„Köszönjük
A lényeg

Szél Bernadett: Ne a hatalom ellenőrizzen minket, hanem mi a hatalmat!

28/04/2022 07:04

| Szerző: Klubrádió

A választási kudarca óta gyakorlatilag először, ráadásul egy hosszú bejegyzéssel jelentkezett közösségi oldalán Szél Bernadett.

A korábbi független parlamenti képviselő egy hajszállal (2 százalékkal) maradt le fideszes ellenlábasa, Menczer Tamás mögött, ráadásul végül nem kapott mandátumot az ellenzéki listáról sem.

"Egy demokráciában az ellenzék ellenőrzi a kormányt — Magyarországon viszont pont fordítva: a kormány ellenőrzi az ellenzéket. Mégpedig minden lehetséges módon. Megfordult a világ, és vele borult szinte minden, amit a demokratikus körülmények között végzett politikáról valaha is gondoltunk" – értékelte a politikus az itthoni politikai helyzetet.

Hosszan sorolta az elmúlt évek általa tett erőfeszítéseit: "Számszerűen: az elmúlt 4 évben 471 kérdést és törvényjavaslatot adtam be a parlamentben, az ombudsmanhoz 38-szor fordultom alkotmányos jogokat érintő ügyekben. Sok száz adatkérést adtam be, tucatnyi feljelentést tettem, közérdekű adatperek sokaságát indítottam. Sok esetben fordultam az adatvédelmi biztoshoz, panasszal a Médiahatósághoz, beadvánnyal az Alkotmánybírósághoz. Százat közelíti az intézménylátogatásaim száma, aminek során minisztériumokat, állami szerveket, kormányhivatalokat, önkormányzatokat, szociális és gyermekotthonokat kerestem fel. Adatkéréseim nyomán derült ki több, a járvány alatt eltitkolt adat, mint a szociális otthonok fertőzöttségi és halálozási adatai, az oltottság területi adatai, ahogy a durván megnőtt családon belüli erőszak sokkoló számai is. Sikeresen pereltem ki a kórházból hazaküldött betegek adatait, jogerősen megnyertem az egészségügyi átalakítás előkészítő anyagaiért és a Belgrád-Budapest vasúti hitelszerződés kiadásáért indított pert – ezeket azonban a kormány megtámadta a Kúrián, még zajlik az eljárás. Beadványom nyomán mondta ki az AB, hogy az állami szervek kötelesek megindokolni a közérdekű adatok 90 napos visszatartását – más kérdés, hogy ez semennyit se változtatott a törvénytelen időhúzás gyakorlatán".

Szél Bernadett hozzáteszi, hogy "A négy év alatt a helyzet fokozatosan és lényegesen romlott tovább, a parlamenten kívüli ellenőrzési jogok egy jelentős részétől is megfosztottak minket. Már csak egyeztetett időpontban lehet intézményekbe látogatni, de a végtelenre nyújtott veszélyhelyzetben már úgy se. Már nem nyilatkozhatnak felsőbb engedély nélkül az intézményvezetők, sőt, van, hogy azzal se: legutóbb hiába kérdeztem egy gyermekotthon igazgatóját, azt írta, se engedéllyel, se anélkül nem nyilatkozhat, forduljak írásbeli kérdéssel a miniszterhez. Az adatkérésekre már csak 90 nap után kapok választ – ez megy másfél éve, 2020 novembere óta a járványra hivatkozva. Ráadásul már a lehető legritkább esetben teljesítik az adatkérést. A minisztériumok újabban azt állítják, semmilyen adatuk nincs, és úgy kell kinyomozni azt is, ki az adatkezelő. Az állami szervek azzal utasítanak el, hogy "pont úgy" nincsenek meg nekik az adatok, és már olyan is, van, hogy az adatvédelmi hatóság döntését vitatják. Mert tudják: a valóság a legnagyobb ellenségük, a parlamenten kívül dolgozó képviselő pedig a rendszer számára lényegesen kockázatosabb munkát végez, mint aki ellenőrzött körülmények között interpellál a parlamentben".

A jövővel kapcsolatban pedig azt írja, hogy "Jelenleg Magyarország már nem demokrácia és nem jogállam, de továbbra is nagyon sok honfitársunk van, aki azt akarja, hogy az legyen — ez egy olyan alap, amin lehet építkezni. Ez a remény. A közösségszervezés, a társadalomba mélyen beivódott félelmek és fájdalmak komolyan vétele minden oldal részéről, az egymás szenvedéstörténeiteinek mély megértése, a játékszabályok megváltoztatásának kikényszerítése mind fontos lépés a jó irányba. (...) Számomra most új korszak kezdődik, de igazából Magyarország számára is. Nem lehet úgy tenni, mintha demokratikus választáson maradt volna alul az egyik oldal. Én újra és újra nagyon köszönöm mindenkinek, akit képviselhettem, hálásan köszönöm sok kiváló szakembernek és honfitársunknak a munkámhoz nyújtott felbecsülhetetlen segítséget, a sok támogatást, és amit mondtam, azt tartom — az eszköz mindig változik, de a küzdelem marad. 18-ban is volt új út, 22-ben is lesz. A lényeg: tegyünk meg mindent azért, hogy ne a hatalom ellenőrizzen minket, hanem mi a hatalmat!"