Pressman Semjénék előtt arról beszélt, hogy "a lármázás nem lehet politikai álláspont"
30/06/2023 20:35
| Szerző: Klubrádió
"A háborús pártokról, a háborúpárti országokról sőt a háborúpárti nagykövetekről (is) szóló zaj ellenére a lármázás valójában nem lehet politikai álláspont" – fogalmazott David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete magyar miniszterek, mások mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes előtt. Hangsúlyozta, az Egyesült Államok talán minden eddiginél jobban összpontosít a kapcsolatára Magyarországgal.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete magyar miniszterek, mások mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes előtt mondott beszédet az amerikai függetlenség napja alkalmából június 30-án (a függetlenség napja július 4-én van, a beszéd volt 30-án).
A diplomata beszéde elején a Pápán állomásozó amerikai katonákra utalva kitért arra, hogy „innen körülbelül 120 kilométerre több száz fiatal amerikai férfi és nő, az Egyesült Államok fegyveres erőinek tagjai azért tartózkodnak Magyarországon, hogy ezekben a bizonytalan időkben is biztosítsák Magyarország és szomszédai biztonságát”.
Szerinte „a «függetlenség» az amerikaiak DNS-ében kódolva van, a csontjainkba ivódott, és ugyanez igaz a magyarokra is”. Elmondta, hogy a Magyarországon töltött idő alatt megismerte „a magyar történelem nagyságát, a fékezhetetlen szellemet, és igen, a tragédiáit is”. Ezután arról beszélt, hogy a történelmük a magyarokat – az amerikaiakhoz hasonlóan – arra készteti, hogy megbecsüljék a függetlenséget és kiálljanak mellette, valamint hogy harcoljanak érte. „1848-ban. 1956-ban. 1989-ben.”
Elmondta, hogy Amerika a világban mindig partnerséget, szövetséget keresett mindazokkal, akik hasonló értékeket követtek. Hozzátette: „A szövetségek nem csökkentik, hanem garantálják függetlenségünket”.
Elmondta, hogy Amerika a világban mindig partnerséget, szövetséget keresett mindazokkal, akik hasonló értékeket követtek. Hozzátette: „A szövetségek nem csökkentik, hanem garantálják függetlenségünket”.
Felidézte, mit mondott Martonyi János akkori magyar külügyminiszter, amikor 24 évvel ezelőtt Magyarország csatlakozott a NATO-hoz: "A múltban a magyarok gyakran panaszkodtak az elhagyatottságra, és arra, hogy egyedül kell küzdeniük. Ennek végre vége. Magyarország hazatért, újra családban vagyunk."
Elmondta, hogy „Magyarország a NATO család tagja”, a családok pedig „bonyolultak tudnak lenni, de ami összetartja a családokat, az erősebb, mint ami szétválasztja őket”. „És mindig a család az első”.
Szerinte „az európai történelem egy egyedülállóan sorsdöntő pillanatában vagyunk, amikor Oroszország folytatja brutális agressziós háborúját Ukrajna ellen”.
„Ilyenkor nincs helye a barátokkal folytatott politikai háborúknak. Valódi háború fenyegeti ugyanis azt a világrendet, amelynek védelmén a NATO oly sokáig dolgozott. Azt akarjuk, hogy ez a háború véget érjen. Békét akarunk. De ez csak akkor történik meg, ha az oroszok felhagynak az egyoldalú agresszióval és hazamennek.
A háborús pártokról, a háborúpárti országokról sőt a háborúpárti nagykövetekről (is) szóló zaj ellenére a lármázás valójában nem lehet politikai álláspont. Ahogyan a feltétel nélküli megbékélés sem.
Az Egyesült Államok talán minden eddiginél jobban összpontosít a Magyarországgal való kapcsolatára. Szorosan figyelemmel kísérjük, hogy Magyarország hogyan dönt. Itt az ideje, hogy mindannyian, egységesen elismerjük a közös demokratikus értékeinket, az Oroszország által jelentett fenyegetést, valamint szövetségünk erejét. Védjük meg, erősítsük meg, bővítsük ezt a szövetséget!
Egységünk nem aláássa függetlenségünket, hanem megvédi azt. Csak egy pillantást kell vetnünk a történelemre, hogy ezt megértsük.”
(via hvg.hu, kiemelte: MTI/Koszticsák Szilárd)