Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Nem érdemes csodálkozni - Dési János jegyzete
14/10/2024 18:05
| Szerző: Dési János/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Elég nehéz megmondani, hogy valójában mire gondolt a magyar külügyminiszter, ő fogalmazott félreérthetően, vagy a hírügynökség értelmezte a saját érdekei szempontjából a nem egyértelmű szöveget.
Könnyen bajba kerülhet az ember, ha meggondolatlanul fecseg. Pláne egy olyan hírügynökségnek, amelyet finoman szólva sem tekintünk hitelesnek, elfogadhatónak, pontosnak. Ha valaki meg éppen külügyminiszter akkor különösen fontos lenne az elővigyázatosság, hogy ne kelljen utána kínosan magyarázkodni. Mint az közismert, Szijjártó Péter külügyminiszter a minap az orosz RIA Novosztyi hírügynökségnek beszélt arról, hogy korábban kellett volna a világnak tárgyalnia és akceptálni az orosz követeléseket, amelyet a hírügynökség úgy értelmezett, hogy a NATO tehet mindenről. Mert nem vonult vissza az 1997-es pozíciói mögé, azaz az újonnan csatlakozott kelet-európai országokat, ideértve Magyarországot is, nem tette ki a védernyője alól – értsd, nem adta oda szabad prédának Oroszország számára.
Azt persze elég nehéz megmondani, hogy valójában mire gondolt a magyar külügyminiszter, ő fogalmazott félreérthetően, a hírügynökség értelmezte a saját érdekei szempontjából a nem egyértelmű szöveget és így tovább.
Az esetről azt azért tudni érdemes, hogy a kalandos sorsú és sokszor átalakult Novosztyi híügynökség elődje, még a II.világháború kezdetekor jött létre, már akkor is propaganda feladatokra. A TASSZ adta azokat a híreket, amelyek ha manipuláltak is voltak, politikai szempontokból cenzúrázottak és irányítottak, de mégiscsak hírek. A Novosztyi – a neve, a szervezete, a tulajdonosa sokszor változott – lényege a propaganda, nem a valóság közvetítése. Ez az a hírügynökség, amelyik 2022. február 26-án közzétette, hogy az oroszok megnyerték az orosz-ukrán háborút. És Ukrajna, idézem: visszatért Oroszországhoz. Egy füst alatt keményen nekiment a nyugati világnak, főleg az angolszáz országoknak, hogy megpróbáltak orosz földeket, területeket ellopni tőlük, azzal, hogy Ukrajnát segítették. És, hogy kétség se legyen arról, mit gondolnak: „Az invázió megoldotta az "ukrán kérdést" egy "új világrend" létrehozására, amelyben "Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna geopolitikai értelemben egységes egészként lép fel" Európa többi részével szemben.”
Kis hiba, hogy Oroszország nem nyerte meg 2022. február 26-án a háborút, sőt, azóta sem. A cikket nyilván korábban elkészítették és tévedésből tették közzé.
Hallottunk már olyat, hogy egy sajtótermék, mondjuk egy idős, híres ember nekrológját előre megírja, hogy ha bekövetkezik az elerülhetetlen, akkor ne legyen kapkodás. Csakhogy itt nem erről van szó. Merthogy az orosz győzelem messze nem "elkerülhetetlen". (A jegyzetben nem hangzott el, csak a szövegben.)
Egy hírügynökség a tényekről írjon – dehát kit érdekel a valóság egy propaganda gyárban? Aztán akad olyan közleménye, amely az elemzők szerint egyenesen népirtásra szólít fel Ukrajnában,
S ha mindez nem lenne elég, idén májusban néhány másik orosz kormányírányítás alá tartozó médiatermékkel együtt, az Európai Unió Tanácsa betiltotta a RIA Novosztyi sugárzását az EU-ban, merthogy tendenciózusan hazudnak. Ahogy a határozat fogalmaz: “nélkülözhetetlenek és fontos szerepet játszottak Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának előmozdításában és támogatásában, valamint a szomszédos országok destabilizálásában. Az Orosz Föderáció szisztematikus, nemzetközi kampányt folytatott a média- és információmanipulációval, a beavatkozással és a tények súlyos elferdítésével, hogy igazolja és támogassa Ukrajna elleni teljes körű agresszióját, valamint fokozza szomszédos országai destabilizálására irányuló stratégiáját” És így tovább.
Az orosz szolgálatba jutott magyar külügyminiszternek tehát nem is érdemes csodálkoznia azon, ha esetleg elferdítették volna a szavait, hiszen tudhatta, hogy egy manipulátor szervezettel beszél, ráadásul olyannal, amelyik EU-s tiltólistán van. Persze azt se vessük el, hogy nem értették félre. Magyarországon ugyan cáfolta a szóvivője, hogy így gondolta volna, de nem látom, hogy helyreigazítást kértek volna mostanáig, ahogy az orosz nagykövetet sem rendelték be.
Dési János jeghyzete az Esti gyors 2024. október 14-ei adásában hangzott el.