Kivonná az épülő akkumulátorgyárakat a területrendezési szabályok alól a kormány – A tervezetet társadalmi egyeztetésre bocsátották
2/02/2023 15:17
| Szerző: Klubrádió
Szerdán tett közzé a Külgazdasági és Külügyminisztérium egy olyan jogszabálytervezetet, amely értelmében a nemzetgazdasági célból kiemelt beruházások nem kerülnének a területrendezési terv hatálya alá. A szabályozást a már folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell. A tervezet kiemeli, hogy a mentesség vonatkozik az elmúlt időkben komoly helyi ellenállást kiváltó projektre: az iváncsai és a debreceni akkumulátorgyár-építésekre.
A módosítás a Külgazdasági és Külügyminisztérium "egyes beruházásokkal összefüggő hatósági ügyek" néven futó kormányrendeletét érinti, amely az egyes nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ipari parki, illetve víziközmű-beruházásokra vonatkozóan egy általánosan alkalmazandó területrendezési szabályozást vezet be.
A tervezett módosítás újabb lazítást jelent az eleve a hagyományos beruházásoknál megkövetelt kritériumok alóli könnyítéseket biztosító kormányrendelethez képest. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű projektek esetében például a hatósági eljárást megelőzően a beruházó és az eljáró hatóság és szakhatóságok szemlét, illetve egyeztetést tarthatnak. Ezen kívül a módosítással lehetővé válna a soronkívüliség és rövid határidők előírása, ami azt jelentené, hogy a beruházások hatósági vizsgálatára szánt idő is lerövidül.
A kivételezés szükségességét a kormány azzal indokolta, hogy mivel az ipari területeket eleve célszerű elhatárolni a lakott területektől, ezért a lakott területekre vonatkozó területrendezési tervekhez való ragaszkodás ésszerűtlen.
A tervezetet a kormány honlapján "társadalmi egyeztetésre" bocsátotta; az állampolgári véleményeket január 9-ig lehet megosztani a minisztériummal a tarsegyeztetes@mfa.gov.hu címen.
2022 közepén jelentették be, hogy Debrecenben akkumulátorgyárat épít a kínai CATL, amely a világ legnagyobb akkumulátorgyártó cége. Ez nem kispályás építkezés lenne: a 3 ezer milliárdos, 2025-ös átadással tervezett gyárban több ezer ember dolgozhatna.
A következő időszakban sok múlik azon, hogyan tudjuk az alternatív energiaforrásokat nagyobb arányban bevonni az "energiamixbe" – nyilatkozta Gémesi György, a Magyar Önkormányzati Szövetség (MÖSZ) elnöke csütörtökön a Reggeli gyors című műsorunk. Hozzátette, a szél- vagy a napenergia tárolásához akkumulátorokra van szükség, nem beszélve arról, hogy mindenki telefonjában is ott vannak ezek az eszközök. A szövetségi elnök szerint ezért "nem baj, ha Magyarországon is gyártanak akkumulátorokat". Persze más kérdés, hogy milyen nagyságrendben és hova telepítik ezeket.
(Forrás: Telex)