely egyáltalán nem érti a bírák felháborodását, szerinte az Igazságügyi Minisztérium példaértékűen járt el

4/12/2024 15:29

| Szerző: Klubrádió

A Miniszterelnökség vezetője arról is beszélt, hogy a hamarosan szavazásra kerülő választási törvény szerinte "példamutató arányossággal bír és megfelelően biztosítja a választók alkotmányos jogait".

Szerdán Gulyás Gergelyt hallgatta meg a parlament Igazságügyi Bizottsága. A Miniszterelnökséget vezető minisztert a választási törvény módosításáról is kérdezték, amely által Budapesten kettővel csökkenne az egyéni választókerületek száma, Pest megyében viszont ugyanennyivel nőne.

Gulyás arról beszélt, hogy a törvénymódosításra a kerületek aránytalansága miatt volt szükség, ezt az aránytalanságot pedig szavai szerint megszüntették. A hamarosan szavazásra kerülő választási törvény a miniszter szerint "példamutató arányossággal bír és megfelelően biztosítja a választók alkotmányos jogait".

Szóba került az igazságügyi reform is: Gulyás egyáltalán nem érti az igazságügyi alkalmazottak és a bírák felháborodását emiatt. Úgy látja, az Igazságügyi Minisztérium példaértékűen járt el, hiszen tárgyalt a bírókkal, aminek a vége egy olyan megállapodás lett, amelyet mindkét fél aláírt. A bírák kirendelésével kapcsolatos szabályok szerinte nem jelentik a függetlenség elvesztését, ez csupán munkaszervezési kérdés, hiszen számtalan helyen van bíró, de nincs ügy és fordítva.

Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügyi miniszter ezt a helyzetet úgy értékelte a Megbeszéljük keddi adásában: „Ez zsarolás volt a miniszter, a minisztérium részéről” – nem a Btk. szerinti értelemben –, hanem úgy, hogy nem kapnak pénzt, ha nem mennek bele valamibe, és nem tudják, hogy mibe. Ilyen egyeztetés nincs, hogy egy amorf, ki nem alakult elképzelést fogadjanak el és adjanak szabad kreditet a kormányzatnak, alakítsa úgy az igazságügyi szervezetet, ahogy akarja a jövőben. Megegyezni úgy nem lehet, hogy az egyik fél azt csinál, amit akar – tette hozzá.

A bírósági szervezetek és a kormány között az utóbbi hetekben mélyült el a konfliktus, miután létrejött a felek között egy megállapodás, melynek értelmében az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére – ha utóbbiak belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba, melyek bírálói szerint sértik az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Vélhetően ehhez kapcsolódóan lemondott tisztségéről Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöke. Ő volt a korrupciós bűncselekménnyel vádolt volt fideszes országgyűlési képviselő, Simonka György perének bírája is. Ő akkor úgy fogalmazott: „sajnos az az igazságszolgáltatás, melynek igyekeztem elkötelezett képviselője lenni, mára megszűnt létezni.”

(via hvg.hu, kiemelt kép: MTI/Bruzák Noémi)