Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Fel-fel dobott kövek – Szénási Sándor jegyzete
6/07/2024 15:05
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Gyurcsány Ferencnél kevesebben érthetnék jobban Magyar Pétert, mert minden különbözőség ellenére két jöttmentet tisztelhetnek egymásban a politikai térbe történő betörés irracionálisnak tűnő, féktelen, szinte már érzéki sikere okán. Mindketten kaptak egy-egy ritka pillanatot a sorstól, és ettől tényleg sorstársak. Hogy ebből mi lehet, arra most még csak az egyikük története a válasz.
Ő nem kívülről jött, és nem messziről, a pártján túl is ismerték a baloldali cikkei okán, de tudta, mi az, megküzdeni a helyért a nagylányok és nagyfiúk között. És ambíciója volt rengeteg. Medgyessy valószínűleg azért tette be a kormányba, hogy szem előtt legyen, és azért tette ki, mert az ifjú titán a neki kiosztott helyhez képest úgy foglalta le a nyilvánosságot, ahogy arra a kádárizmusból érkező lassú elit képtelen volt, és úgy emanálta egy új politika lehetőségét, hogy a közvélemény is rögtön élesebben érezte a régi dohszagát.
Medgyessy bukása után egy perc alatt tette hidegre a vezetés sótlan jelöltjét a párt kiskirályaival kötött alkuk nyomán.
Az ország felfigyelt rá, a következő választás előtti demonstráción zsúfolásig töltötte meg a fél várost újdonsült híveivel. A Magyar Narancs kissé hétköznapian úgy fogalmazta meg a Fidesz riadalmát, hogy Orbánék betojtak tőle.
Gyurcsány Ferenctől. Akinél kevesebben érthetnék jobban Magyar Pétert, mert minden különbözőség ellenére két jöttmentet tisztelhetnek egymásban a politikai térbe történő betörés irracionálisnak tűnő, féktelen, szinte már érzéki sikere okán. Mindketten kaptak egy-egy ritka pillanatot a sorstól, és ettől tényleg sorstársak.
Hogy ebből mi lehet, arra most még csak az egyikük története a válasz.
Egyikük egy sértett, önmaga valóságos teljesítményével és alulteljesítéseivel szembenézni már régóta nem tudó, hatalomfüggő ember, aki pártjának és önmagának mostani vereségét mintha a hajdani önmagától szenvedte volna el, de ennek láthatóan nincs tudatában. Nem először bukott meg, de soha semmiből sem tanult.
Pedig energiája és tehetsége nem rögtön hagyta el azután, hogy nagy nehezen, és túl későn lemondott, és az agónia elhúzásával egymillió dolláros ajándékot adott a Fidesznek, és a jelenléte ad ma is. Még megalapított egy pártot. Kormányfőnek lehangolóan alkalmatlan volt, de a DK működőképesnek bizonyult. Annyira, amennyire persze, a jelenléthez elég, a győzelemhez kevés: ezt az állapotot, ezt a lebegést rögzítette az ő imádott/ gyűlölt személyének kettőssége. Se té, se tova, mondja a szólás, fordítsuk egyszerűen csapdának. Jeleként annak, hogy az ő pillanata már elmúlt, és a régi Gyurcsány is elmúlt.
Amit ma látunk, egy családi vállalkozásként üzemeltetett szekta, ami a csapdahelyzetből következően alakult így, egy mitizált vezérképpel, és fanatizált követőkkel, akik a DK-t és Gyurcsányt illető legkisebb kritikát is a gyűlölt ellenség szavának hallanak, jöjjön az bárhonnan. Nemcsak a hatalom lehet ellenség, de akárki, aki nem mi vagyunk. Innen a Márki-Zay Péterre irányuló gyűlölet akkor, amikor az ő inkompetenciája még ki sem derülhetett, pusztán azért, mert volt képe egy előválasztáson megverni a DK jelöltjét. Az ellenzéki összefogás látszata mögött a gyüttment MZP súlytalanítása folyt. A történelem csak a mi oldalunkon állhat.
És jöttek, és most a nagy vereség után főleg jönnek egy magára zárult kis szektariánus közösség pártfőtitkárának annyira ismerős kirohanásai. A vezetőség megvizsgálta, hibázott-e valamit a kampány során, és kiderítette, hogy a párt tévedhetetlennek bizonyult. A baj az, hogy árulások történtek, de a főnök, egyben a Főpap ezentúl nem hisz senkinek. Tisztogatni is kéne, eltávolítani egy, a vezérrel szemben különösen kritikus egyént, aki a párt egységét veszélyezteti. Lemondani pedig nem kell. Gréczy Zsolt a DK elnökségi tagja mondja, akinek szintén nem kell lemondania: a pártnak nem kevesebb, hanem több Gyurcsány kell. Ez ugyan értelmezhetetlen egy egyszemélyi vezetésnél, de a hit nem logika.
Dalol a múlt.
És hát persze a független média is az ellenzéket rombolta, és „ támogatta az Orbán-rendszert”., illetve „ elárulja a demokratikus sajtó erkölcsi felelősségének kérdését”. A 444.hu politikai ellenfél. (Ezügyben Magyar Péter is igen aktív, mintha az önsorsrontást hamarabb kezdené, mint tette azt a sorstársa) De a szavazó is áruló, ahogy az pártkörnyéki véleményekben olvasható, ami persze csak akkor lehetséges, ha a párt a szavazóit a saját tulajdonának, önnön temploma töltelékének tekinti, holott a zömük soha nem lépett be a pártba, nem írt alá hűségnyilatkozatot, egyszerűen választóként viselkedik, amikor a Tisza pártot rendszerváltó lehetőségnek tekinti, a DK-t pedig már nem. Tévedhet természetesen, hiszen a DK-val kapcsolatban is tévedett.
Magyar Péter pedig a „Régi Hazugságból előbújó Új Hazugság”. Méreg. A tömegeknek beadott mákony. A mai Gyurcsány ennyit ért meg arról, milyen az, amikor egy történelmi pillanat feldob valakit. Mint őt valaha.
Lehetett volna másképp is. De nem lett, és most már nem is lesz másképpen.
Szénási Sándor jegyzete a Hetes Stúdió 2024. július 7-i adásában hangzott el.