Szabad Európa: A magyar kormány vétóval fenyeget, ha nem vesznek le az uniós szankciós listáról 3 orosz oligarchát
6/09/2022 19:03
| Szerző: Klubrádió/szg
A magyar kormány kilátásba helyezte, hogy nem járul hozzá az Európai Unió egyes, Oroszországgal szembeni szankcióinak meghosszabbításához, amennyiben nem törlik erről a feketelistáról három orosz oligarcha nevét – írja diplomáciai forrásokra hivatkozva a Szabad Európa. Szent-Iványi István külpolitikai szakértő úgy fogalmazott: ezek az emberek fontosak a Kremlnek, és a magyar kormány folyamatosan szívességeket tesz Moszkvának, de az is lehet, hogy az EU-s pénzek megszerzése miatt akarnak nyomást gyakorolni.
A névtelenséget kérő illetékesek a Szabad Európának arról számoltak be, hogy Aliser Uszmanovról, Pjotr Avenről és Viktor Rasnyikovról van szó, akik ellen vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat rendelt el az Európai Unió.
Ismertetik: a célzott büntetőintézkedések érvényességét félévente terjesztik ki, a következő határidő szeptember 15. Az EU-tagállamok képviselői szeptember 7-én vitatják meg a kérdést. A feketelista jelenleg 1217 magánszemély és 108 szervezet nevét tartalmazza, a hosszabbításhoz teljes egyhangúságra van szükség.
Uszmanov és Aven február végén, az ukrajnai invázió megindítását követően került a jegyzékbe. Az EU közlönyében előbbit „Kreml-párti oligarchaként” jellemezték, aki „különösen közeli kapcsolatban van” Vlagyimir Putyinnal, utóbbiról pedig azt írták, hogy „egyike annak a nagyjából ötven vagyonos üzletembernek, aki rendszeresen találkozik az orosz elnökkel a Kremlben”.
Uszmanovtól a korlátozások nyomán már lefoglaltak egy hatszázmillió dollár értékű jachtot, amely sajtóhírek szerint a legnagyobb a világon. Az üzletembert egyébként az orosz elnök egy kedvenc oligarchájaként tartják számon.
Rasnyikov ellen márciusban rendeltek el szankciókat, ő az Oroszország egyik legnagyobb adózójának számító Magnyitogorszk Vas- és Acélművek (MMK) tulajdonosa és igazgatótanácsi elnöke.
Hármójuk szankciós listáról levételén felül a magyar kormány egyfajta mentességet szeretne elérni, hogy a humanitárius szervezetek együttműködhessenek egyes, korlátozás alá vont orosz bankokkal.
A brüsszeli folyosókon egyesek úgy spekulálnak, hogy Magyarország ezzel pusztán nyomást akar gyakorolni a jogállamisági aggályok miatt befagyasztott EU-s források mielőbbi folyósítása miatt – olvasható a cikkben.
A Szabad Európa megkeresésére eddig nem reagált a magyar kormány.
Erről kérdeztük Szent-Iványi István külpolitikai szakértőt, volt ljubljanai magyar nagykövetet az Esti gyorsban. Elmondta, nincs meglepődve, már korábban, például Kirill pátriárkánál is volt ilyen, hogy vétózott a magyar kormány egy nagyon fontos szankciós csomagnál. Ezelőtt is lehetett arról hallani, hogy vitatkoztak a szankcióra kerülő személyeken, és tudomása szerint egyvalakit már sikerült is levenniük egy korábbi szankciós listáról. Úgy fogalmazott: ezek az emberek (a három oligarcha) fontosak a Kremlnek, és a magyar kormány folyamatosan szívességeket tesz Moszkvának, ez is lehet egy ilyen szívesség. A Szabad Európa forrásai arra gyanakodnak, hogy a jogállamisági eljárásban akar nyomást gyakorolni a magyar kormány, ezt egyfajta zsarolásként használják az EU-s pénzek megszerzéséhez, mert „elég rosszul áll a szénájuk”. Noha hivatalos forrásból még nem erősítették meg, hogy igaz ez a hír, sok minden utal erre: volt már precedens rá és a magyar kormány magatartásába teljesen beleillik – jelezte a szakértő.
(Kiemelt kép: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)