Schadl-ügy: "Gyuri telefonált a minisztériumba és másnapra el volt intézve"
19/10/2023 14:40
| Szerző: Klubrádió
Schadl György, a végrehajtói kar letartóztatásban lévő korábbi elnökének egyik bizalmasa a bíróság előtt arról beszélt, hogy volt főnöke a háttérből irányított több végrehajtói irodát, és könnyen intézkedett az Igazságügyi Minisztériumban is. Egy esetben csak odatelefonált, és a nőnek nem kellett újra vizsgáznia.
A büntetőügy, amelynek vádirata szerint Schadl György korrupciós kapcsolatot alakított ki a volt fideszes igazságügyi államtitkárral, aki rendszeresen 2–5 millió forintot kapott tőle – összesen legalább 83 milliót. Völner Pál cserébe vállalta, hogy a pozíciójából eredő befolyásával Schadl kéréseire elintéz konkrét ügyeket, például a jól jövedelmező végrehajtói kinevezéseket. Az ügyészség szerint Schadl lényegében „fizetésként” adta Völnernek a pénzt, hogy folyamatosan rendelkezésére álljon a különböző ügyek elintézésében. Volt is miből, a vádak szerint ugyanis Schadl több mint 924 millió forint illegális jövedelemre tett szert a korrupciós kapcsolatnak köszönhetően.
Ezúttal a „Tenkes” fedőnéven lehallgatott S. Tímea kapott szót a bíróságon, aki 2018-tól volt Schadl György fontos, elsősorban pénzügyi és operatív intézője. A nővel – hasonlóan a koronatanúnak nevezett F. Vivienhez – megállapodott az ügyészség, hogy vallomásáért cserébe megússza a felelősségre vonást, és tanúként szerepelhet az eljárásban. Ő volt az a bizalmas, aki több olyan végrehajtói irodát is segített felállítani – illetve egyiket vezetni is – ahova a vádak szerint Schadl kívánalmainak megfelelően neveztek ki végrehajtókat.
S. Tímea a 24.hu beszámolója szerint a többi között azt vallotta:
2018-ban ismerte meg Schadl Györgyöt, aki akkor átvette a szigetszentmiklósi végrehajtói irodát. Első benyomása nem volt túl pozitív; ahogy fogalmazott, Schadl és emberei a korábbiakhoz képest más stílusú végrehajtói irodát képzeltek el, amit ő „véres végrehajtásnak” nevezett, mert kevésbé volt emberi, mint elődje.
Kiderült, hogy tétovázása miatt csúszva írta alá a munkaszerződést, ezért elvesztette a végrehajtói helyettesi státuszát, így újra kellett volna szakvizsgázni. Azonban Schadl György egy telefonnal elintézte, hogy jogosultságot kapjon, és ne kelljen újravizsgáznia. Vallomása szerint Schadl felhívott valakit a minisztériumban, hogy intézzék el az ügyet, mire másnap már ismét élt a végrehajtói helyettesi igazolványa. Mint mondta, „nem tudom, kit hívott fel, csak annyit, hogy valakinek még aznap este be kellett mennie a minisztériumba dolgozni.
Részletesen beszélt arról, hogy 2019-ben pályázatot írtak ki a szigetszentmiklósi végrehajtói iroda vezetésére. Schadl ekkor előre jelezte neki, hogy nem lesz probléma, és a működést továbbra is ő fogja finanszírozni. Ide nevezték ki F. Miklóst, aki beismerte korábban, hogy szinte a teljes osztalékát át kellett adni Schadlnak, cserébe kétmilliós fizetést kapott. F. Miklóst „Tenkes” teljesen alkalmatlannak látta, és azt javasolta neki, hogy tanulja meg ezt a szakmát.
Beszélt arról is, hogy a szigetszentmiklósi és a fonyódi végrehajtói irodát is Schadl irányította a háttérből, ő fizette a költségeket, vele kellett egyeztetni az iroda osztalékának kifizetéséről, és hogy Schadlt tekintette inkább főnökének, mint az irodát átvevő F. Miklóst.
Elmondta, pénzátadást nem látott Schadl és Völner közt, de sokszor beszélt Schadl az államtitkárral előtte telefonon.
(Kiemelt kép: Miskolci Egyetem)