Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Fel-fel dobott kövek – Szénási Sándor jegyzete
6/07/2024 15:05
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Gyurcsány Ferencnél kevesebben érthetnék jobban Magyar Pétert, mert minden különbözőség ellenére két jöttmentet tisztelhetnek egymásban a politikai térbe történő betörés irracionálisnak tűnő, féktelen, szinte már érzéki sikere okán. Mindketten kaptak egy-egy ritka pillanatot a sorstól, és ettől tényleg sorstársak. Hogy ebből mi lehet, arra most még csak az egyikük története a válasz.
Ő nem kívülről jött, és nem messziről, a pártján túl is ismerték a baloldali cikkei okán, de tudta, mi az, megküzdeni a helyért a nagylányok és nagyfiúk között. És ambíciója volt rengeteg. Medgyessy valószínűleg azért tette be a kormányba, hogy szem előtt legyen, és azért tette ki, mert az ifjú titán a neki kiosztott helyhez képest úgy foglalta le a nyilvánosságot, ahogy arra a kádárizmusból érkező lassú elit képtelen volt, és úgy emanálta egy új politika lehetőségét, hogy a közvélemény is rögtön élesebben érezte a régi dohszagát.
Medgyessy bukása után egy perc alatt tette hidegre a vezetés sótlan jelöltjét a párt kiskirályaival kötött alkuk nyomán.
Az ország felfigyelt rá, a következő választás előtti demonstráción zsúfolásig töltötte meg a fél várost újdonsült híveivel. A Magyar Narancs kissé hétköznapian úgy fogalmazta meg a Fidesz riadalmát, hogy Orbánék betojtak tőle.
Gyurcsány Ferenctől. Akinél kevesebben érthetnék jobban Magyar Pétert, mert minden különbözőség ellenére két jöttmentet tisztelhetnek egymásban a politikai térbe történő betörés irracionálisnak tűnő, féktelen, szinte már érzéki sikere okán. Mindketten kaptak egy-egy ritka pillanatot a sorstól, és ettől tényleg sorstársak.
Hogy ebből mi lehet, arra most még csak az egyikük története a válasz.
Egyikük egy sértett, önmaga valóságos teljesítményével és alulteljesítéseivel szembenézni már régóta nem tudó, hatalomfüggő ember, aki pártjának és önmagának mostani vereségét mintha a hajdani önmagától szenvedte volna el, de ennek láthatóan nincs tudatában. Nem először bukott meg, de soha semmiből sem tanult.
Pedig energiája és tehetsége nem rögtön hagyta el azután, hogy nagy nehezen, és túl későn lemondott, és az agónia elhúzásával egymillió dolláros ajándékot adott a Fidesznek, és a jelenléte ad ma is. Még megalapított egy pártot. Kormányfőnek lehangolóan alkalmatlan volt, de a DK működőképesnek bizonyult. Annyira, amennyire persze, a jelenléthez elég, a győzelemhez kevés: ezt az állapotot, ezt a lebegést rögzítette az ő imádott/ gyűlölt személyének kettőssége. Se té, se tova, mondja a szólás, fordítsuk egyszerűen csapdának. Jeleként annak, hogy az ő pillanata már elmúlt, és a régi Gyurcsány is elmúlt.
Amit ma látunk, egy családi vállalkozásként üzemeltetett szekta, ami a csapdahelyzetből következően alakult így, egy mitizált vezérképpel, és fanatizált követőkkel, akik a DK-t és Gyurcsányt illető legkisebb kritikát is a gyűlölt ellenség szavának hallanak, jöjjön az bárhonnan. Nemcsak a hatalom lehet ellenség, de akárki, aki nem mi vagyunk. Innen a Márki-Zay Péterre irányuló gyűlölet akkor, amikor az ő inkompetenciája még ki sem derülhetett, pusztán azért, mert volt képe egy előválasztáson megverni a DK jelöltjét. Az ellenzéki összefogás látszata mögött a gyüttment MZP súlytalanítása folyt. A történelem csak a mi oldalunkon állhat.
És jöttek, és most a nagy vereség után főleg jönnek egy magára zárult kis szektariánus közösség pártfőtitkárának annyira ismerős kirohanásai. A vezetőség megvizsgálta, hibázott-e valamit a kampány során, és kiderítette, hogy a párt tévedhetetlennek bizonyult. A baj az, hogy árulások történtek, de a főnök, egyben a Főpap ezentúl nem hisz senkinek. Tisztogatni is kéne, eltávolítani egy, a vezérrel szemben különösen kritikus egyént, aki a párt egységét veszélyezteti. Lemondani pedig nem kell. Gréczy Zsolt a DK elnökségi tagja mondja, akinek szintén nem kell lemondania: a pártnak nem kevesebb, hanem több Gyurcsány kell. Ez ugyan értelmezhetetlen egy egyszemélyi vezetésnél, de a hit nem logika.
Dalol a múlt.
És hát persze a független média is az ellenzéket rombolta, és „ támogatta az Orbán-rendszert”., illetve „ elárulja a demokratikus sajtó erkölcsi felelősségének kérdését”. A 444.hu politikai ellenfél. (Ezügyben Magyar Péter is igen aktív, mintha az önsorsrontást hamarabb kezdené, mint tette azt a sorstársa) De a szavazó is áruló, ahogy az pártkörnyéki véleményekben olvasható, ami persze csak akkor lehetséges, ha a párt a szavazóit a saját tulajdonának, önnön temploma töltelékének tekinti, holott a zömük soha nem lépett be a pártba, nem írt alá hűségnyilatkozatot, egyszerűen választóként viselkedik, amikor a Tisza pártot rendszerváltó lehetőségnek tekinti, a DK-t pedig már nem. Tévedhet természetesen, hiszen a DK-val kapcsolatban is tévedett.
Magyar Péter pedig a „Régi Hazugságból előbújó Új Hazugság”. Méreg. A tömegeknek beadott mákony. A mai Gyurcsány ennyit ért meg arról, milyen az, amikor egy történelmi pillanat feldob valakit. Mint őt valaha.
Lehetett volna másképp is. De nem lett, és most már nem is lesz másképpen.
Szénási Sándor jegyzete a Hetes Stúdió 2024. július 7-i adásában hangzott el.