Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Élőkép – Józsa Márta jegyzete
12/05/2024 12:38
| Szerző: Józsa Márta
Mintha kiment volna mifelénk az élőkép a divatból, elmosta a rendszerváltás, vagy a korszellem, ki tudja. Bár a stadionok világa mintha még őrizné a tömegkultúra e nagy találmányát. Amelyet nagyon sokan állítanak elő sok-sok monoton gyakorlással, kevesek kedvéért.
Teljesen más a helyzet a dísztribünökön: az ott szotyizók hosszan élvezhetik, amint az állókép elemei, a diákok a megadott jelre, vagy zenei traktusra megmozdulnak, és begyakorlott és összehangolt mozdulataik nyomán már valami mást látunk, teszem azt az országzászló átalakul valamely kedves vezető születési évszámává.
Ez a tömeggiccsnek meglehetősen szadista módja az élőkép a nyersanyaga, az ember szempontjából, különösen akkor, ha nem önként, hanem kötelezően gyakorolja az egészet iskola után, játék vagy leckeírás helyett, olyannyira, hogy még orvosi igazolást sem fogadtak el a hiányzáshoz. Én csak tudom, voltam élőkép-elem pionírkoromban, legalább évente. Olyankor, amikor a városunkba látogatott a Kárpátok Géniusza, napokra lezárták az utcákat, nemzeti színű és pártzászlókkal kellett hadonásznunk az összes lehetséges útvonal mentén, mert ki tudja, merről érkezik. Közben a biztonságiak szigorúan őriztek, hogy ne mocorogjunk, mert egyrészt rontja az összképet és még veszélyes is, állítólag egyszer megesett, hogy egy szemfüles ember kiugrott a sorfalból, és egy levelet adott át a védett személynek. Akinek annyi ideje nem maradt a megrökönyödéstől, hogy például azt mondja: ember, most jövök a pártközpontból!
Persze nem volt ez mindig így, nem kellett mindig a stadionba vonulni utána, hogy az elvtárs megcsodálhassa: milyen szépen tud több száz kisiskolás éljen a párt és az ő nagy vezetője felirattá alakulni egy élőképben. Ez a szokás egy történelmi kirándulás után alakult ki, amikor az emlegetett államférfi körülnézett Észak-Koreában és Kínában, ahol rendre ilyesmi látvánnyal fogadták. A híradó is mutatta. Utána senki nem merte megkockáztatni, hogy bárhova megy is, ne gyönyörködhessék elgyötört kamaszlányok lélekölő produkcióiban.
Hát így, csak eszembe jutott ez a régi szép emlék. Eszemben sincs semmilyen párhuzamra gondolni, például az imént leírt helyszínen eszébe sem jutott volna senkinek hideg ételen tartani a diákokat amiatt, hogy a meleg ételes autó nem tudott eljutni az iskolájukig a kínai államfő látogatása miatt. Akkoriban ezt egyszerűbben megoldották, nem kaptunk enni, se hideget, se meleget. És huszárparádé helyett is csak katonai jutott. Mondjuk a huszárok legalább – remélem – pénzért kedveskednek az efféle parádéra igényes világvezetőnek. Meg a másiknak, a jóval kisebb, mondhatni öntörvényű világ vezetőjének, aki felesége mellett népviseletbe öltözött leánykák társaságában ment ki a repülőtérre fogadni a kínai elnököt. Szintén kedveskedés céljából, mert történelmi tapasztalat, hogy a kínaiaknak való kedveskedés eredménye majd az egész népen is látványosan néz ki.
Józsa Márta jegyzete az Útszélen 2024. május 9-i adásában hangzott el, a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
A beágyazott videón Ceaușescu látogatása Phenjanban 1978-ban.
Címlapi kép: Diákok kínai és magyar zászlókkal a kezükben a fővárosi Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban 2024. május 9-én. Ezen a napon meglátogatta az intézményt Peng Li-jüan, a Kínai Népköztársaság elnöke, Hszi Csin-ping felesége és Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége. Fotó: MTI/Máthé Zoltán