Sulyok szót emelt a politikai erőszak ellen
2/04/2025 18:19
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
A köztársasági elnök aggasztónak tartja, hogy az elmúlt hetekben erőre kapott az agresszív hangvétel és a fizikai erőszak. Szerinte most kellene megállni, az "amilyen az adjonisten, olyan lesz a fogadjisten" hozzáállás az erőszak spirálját hozhatja ránk. Arról is írt, hogy ha a köztársasági elnököt, mint a legfőbb közjogi méltóságot ordenáré jelzőkkel illethetik, akkor kérdés hol a határ bárki más esetében?
Sulyok Tamás köztársasági elnök Facebook-bejegyzésben fejezte ki aggodalmát a durvuló politikai közbeszéd, a fizikai erőszak gyakoribb megjelenése és a virtuális térben történő bántalmazás miatt.
Az elmúlt napokban, hetekben a politikai közbeszédben erőre kapott az agresszív hangvétel, és sajnos megjelent a fizikai erőszak is. Az utcán és – ami Magyarországon szokatlan – az Országgyűlésben is
- írta az egyébként ritkán megnyilvánuló köztársasági elnök.
Konkrét példákat nem említett, bár feltételezhető, hogy az Országgyűlés említésével a Momentum és Hadházy füstgyertyázós akciójára utalt.
Tiszteljük-e a másikban az önálló ítéletalkotásra képes embert? Tiszteljük-e az ellenvéleményen lévőben a közös hazánkat szerető honfitársunkat? Tiszteljük-e az ember méltóságát?
– tette fel a költői kérdéseket a köztársasági elnök.
Sulyok szerint az amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten hozzáállás valójában az erőszak spiráljába kerget minket.
Bejegyzésében arról ír, láthatóan elkezdődött a jövő évi választások kampánya, ezért fokozódik a hangulat, ugyanakkor még egy bő év hátra van, "okkal kérdezik az aggódók: mi jöhet még ezután?".
Azt is jelezte, szerinte különösen nagy a felelőssége azoknak, akik közhatalmat gyakorolnak vagy erre a szerepre jelentkeznek be:
"Ha ők megvonják a tiszteletet ellenfeleiktől, elvitatják a legminimálisabb jószándékot is az ellenvéleményen lévőktől, ha ők megengedhető eszköznek tartják akár a verbális, akár a jogellenes fizikai erőszakot, azzal nemcsak saját híveik számára szolgáltatnak mintát.
Aki az ellentábor politikusaival, a média munkatársaival és bárkivel szemben, akit ellenfélnek gondol, az elemi tiszteletet sem tanúsítja, aki fenyegetéssel, hergeléssel, szélsőséges demagógiával akar politikai tőkét kovácsolni, kattintást vadászni, az egyúttal – szándéka ellenére – a vele nem rokonszenvező közönség egyes tagjaiban saját magával és szimpatizánsaival szemben is felszítja az agressziót
– írta.
Sulyok az online bántalmazást és erőszakot is elítélte, itt a köztársasági elnöki tisztséget is emlegette. Szerinte ha a egfőbb közjogi méltósággal szemben megengedik maguknak az emberek, hogy "kocsmai stílusban, ordenáré jelzőkkel" illessék, akkor kérdés, hol húzódik az erkölcsi megengedhetőség határa egy rendőrrel, polgármesterrel, óvónővel vagy épp bolti eladóval szemben.