Nem tudott szavazni a parlament a svédek NATO-csatlakozásáról, a kormánypárti képviselők nem mentek el
5/02/2024 15:58
| Szerző: Klubrádió
Határozatképtelen volt az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülés, a kormánypártok távol maradtak, így nem lehetett megszavazni a svéd NATO-csatlakozást.
Az ülést a karzatról figyelte David Pressman amerikai nagykövet, valamint Hollandia, Norvégia, Dánia, Lengyelország és Szlovákia budapesti nagykövete is. A képviselői irodaháznál megjelent a finn nagykövet is, aki a Telexnek azt mondta, Finnország NATO-tagsága sem lesz teljes addig, amíg Svédország csatlakozását nem szavazzák meg.
Az LMP-s Kanász-Nagy Máté (LMP) szomorúnak nevezte, hogy üresek a kormánypárti padsorok, és a kormány egyetlen tagja sem érkezett meg az ülésre. Kínosnak minősítette, hogy a kormánypártok mind a mai napig blokkolják Svédország NATO-csatlakozását, és erre semmilyen érdemi magyarázatot nem adtak.
Tordai Bence, Párbeszéd frakcióvezetője arról beszélt, hogy a Fidesz Putyin érdekeit szolgálja azzal, hogy nem ratifikálja Svédország NATO csatlakozását.
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté a közösségi oldalán azt írta, álláspontjuk szerint a rendes parlamenti ülésszaknak "mindjárt az elején" sor kerülhet a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjára, de ehhez szükséges a két miniszterelnök budapesti találkozója. "Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor idejönnek, ahogy Törökországba is elmentek" - fogalmazott bejegyzésében.
Novák Katalin köztársasági elnök lemondását követelte a jobbikos Brenner Koloman a parlamentben, azzal az elnöki kegyelemmel kapcsolatban, amikor is egy pedofil bűntárását engedték szabadon, valamint feltette a kérdést, hogy mi a magyar érdek a NATO bővítés akadályozásában, és szégyennek nevezte, hogy a fidesz képviselői nem jelentek meg.
Orbán Viktor hazánk biztonságával is játszik a NATO bővítés akadályozásával – mondta a DK-s Vadai Ágnes, aki szintén bírálta a Novák Katalin által adott kegyelmet.
"Svédország NATO-csatlakozása közvetlenül érinti az USA nemzetbiztonságát és a szövetség egészének biztonságát" – mondta David Pressman az ülés után az újságíróknak. Az amerikai nagykövet felidézte, hogy Orbán Viktor nemrég azt ígérte: az Országgyűlés az első adandó alkalommal megszavazza Svédország felvételét a katonai szövetségbe. Ma megvolt erre a lehetőség, tette hozzá. Az amerikai nagykövet azt mondta, továbbra is figyelemmel kísérik a magyar parlament munkáját, és várják, hogy Magyarország az ígéretének megfelelően gyorsan cselekedjen.