Szabadulna a kormány a felesleges kínai vakcináktól
28/06/2021 17:31
| Szerző: Klubrádió
Szijjártó Péter külügyminiszter a V4-ek lengyelországi találkozóján bejelentette, hogy 200-200 ezer vakcinát ad a magyar kormány Bosznia-Hercegovinának és Montenegrónak. Van miből adományozni, a magyar raktárakban még 3 160 075 adag kínai vakcina áll.
A magyar kormány 200-200 ezer koronavírus elleni vakcinát ad Montenegrónak és Bosznia-Hercegovinának – jelenette be Szijjártó Péter a V4-csoport lengyelországi találkozóján. A 444 cikke szerint a kínai Sinopharm-oltóanyagból ajándékozunk a két országnak. Montenegró és Bosznia-Hercegovina korábban engedélyezte a Sinopharm-használatát.
Bőven van miből adni. A magyar koronavírus oldalon erről ugyanis nincs fent adat, de az európai járványügyi központ megosztja a tagországokból hozzájuk beérkezett, a felhasznált oltóanyagokról szóló adatokat hetente.
Eszerint a magyar kormány által vásárolt 5 millió adag Sinopharm-vakcinából (amihez az utolsó szállítási körben a kínaiak még hozzácsapatak 200 ezer adagot ajándékként) eddig 1 047 115 első adagot használtak fel, 992 810-en kapták meg a másodikat is. Vagyis a meglévő kínai oltóanyagkészület 39 százaléka került eddig magyar vállba.
A magyar raktárakban áll még 3 160 075 adag kínai vakcina.
Miután folyamatosan csökken a kínai vakcina iránt is az érdeklődés Magyarországon (a múlt héten már csak 4 878 adagot adtak be első oltásként a Sinopharmból), így valóban el lehet kezdeni osztogatni. Olyan sokat halmozott fel akormány ebből a vakcinából, hogy ha netán nálunk is úgy döntetnének, hogy harmadik adag is kell a Sinopharmból, nemcsak harmadikat, de még negyedik és ötödik kört is be lehetne adni. Már amennyiben ezt kérnék a kínaival oltottak, és nem inkább egy másik típust.
Az más kérdés, hogy elég gáláns ajándék, ugyanis kifejezetten drágán vettük a Sinopharmot. Amikor a magyar kormány márciusban végül nyilvánosságra hozta a szerződést, abból az derült ki, hogy 31,5 eurót fizettünk egyetlen adagért. A New York Times a világ legdrágább vakcinájának minősítette a magyar beszerzési árat. (A Pfizer fele, a Szputnyik harmadennyibe került.)
A 200+200 ezres ajándék ára mostani árfolyamon 4,4 milliárd forint.
Az 50 milliárd forintos kínai vakciabizniszbe a magyar kormány - szemben az orosz beszerzéssel - beikatatott egy közvetítő céget, a Danubia Pharma Kft.-t. Hogy kik állnak valójában a cég mögött, az elég rejtélyes.
Szijjártó tegnap jelentette be, hogy adunk a cseheknek is 100 ezer vakcinát, hogy fel tudják gyorsítani saját oltási programjukat. Hogy ez pontosan milyen típusú, az nem derült ki, de biztosan nem kínai, mert a cseheknél nem engedélyezett a Sinopharm. A cseheknek már adtunk korábban 40 ezer adag mRNS-vakcinát, de azt csak kölcsönbe. A mostani 100 ezret már örökbe, mert Szijjártó szerint nálunk bőven elég oltóanyag, így a magyar kormány tud segíteni azoknak, akik nem állnak ennyire jól.
Korábban adtunk kölcsön 300 ezer adag AstraZeneca-vakcinát Szlovéniának. Ajándékoztunk már 100 ezer dózis AstraZenecát a Zöld-foki Köztársaságnak, és szintén Astrából 6 ezer adagot Észak-Macedóniának.
Magyarországon az oltási program nagyon belassult, a kormány már rég feladata a 7 millió beoltottról szóló tervét, pedig az fontos lenne, hogy kialakuljon a társadalom védettsége. Az oltottak számának feltornázása helyett inkább 5,5 millió első beoltottnál húzott meg egy újabb határt a kormány, aminek elérésekor újabb lazításokat hoz majd, szinte sehol nem kell majd maszk, és védettségi igazolvány is csak tömegrendezvényeken. A 12-15 évesek oltását is engedélyezték itthon, de nem indított a kormány kampányt rá.