Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
Gábor György: A politikusok lidércfényei
17/06/2023 09:44
| Szerző: Gábor György
És ha már, hát teljessé téve a történelmi metaforák gazdagon kínálkozó, a legközönségesebb és legaljasabb manipulációkra lehetőséget biztosító "lidércfényeit", vajon számot vetettek-e azzal Orbán sírig hű, jellemtelen és gyáva talpasai, kiszolgálói, kizárólag saját egzisztenciájukért remegő ócska propagandistái, hogy a történelem milyen válaszokban szokta részesíteni a bosszútörvények kiagyalóit és áterőltetőit?
A politikafilozófiai gondolkodás történetében komoly nézetkülönbségek adódtak afelől, hogy filozófiai értelemben és politikai jelentésében célravezető-e a metaforák használata. Arisztotelész óta köztudott és elfogadott, hogy „a metafora a szó más jelentésre való áttétele” (Poétika 1457 b), vagyis egyfajta jelentéskölcsönzés. Hobbes éppen ennek alapján állította, hogy a metaforák, „az értelmetlen és kétértelmű szavak (senslesse and ambiguous words) olyanok, mint az ignes fatui (lidércfény), s aki ezeknek alapján elmélkedik, képtelenségek útvesztőjében bolyong, aminek viszály és lázadás vagy engedetlenség a vége (Thomas Hobbes: Leviatán, Magyar Helikon, Bp. 1970. 42.)
Orbán legutóbbi történelmi metaforája „lidércfény”, amely nem csak értelmetlen és hazug, hanem még az ő szintjén is rekorddöntögető aljasság. Orbán feltette ugyanis a kérdést, hogy vajon mi lesz a németországi migránsokkal? „Ott vannak Németországban ezek a migránsok. (...) És fogják, és összegyűjtik őket. Beteszik őket Németországban vagonokba? És akkor áthurcolják őket hozzánk, itt meg kirakják őket, mi meg itt fogjuk őket tartani?”
A gyomorforgató történelmi metaforánál maradva egyfelől halkan jelezném, hogy az elpusztított rokonaimat – sokunk elpusztított rokonait – nem a németek, hanem a magyarok vagonírozták be, azaz a bevagonírozás nem a németek privilégiuma volt, nagy kedvvel és buzgalommal alkalmazták azt más nemzetek is. Másrészt ezzel a metaforával Orbán a kegyeletsértés magasiskoláját követte el, önmagát kereszténynek hazudó miniszterelnökként egyszerűen tudomást sem véve a 80 évvel ezelőtt vagonokba kényszerítettek sorsáról (totális sorstalanságáról), a „végső megoldás” programjáról. Meg aztán arra is volnék bátor emlékeztetni, hogy közvetlenül a háború után Magyarországról a magyarok vagonírozták be és telepítették ki a németeket, mint kollektív bűnösöket (Lengyelországban a lengyelek, Csehszlovákiában a csehszlovákok, Romániában a románok, amiből jóval később még a másik nagy lidércfényes kelet-európai géniusz, Ceaușescu is kivette a részét stb.) Végezetül, ha már történelem és ha már menekültek, akkor érdemes lenne emlékeztetni a súlyos és egyre elhatalmasodó amnéziától gyötört Orbánt, hogy például 2015-ben a menekültek utaztatásának iránya – jórészt vonattal és busszal – Magyarország felől Németország felé irányult, nem pedig – sérült emlékezetével ellentétben – fordítva.
De térjünk vissza a történelmi metafora alkalmazásának Orbán által kedvelt gyakorlatához.
Most, hogy az Orbán-kormány, nyilvánvalóan Orbán Viktor akaratának, jellemének és mentális állapotának következtében a nagyúr kívánalmának messzemenően eleget téve a parlament elé vitte a hazai közoktatás likvidálásának, a külföldön továbbtanulni képtelen magyar diákok cselédsorba taszításának és jövőjüktől való megfosztásának, s a közoktatásban részt vevő tanárok teljes emberi és szakmai ellehetetlenítésének mestertervét, Orbán történelmi metaforájából okulva, s a történelmi metaforákhoz immár bátran nyúlva azt kérdezném, hogy a hitvány, a nemzet jövőjét semmibe vevő törvény ellen, s tanítványaik jövője érdekében hangjukat elszántan felemelő tanárokkal a rezsim vajon ugyanúgy fog-e eljárni, ahogy tette ezt a lázadó tanárokkal szemben a mindenkori elnyomó hatalom a történelem során, mondjuk a koncepciós eljárást követően kivégzett Szókratésztől kezdve, a középkori egyetemekről kitiltott és meghurcolt oktatókon át a sztálini rendszerben lágerekbe deportált vagy meggyilkolt, avagy az 1956-os forradalom leverését követően a „konszolidáció” éveiben az iskolákból elbocsátott, szakmájuk gyakorlásától eltiltott és tudásuktól és felkészültségüktől az egész magyar társadalmat megfosztó rendelkezésekig?
És a „bosszútörvény”-nek nevezett státusztörvény – továbbra is megmaradva az Orbán kínálta történelmi metaforáknál, analógiáknál és párhuzamoknál – a kormány szándéka szerint vajon ugyanazt a funkciót tölti-e be, mint megannyi kollektív bosszútörvény a történelem folyamán, a törzsi vérbosszú primitív formájától vagy a boszorkányperektől az örményekkel szembeni kollektív népirtás bosszúján, vagy Hitler faji és Sztálin osztályeredetű bosszútörvényein át egészen az iszlám fundamentalizmus bosszútörvényeinek isteni alapokon nyugvó és transzcendens kötelezettségből fakadó kivitelezéséig?
És ha már, hát teljessé téve a történelmi metaforák gazdagon kínálkozó, a legközönségesebb és legaljasabb manipulációkra lehetőséget biztosító „lidércfényeit”, vajon számot vetettek-e azzal Orbán sírig hű, jellemtelen és gyáva talpasai, kiszolgálói, kizárólag saját egzisztenciájukért remegő ócska propagandistái, hogy a történelem milyen válaszokban szokta részesíteni a bosszútörvények kiagyalóit és áterőltetőit?
Meg persze azokat, akik újra és újra ismétlődő, tanulásra és tanulságok levonására képtelen primitív gondolkodásukkal és a legősibb mágikus tudat totálisan elhülyítő állapotába belekábulva úgy vélték és úgy vélik, hogy saját koruk és saját idejük örök, helyzetük, státuszuk változtathatatlan, megingathatatlan, s csak a mindenkori közvetlen testőrséget, a praetoriánus gárdát, hívják azt éppen Gestapónak, ÁVH-nak, Securitaténak, Stasinak, vagy TEK-nek, szükséges továbberősíteni.
Ha így gondolják, tévednek, és súlyosan csalódni fognak, mint ez megannyiszor megesett már a történelemben.
És ehhez még ködös és hitvány metaforákra, Orbán lidércfényeire sem lesz szükség.