„Köszönjük
A lényeg

Orvosi Kamara: Megdöbbentő, hogy a kormány eltörölné a munkahelyi kötelező orvosi vizsgálatokat

16/11/2023 14:14

| Szerző: Klubrádió

Semjén Zsolt kedd éjjel nyújtotta be az erről szóló törvényjavaslatot, miközben pár órával korábban, egy keddi konferencián még arról beszélt az államtitkár, hogy jobban ki kell használni a munkaköri alkalmasságvizsgálatokban rejlő potenciált – írja a kamara.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedd éjjel benyújtott egy törvényjavaslatot a „hazai gazdasági szereplők versenyképességének erősítésével és a közigazgatás hatékonyságának növelésével összefüggő egyes törvények módosításáról”, amiben szerepelt az is, hogy „a munkáltatók és a munkavállalók adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a munkaköri alkalmasság vizsgálata tekintetében általános jelleggel megszűnik a kötelező orvosi vizsgálat”.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) csütörtökön közleményben reagált a hírre, mint írták: megdöbbenéssel értesültek a kormány azon szándékáról, hogy a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálatokat el kívánják törölni.

„Annál is inkább, mivel a 2023.11.14-én (vagyis kedden – a szerk.) megtartott 46. Medicina Fórum Konferencián Takács Péter államtitkár még arról beszélt, hogy jobban ki kell használni a munkaköri alkalmasságvizsgálatokban rejlő potenciált, pár órával később viszont már ezzel ellentétes tartalmú törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek” – olvasható a közleményben.

A MOK arra is felhívta a figyelmet, hogy az intézkedés több millió magyar munkavállaló egészségi állapotát és a gazdaság teljesítőképességét egyaránt negatívan érinti. Hangsúlyozták: a „felnőttkori alkalmasságvizsgálat mind munkavállalói, mind népegészségügyi szempontból fontos, hiszen a szűrővizsgálatok során a betegségek még korai, jól kezelhető szakaszban diagnosztizálhatóak és kezelhetőek.”

A kamara álláspontja szerint gazdasági szempontból is belátható, hogy az a havi 1000-2000 forint, amit a munkáltatók e célból a munkavállalóikra költenek, nem jelentene túl nagy megtakarítást,miközben mondjuk egy hosszabb táppénzes állomány vagy egy munkaügyi per és kártérítési eljárás ennél jóval nagyobb kiadást eredményez.

„A törvénymódosítás elfogadása esetén a munkáltató adminisztratív terhei nem csökkennek érdemben, gazdasági veszteségei, kiadásai várhatóan nőni fognak, a dolgozók megbetegedéseit később, nehezebben gyógyítható szakban diagnosztizálják, és a munkaképes népesség jelenleg sem kielégítő általános egészségi állapota tovább romlik majd, milliárdokban mérhető gazdasági károkat okozva” – összegezte a kamara.

A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) szerdán reagált a hírre, szerintük „halálba kergetheti a dolgozókat Semjén új javaslata”, mivel úgy látják: a dolgozók eddigi teljes jogbiztonságának megszüntetése után a kormány így már az egészségüket is kockára teszi.