Százmilliárdokat nyel el Matolcsyék ingatlancége
30/11/2022 07:17
Hatalmas összegeket költ a saját épületeire a jegybank, írja a 24.hu, ami a Magyar Nemzeti Bank ingatlanjait kezelő cégről ír. Miközben a Magyar Nemzeti Banknak 200 milliárd forintos veszteséget könyvelt el 2022 első félévében, a négy éve "szolgálatba állított" MNB-Ingatlan Kft. nevű leánycég működtetésre, valamint az ingatlanok fejlesztésére, rekonstrukciójára legalább 240–250 milliárd forintot elnyelt az MNB kasszájából. És nyel el a mai napig.
A lap szerint csak a Szabadság téri székház 2024-ig tervezett felújítása 54 milliárd forintba kerül.
De ez "eltörpül" amellett a 166 milliárd forint mellett, írja a 24.hu, amelyet a jegybank 2019 óta apránként rakott a leánycégébe. Az ott folyó tevékenység finanszírozásához negyvenötször emeltek tőkét.
Az MNB-Ingatlan Kft.-hez öt ingatlan került az elmúlt években:
- a nemrégiben megnyitott Széll Kálmán téri Postapalota (jelenlegi nevén MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum).
- A Budai Várban, az Úri utcában található régi városháza, (Bölcs Vár).
- A Krisztina körút 55. alatti volt Telekom-székház (az év eleje óta MNB Budai Központ).
- A balatonakarattyai MÁV-üdülőből kialakított oktatási és konferenciaközpont, amit az Optimum-Gamma Ingatlanbefektetési Kft. birtokol, ez a cég az MNB-Ingatlané.
- A Bölcs Vár mellett a Burg Hotel, amit szintén az Optimum-Omega Ingatlanbefektetési Kft..
És az üzemeltetési költségek, minimum 20–30 milliárd forint.
A jegybank első félévről szóló jelentése szerint 10 milliárd forintot fizettek ki üzemeltetési célokra.
A 24.hu hosszasan ír arról a szövevényes cég- és alapítványalapítási, illetve vagyonkihelyezési machinációról, amely Matolcsy György alatt a jegybank és az adófizetők pénzét és vagyont szórta ki magánzsebekbe. "Az alapítványoknak juttatott jegybanki 266 milliárdból és a befektetésekből megszerzett ingatlanok egy része különféle ingatlanalapoknál, magáncégeknél, sőt a Matolcsy család közelében landolt" - írja az újság. Az MNB-elnök fia, Matolcsy Ádám például 150 milliárdos ingatlanvagyonról rendelkezett a sajátjaként.
"Miközben újabb ingatlanok kerültek a céghez, és folytatódtak a drága – esetenként luxuskategóriás – felújítási munkák, a tevékenység finanszírozásához sok pénzre volt szükség. Bő három év alatt, 2019. május 20. és 2022. július 6. között negyvenöt tételben összesen 166 milliárd forint vándorolt az MNB-től az ingatlanos céghez" - írja a lap, ami szerint ezek között volt olyan nap, hogy kétszer is utalt a jegybank a cégnek.