„Köszönjük
A lényeg

Orbán: Amerikában úgy látják, mi már Trumpok voltunk Trump előtt is

19/12/2024 10:15

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

A miniszterelnök szerint Donald Trump győzelmének közvetlen gazdasági haszna lesz. A Mandinernek adott interjúban arról is beszélt, mindig is fenntartotta a barátságát Szájerrel. 

A legközvetlenebb haszna Trump győzelmének gazdasági természetű – mondta Orbán Viktor a kormányközeli Mandinernek adott interjújában. Míg korábban a demokrata vezetés felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt és vízumkorlátozást vezetett be, Orbán szerint "kifejezetten diszkriminálta" Magyarországot, mindennek most vége lehet.

A miniszterelnök szerint "mi, magyarok" egyedüliként már 2010 óta azt képviseljük a nemzetközi politikában, amit Donald Trump újraválasztott amerikai elnök, ezért úgy tekintenek ránk az USÁ-ban, mint akik "már Trumpok voltunk Trump előtt is".

"Mi akkor voltunk patrióták, amikor nyugaton még a progresszív liberálisok vitorláját dagasztotta a szél" – fogalmazott Orbán.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a német gazdaság súlyos helyzetben van, "stratégiai problémák előtt áll". Szerinte az egyik baj a kereskedelmi háború Kínával, a másik, hogy elvágták magukat az olcsó orosz energiától, ami a versenyképességüket biztosította. Méltatta a Draghi-jelentést, amely szerinte "világosan leírja, hogy ilyen magas európai energiaárak mellett mindannyian tönkre fogunk menni".

A magyar helyzetre kanyarodva Orbán azt mondta, 2025-ben jelentős pénzforrásokhoz jut majd a magyar gazdaság. Úgy véli, hogy a "nem kis áldozatokkal létrehozott, hatalmas ipari beruházások" jövőre termőre fordulnak:

"2025-ben egyszerre kezdi meg a működését a BMW Debrecenben, a BYD Szegeden, a debreceni akkumulátor­üzem, de a Mercedes is közel van ahhoz, hogy befejezze új kecskeméti beruházását, felpörög a paksi bővítés, és a következő évben átadjuk a Budapest–Belgrád-vasútvonalat is."

Megjegyezzük, az ipari beruházások termőre fordulásával kapcsolatban azért vannak kérdések.

Szóba került az idei év belpolitikai átrendeződése is.

Orbán Viktor szerint a kegyelmi botránnyal két fantasztikusan teljesítő politikai világsztárt veszítettek el – utalt Novák Katalinra és Varga Juditra. Ugyanakkor visszatért Szájer József, akiről elmondta, már joghallgatóként csodálója volt, szerinte a Fidesz egyik legbátrabb harcosa.

"A magánéleti fordulatai ellenére én mindig fönntartottam vele a barátságot, sosem tűnt el az életemből. Örülök, hogy újra aktív a szellemi életben. Az biztos, hogy a visszatérése minőségi javulást hoz a hazai közéletbe, és sok hasznot hajt Magyarország számára"

  – mondta a miniszterelnök.

Magyar Péter és a Tisza párt megjelenéséről azt mondta, az ellenzéki térfélen "a projekt mindig ugyanaz", "brüsszelizálni Magyarországot". Így volt ez a korábbi szereplőknél és így van most is.